088 - 70 70 600 NIEUWS 13 Aantal doden door gevaarlijke stoffen schokt staatssecretaris Van Ark EXTREME KORTINGEN! Canarische Eilanden Madeira Zeeland Antwerpen In huize Van Ark is het momen teel een stoffige bende. De staats secretaris van Sociale Zaken zit midden in een verbouwing. Als kabinetsverantwoordelijke voor arbeidsomstandigheden doet het haar deugd dat de bouwvakkers zonder erom te hoeven vragen met mondkapjes lopen en voort durend de stofzuiger paraat heb ben. ,,Al ga ik ervan uit dat ze dat ook doen als ik er niet ben'', lacht Van Ark. Want het fijnstof dat bij al dat gehak en gezaag vrijkomt, kan la ter voor ernstige gezondheids klachten zorgen. En erger. „Ge vaarlijke stoffen zijn een echte sluipmoordenaar'', stelt Van Ark. Jaarlijks overlijden drieduizend mensen aan de gevolgen, het aan tal chronisch zieken is vele malen hoger. En hoewel het sterftecijfer misschien wel nooit naar nul ge bracht kan worden, moet het wel omlaag, vindt ze. Venijn Wie aan gevaarlijke stoffen denkt, heeft het al gauw over asbest, C8 of chroom-6. ,,Maar het kan ook gewoon bakkersmeel zijn'', zegt Van Ark. Mensen kunnen jaren lang met deze stoffen werken zon der klachten te hebben, totdat ze die toch krijgen, en niet meer be ter worden. ,,Daar zit het venijn.'' Er zijn bedrijven die het goed Iedereen moet weten dat er altijd een inspecteur binnen kan lopen doen, zoals die tuinder die Van Ark onlangs bezocht. ,,Die houdt de boel in zijn bedrijf nat, zodat 'i het stof niet rondzweeft." Maar te vaak stuit de inspectie op een werkvloer waar personeel onvol doende beschermd is. ,,Er zijn nog steeds veel bedrijven die geen ri sico-inventarisatie en -evaluatie hebben, terwijl die verplicht is.'' Van Ark scherpt nu de handha ving aan, zodat bedrijven wel moeten handelen, of anders een boete krijgen. ,,Waar mensen bij elkaar komen om te werken, hoort veiligheid een gespreksonderwerp te zijn.'' Het gaat in de eerste plaats om bewustwording, want de meeste bedrijven zijn helemaal niet onwillig een veilige werkom geving te realiseren. ,,Maar als dat onvoldoende gebeurt, moet je als wetgever aan de bel trekken. Daarom komen er meer inspec teurs. Iedereen moet weten dat er altijd een inspecteur binnen kan lopen.'' VVD'er Van Ark is van een partij die ondernemers doorgaans geen strobreed in de weg legt. Maar bij veiligheid trekt ze een harde grens. ,,Daar ligt heel duidelijk een rol voor de overheid. Die moet de norm stellen. Bedrijven die fout zijn, hoeven niet in bescherming te worden genomen.'' Bedrijven verzaken soms niet al leen op de werkvloer, maar ontlo pen meer dan eens ook hun ver antwoordelijkheid op langere ter mijn, als mensen ziek zijn gewor den. Sommige ondernemingen zijn dan allang verdwenen, of op gegaan in rechtsopvolgers die niet vinden dat zij aansprakelijk zijn. Machteloos Dit probleem doet zich bijvoor beeld voor bij mensen die werden getroffen door de schildersziekte. Van Ark: ,,Deze mensen weten niet waar ze terechtkunnen, voe len zich machteloos tegenover be drijven en verzekeraars. Zij ver dwalen in een woud van regeltjes en missen erkenning voor wat hun is aangedaan.'' Ook daar ligt een taak voor de overheid, meent Van Ark. Zij zet een commissie aan het werk die duidelijkheid moet scheppen over schadeafhandeling bij beroeps ziekten. Ook werkgevers willen die helderheid graag. En ja, dat kan betekenen dat de commissie zich ook uitspreekt over een vangnet voor zieke medewerkers die ner gens terechtkunnen. Al is Van Ark hier terughoudend: ,,Ik ga de com missie niet voor de voeten lopen.'' reizen nl laatste hutten nu v.a. Cruise o.b.v Semi All Inclusive Vliegreis alle transfers inclusief Fooien en tafeldranken t.w.v. minimaal 185,- O.a. Lanzarote, Tenerife Madeira Vertrek: nov. 19 t/m april '20 Vertrek alléén 6 juli Cruise o.b.v. Volpension Vertrek en aankomst Rotterdam O.a. Middelburg, Antwerpen Heusden Dagelijks entertainment en Stip-begeleiding aan boord Last minute! Kijk voor ons volledige aanbod op onze website! dinsdag 18 juni 2019 GO 'Foute bedrijven niet beschermen' Elk jaar overlijden drieduizend mensen omdat ze op hun werk zijn blootgesteld aan gevaarlijke stoffen. Dat cijfer moet omlaag, vindt staatssecretaris Tamara van Ark. „Slachtoffers missen erkenning voor wat hun is aan gedaan." Laurens Kok Den Haag Staatssecretaris Tamara van Ark: „Inventariseren en evalueren van risico is ver plicht.'' FOTO GUUS SCHOONEWILLE -Tamara van Ark, staatssecretaris Vaart u met ons mee? korting stipreizen.nl/cralsb 8-daagse riviercruise per vernieuwd 3*+ MS Allegro 8-daagse cruise per 4* AIDAstella zie stipreizen.nl/crrzbb Vo(Lj ovuj ook op Q ,|W r.r.w. - rw.w. .W.» .W...W. W.W.. w..w...w..ww .V... v^,vv w. .W....JJW.WW.W.. WWW f*W. wy JJWM .wwww.p. WW.W..W.WW..WW r..,ww.. w. .w. w, ,ww r, ,|WW. wi,, w. ,ww. .w..y WW.. ..ww9 W» WW.. WWW, WWWW....WW.W WW., www., w.,.. WWw...w...wr..w... dus deze kunnen dagelijks variëren. Op onze website vindt u de juiste prijzen en kortingen. Op deze reizen zijn de ANVR reisvoorwaarden van toepassing. Bekijk alle voorwaarden op stipreizen.nl/actievoorwaarden. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13