12 NIEUWS 'Ik houd van het mediterrane leven' 'Ook al was het jaren geleden, het contact blijft' 'Als we ooit trouwen, wil ik dat op Mallorca doen' UITWISSELING MEER EU GELD Voor uitwisselingen in Europa komen miljarden euro's meer beschikbaar. De stages of opleidingen leiden tot nieuwe liefdes, vriendschappen voor het leven en internationale carrières. Spaans leren spreken tijdens een paar maanden studeren in Barcelona, ge nieten van pizza's in Italië na een drukke stagedag of een maandenlang vakantiegevoel voor en na het werk op een tropisch eiland in de Middel landse Zee. Europese uitwisselingen van studenten zijn razend populair. Onlangs ging de tien miljoenste stu dent met Erasmus+ - hét uitwisse lingsprogramma van de Europese Unie - naar het buitenland. Ook aan Nederlandse mbo's, hoge scholen en universiteiten is het drin gen om een plek. ,,De potjes raken snel leeg. Het is vooral voor studen ten gewoner om naar het buitenland te gaan", zegt Lem van Eupen, direc teur van het Nationaal Agentschap Erasmus+. De studenten kunnen soms minder lang naar het buiten land dan ze willen, omdat er geen geld meer is. Terwijl juist ook in het mbo meer studenten het land uit willen voor een deel van hun oplei ding of stage. Beurs Jaarlijks gaan tienduizenden Neder landse studenten naar een ander Eu ropees land. Spanje, Duitsland, en Verenigd Koninkrijk zijn de popu lairste bestemmingen. Via Erasmus+ krijgen ze een beurs. De EU heeft tussen 2014 en 2020 15 miljard euro beschikbaar voor uitwisselingen, maar wil dat bedrag tussen 2020 en 2027 verdubbelen. Want de Unie ziet het liefst nóg meer studenten, scho lieren en docenten kennismaken met een ander Europees land. ,,Ze wil dat mensen zich betrokken voelen bij Europa, elkaar leren kennen en een bredere blik krijgen. Ook wil de EU dat Europeanen van elkaar leren, goed opgeleid zijn en de concurrentie met bijvoorbeeld Azië aankunnen", zegt Van Eupen. PAULA SENGERS (21), MALLORCA TESSA SCHUTTE (26), DIVERSE STEDEN CELINE STOLK (24), BARCELONA dinsdag 18 juni 2019 GO Met beurs naar buitenland Ellen van Gaaien Den Haag Ze had een voorliefde voor Italië door alle zomervakanties op de camping. Daarom wist de 24-jarige Celine Stolk al vroeg dat ze tijdens haar studie op reis wilde. ,,Ik wilde graag Italiaans leren. Ik had wat Italiaanse vrienden opgedaan, maar die spraken vrij slecht En gels'', zegt ze. Dus ging ze in het derde jaar van haar hbo-opleiding European Studies in Den Haag stu deren in haar geliefde Ita lië. Intussen heeft ze er een tweede liefde bij: Spanje. Daar kwam ze op een later moment in haar studie terecht voor een stage. En daar zit ze nu weer voor een master po litical science. ,,Ik kwam terug in Nederland, was afgestudeerd en dacht: wat ga ik met mijn leven doen. Ik heb even bij een bedrijf gewerkt, maar dat was het niet.'' Ze spaarde wat geld en vertrok voor een master naar Barce lona. Daar woont, studeert en werkt ze nu. ,,Ik geef ook fietstours aan Neder landse toeristen, hart stikke leuk.'' Maar wat moet ze na dit jaar? Wordt het Spanje, Italië of toch Nederland? ,,Ik houd van het mediter rane leven; het klimaat, de keuken, veel buiten leven. Ik weet nog niet of het Spanje of Italië wordt. Maar ik weet wel dat ik door Erasmus+ als per soon erg ben veranderd. Veel zelfstandiger en soci aler. Het liefst zou ik hier bij een ngo werken.'' Het Eramus+-kringetje voelt als familie. De 26- jarige Tessa Schutte zat in Zweden, Spanje, Malta en Praag en heeft er een berg vrienden aan over gehouden, die overal en nergens wonen. Eén keer in de zoveel tijd ontmoeten ze elkaar er gens ter wereld. Zo vloog Tessa naar Japan om een vriend te zien, ging ze naar Bologna voor een reünie en bezocht ze het Oktoberfest in München. ,,Ook al waren we jaren geleden op uitwisseling, het contact blijft. We heb ben ook nog groepen op sociale media waarin we chatten'', vertelt ze. ,,Ik heb een grote vrienden kring over de hele wereld. Als ik een vakantie boek, kijk ik wie waar woont.'' Tessa, die toerisme stu deerde aan de NHTV Breda, heeft het Eras- mus+-wereldje nooit hele maal achter zich kunnen laten. Ze werkte jarenlang in de Tsjechische hoofd stad Praag, reisde maan denlang rond in Australië en kwam daarna op een kruispunt in haar leven in Nederland. ,,Ik dacht: ik ga weer naar het buitenland. In Alaska werken met hus ky's of zo'', vertelt ze. Maar toen kwam iets inte ressants op haar pad: een baan op het International Office van de Universiteit Utrecht. ,,Ik heb heel veel contact met studenten die Erasmus+ gaan doen. Zo blijf ik aan het werk in een internationale omge ving.'' De eerste stage van Paula Sengers (21) op Mallorca verliep twee jaar geleden niet bepaald vlekkeloos. Vlak na aankomst moest ze al terug voor een be grafenis. En door het ver driet kon ze zich daarna niet goed op haar stage concentreren, waardoor ze van hotel naar hotel werd gestuurd. Toch had ze haar eerste Erasmus+-er- varing tijdens haar studie aan de Cosmo Academy (gastvrijheid, leidingge vende en entertainment) in Den Bosch niet willen mis sen. In dat laatste hotel stond namelijk een heel leuke jongen in de keuken: Nick Zwaans. De twee sta giaires hadden allebei een kamer in de kelder en raakten snel aan de praat. Wat bleek? Ze woonden op slechts 8 kilometer van elkaar. ,,Hij kwam me wel bekend voor'', zegt Paula. Eenmaal thuis spraken ze af en kregen een relatie. Vorig jaar vertrokken ze opnieuw samen naar Mal- lorca om stage te lopen. ,,Hij is wel een blijvertje hoor'', zegt ze lachend. ,,Ik zei laatst al tegen hem: als we ooit nog eens gaan trouwen, wil ik dat op het strand van Mallorca doen.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12