rftm? nww.i 73 jf HFW J f p GEZOND JOL Bernice verkocht haar lichaam voor 50 cent Pak de chaos in je huis aan met de opruimcoach Bedrijven springen vaak slordig om met veiligheid Kindersekstoerisme in Kenia pijnlijk vastgelegd in nieuwe campagne van Terre des Hommes Make-up en zonnebrandcrème gaan prima samen P20 De Inspectie SZW controleerde re cent 66 relatief grote en complexe bedrijven, actief in de chemische industrie. Bij 56 werden één of meerdere overtredingen geconsta teerd die te maken hadden met de omgang met gevaarlijke stoffen. Zo was bijvoorbeeld niet bekend welke gevaarlijke stoffen worden gebruikt, hoe lang en hoe vaak een medewer ker daaraan wordt blootgesteld. ,,Dit cijfer is zorgwekkend. Voor mij re den om in te zetten op meer hand having", stelt staatssecretaris Ta mara van Ark (Sociale Zaken, VVD). Alle bedrijven die in overtreding waren, hebben een waarschuwing gekregen en kunnen binnenkort een nieuwe inspectie verwachten. Bij één bedrijf was zo veel mis, dat er een boete is opgelegd. Te mager De inspectie krijgt 4,5 miljoen euro extra om specifiek toezicht te hou den op de omgang met gevaarlijke stoffen op de werkvloer. Hiervoor wordt een speciaal team opgericht. De inspectie krijgt er deze kabinets periode 50 miljoen euro bij. ,,De be zetting en het budget van de inspec tie waren te mager", meent Van Ark. Verder gaat het maximale boete bedrag omhoog, van 3000 naar 4500 euro. Van Ark zegt dat de boete vooral een 'prikkel' moet zijn om verbeteringen af te dwingen. Al heeft ze niet veel geduld: ,,Als de cij- Waar mensen bij elkaar werken, moet veiligheid onderwerp van gesprek zijn fers niet verbeteren, sluit ik zeker niet uit dat er nog strengere maatre gelen genomen moeten worden.'' Sluipmoordenaar Elk jaar overlijden drieduizend mensen, doordat ze op de werkvloer zijn blootgesteld aan gevaarlijke stoffen. Van Ark spreekt van een 'sluipmoordenaar'. De gevolgen voor de gezondheid worden vaak pas later opgemerkt. Voor slachtof fers is het vaak een hele worsteling om erkenning en genoegdoening te krijgen. Een commissie onder lei ding van oud-vakbondsvoorzitter Ton Heerts heeft nu de opdracht ge kregen aanbevelingen te doen voor een eenvoudiger schadeafhande- ling. Eind van dit jaar moet dat ad vies er liggen. De kennis over gevaarlijke stoffen en het gebruik ervan moet ook be ter. Bedrijven moeten bovendien meer werk maken van preventie. Daarvoor wordt samengewerkt met brancheorganisaties en vakbonden. Bewustwording Volgens Van Ark is er bij de meeste bedrijven geen sprake van onwil om een veilige werkomgeving te creë ren, maar is er domweg onvol doende aandacht voor. Er moet meer bewustwording komen, stelt zij. ,,Waar mensen bij elkaar komen om te werken, hoort veiligheid een gespreksonderwerp te zijn." P13 Nieuwsmedia 5 5 5 530" Ella en Jan Poppe uit Middelburg zijn boeren. Dat er deze dagen veel wordt gesproken over een betere prijs voor hun producten, is een goede zaak. Want om te overleven moeten zij ook buiten de boerderij werken. ,,Als we alleen van ons boerenbedrijf moesten leven, dan zouden we het niet redden.'' P4 en zeeland 2 FOTO DIRK-JAN GJELTEMA P6 P10 Extra controle gevaarlijke stoffen Bedrijven waar wordt gewerkt met gevaarlijke stoffen, laten veel steken vallen. Controles worden daarom flink aangescherpt en boetes gaan omhoog. Laurens Kok Den Haag —Tamara van Ark, staatssecretaris Een paar dagen zomers weer pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1