©NDERNEMER 'Drukte is een keuze' Snel aan de slag met uitwerking 'We associëren drukte met status' TOPMERKEN OMARMEN VROUWENVOETBAL kI li deondernemer.nl Auteur Tony Crabbe helpt met stappenplan je tijd handig te gebruiken Tony Crabbe, psycholoog en schrijver van het boek 'Nooit meer te druk' komt met een training voor wie worstelt met drukte. Want timemanagement is niet je dag volproppen. „Drukte is een keuze. Ik wil mensen handvatten geven om daar beter mee om te gaan.'' Zijn werk is gevarieerd, vertelt Tony Crabbe. De schrijver en psycholoog doet ook coaching- programma's en werkt met leiderschapsteams en high potentials. „Wat ik ook deed en waar ik ook was, het had allemaal één gemene deler: ik liep aan tegen drukte. Ik had het idee dat ik faalde als vader, als geliefde, als de man die ik wilde zijn. Ik deed veel, maar niks volledig. Dat had invloed op wie ik was.'' Crabbe besloot het roer om te gooien. ,,Ik greep naar de literatuur en deed onderzoek. Ik hoopte dat het tot een boek zou leiden, maar in eerste instantie wilde ik mezelf helpen.'' Allebei lukte. Hij verkocht bijna een half miljoen exemplaren van Busy en van de vertaling 'Nooit meer te druk' gingen ruim 120.000 exemplaren over de toonbank. ,,Het wordt vaak beschreven als een boek over de balans tussen werk en privéleven, of over timemanagement, maar dat is het niet. Het gaat over aan dacht voor de dingen die je echt belang rijk vindt. De focus ligt meestal op tijd en veel mensen worstelen daarmee. Gaan ze aan de slag met timemanage- ment, dan leidt dat er al snel toe dat ze nog meer gaan doen in minder tijd. Je dag volproppen. Ik zeg niet dat tijd onbelangrijk is, het moet alleen niet in het middelpunt staan. Een goede vraag is: hoe maximaliseer ik mijn dag of hoe presteer ik het best? En niet: hoe vul ik mijn uren zo handig mogelijk?'' Maar hoe doe je dat precies? Daarvoor stelde Crabbe een stappenplan op. Dat begint met jezelf accepteren. ,,We associëren drukte met succes en status en willen daarom laten zien hoeveel we werken, dat we nodig zijn. Die gedachte moeten we loslaten." Denk dan na over de vraag wat een slimme manier is om technologie te gebruiken zodat het helpt goed te denken? Tenslotte: wees niet altijd bereikbaar. ,,Drukte is een keuze. Je kunt niet alles voor iedereen doen. Kies ervoor niet 24/7 je mail te beantwoorden, sla een vergadering over. Elke manager bij Facebook heeft een aantal non-goals: dingen die medewerkers mét doen om zich te richten op belangrijke dingen.'' Crabbe besloot in een training op te zetten gebaseerd op zijn bestseller. Ondernemers hebben vaak een briljant idee, maar verzanden in de uitvoering. Doordat ze bij alles betrokken willen zijn en overal de controle over willen houden. Als je de expertise, mensen en relaties hebt, probeer dan taken uit te besteden. En betrek mensen om je heen bij wat je doet. Als ze begrijpen wat je doet, wat je wilt en waarom, zijn mensen vaak tolerant en begripvol. Begrijpen ze dat niet, dan zijn ze minder mild.'' - De kogel is door de kerk. Nu ook de leden van FNV en CNV hebben ingestemd met het pensioen akkoord - en de VCP dat hopelijk vandaag doet - kunnen we snel aan de slag met de verdere uit werking. Ik ben er blij mee. Jaren is er gesproken over het pensioenstel sel: hoe houden we het toekomst- bestendig, eerlijk en betaalbaar. En hoe zorgen we ervoor dat de AOW-leeftijd minder hard stijgt en dat mensen voor wie het werk te zwaar wordt, eerder kunnen stoppen. Op al deze punten heb ben we goede afspraken gemaakt met het kabinet en de vakbonden. Het zijn afspraken die ook goed zijn voor ondernemers in het MKB. Het akkoord is tot stand gekomen met veel oog voor hun positie. Eerst het deel dat we hebben moeten slikken. Een (zeer beperkt) deel van de kosten van het pakket - ongeveer 200 miljoen op een totaal van tenminste 4,5 miljard per jaar op termijn - komt voor rekening van werk gevers, via een bezuiniging op loonkostensubsidies. Op regelin gen waarvan typische MKB- sectoren veel gebruikmaken. Daar was ik niet blij mee en daarom heb ik bedongen dat we deze subsidies zo gaan herinrichten, dat ze beter bij MKB-bedrijven terecht komen. En daarbij is met minister Koolmees afgesproken dat we opnieuw om tafel gaan over een oplossing voor seizoenswerk in de Wet arbeidsmarkt in balans. Dan waar het echt om gaat: dat mensen met zwaar werk straks eerder kunnen stoppen, is ook goed voor het MKB. In kleine bedrijven is vaak geen mogelijk heid mensen iets anders te laten doen. En van vroegtijdig ziek uit vallen wordt niemand beter. Er komt een pot met 800 miljoen, waar (ook en vooral) MKB- ondernemers een beroep op kun nen doen om de lasten van rege lingen voor vervroegde uittreding én investeringen in duurzame inzetbaarheid te verlichten. Van belang voor MKB-ondernemers is ook dat we hebben bereikt dat de pensioenpremies stabiel blijven én dat de waardering voor deze kost bare arbeidsvoorwaarde weer toe neemt. Voor zzp'ers en onderne mers wordt het makkelijker om aan te sluiten bij een pensioen- regeling. Ook kunnen ze meer, eenvoudiger en fiscaal aantrekke lijker individueel pensioensparen. De verplichte verzekering tegen arbeidsongeschiktheid maakt het mogelijk dat iedereen zich straks tegen een betaalbare premie kan verzekeren; ook de schilder voor wie een AOV nu onbetaalbaar is. Bovendien worden de zzp-organi- saties betrokken bij de nadere invulling én wordt er nader onderzocht welke uitzonderingen er nodig zijn. Ik ben ervan over tuigd dat we met dit akkoord het juiste doen. Voor werknemers én voor (MKB-)ondernemers. PZ Lees het hele verhaal met het stappenplan en bekijk video's van twee key notes van Tony Crabbe op deondernemer.nl/crabbe volg ons op nraoa Zet de televisie aan en de kans is groot dat je Shanice van de Sanden op een M Line matras ziet liggen. Het 'vrouwen voetbal is geland' en zaakwaarnemer Leoni Blokhuis weet er alles van. Twee jaar geleden wonnen de Nederlandse vrouwen in eigen land het EK. Voor velen een com plete verrassing. Toen kende het gros van de Nederlanders geen enkele naam uit de nationale selectie, vandaag de dag liggen Oranje Leeuwinnen als Lieke Martens, Vivianne Miedema en Sherida Spitse op eenieders lip. Daar horen zaakwaarne mers bij, bedacht Leoni Blokhuis in 2012 al. Ze jaagde die droom na en haar Flowsports is als marktleider 'de Mino Raiola' van de snelst groei ende sport. Op deondernemer.nl vertelt Blokhuis uitgebreid over de moeilijke start vol tegenwer king en zelfs 'pure discriminatie' en de 'beste keuze die ze ooit had kunnen maken' door zich toe te spitsen op vrouwen om 'the difference in women's football' te maken. Met eerlijk boerenverstand werd ze van zzp'er MKB'er met inmiddels 33 speelsters en drie trainers in haar stal. 'PURE DISCRIMINATIE Nu het WK in Frankrijk is losgebarsten en Oranje - zij het moeizaam - al zeker is van de achtste finales, is het topdrukte voor de opgewekte Oldenzaalse. Ze onderhandelt met de grootste - Europese clubs of met een wereldmerk als Nike en voelt zich als een vis in het water. Samen met spon- sordeskundige Frank van den Wall Bake neemt Blokhuis vandaag graag tijd voor de radioshow van De Ondernemer. Om met presentator Robert van den Ham ook de nieuwe kansen te bespreken: ,,Als Oranje het in Frankrijk net zo goed doet als twee jaar geleden in Nederland, dan denk ik dat we met z'n allen de volgende stap kunnen maken." Nu partijen als Nike, Qatar A'rways, Mastercard en nationale banken zoals ING en Commerzbank in Duitsland het vrouwenvoetbal omarmen, kan de sport een volgende vlucht nemen. Scan de QR-code en lees het hele interview en beluis ter vanaf 13.00 uur de podcast van de radioshow met Leoni Blokhuis en Frank van den Wall Blake. Jacco Vonhof is voorzitter van MKB-Nederland en vaste columnist van deondernemer.nl. Dit is een wekelijkse uitgave van De Ondernemer De artikelen worden geschreven door de redactie van De Ondernemer, deels in samenwerking met betalende partners. Meer praktische tips en inspirerende verhalen? Ga naar deondernemer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19