Verdachte moord Duitse politicus is beruchte extremist 3 dagen Veluwe 'Ik word blij van organiseren' K» iÈft 10 NIEUWS 59 Er zijn coaches die helpen bij de studie, coaches die begeleiden bij het leidinggeven, en hun aantal neemt toe. Inmiddels zijn er meer dan 63.000 coaches in ons land. De snelst groeiende groep? Dat zijn de opruimcoaches. Hans van Zon Kassel Huiszoeking bij de verdachte, Ste- phan E., wijst erop dat de moord 'een rechts-extremistische achter grond' heeft, aldus medewerkers van de Generalbundesanwalt. Zij wilden gisteren niet zeggen of er ook wapens waren gevonden, zoals Duitse media eerder op de dag had den gemeld. Ook blijft onduidelijk of de verdachte hulp van anderen zou hebben gehad. Er zouden nog geen aanwijzingen zijn dat hij lid is van een rechts-extremistische ter reurorganisatie en dat hij de aanslag in opdracht heeft uitgevoerd. De 45-jarige man werd zondag ochtend vroeg in zijn woonplaats Kassel van zijn bed gelicht door een arrestatieteam. Aanval Stephan E. heeft een verleden in rechts-extremistische hoek, mel den diverse Duitse media. Zo werd hij volgens weekblad Die Zeit op 20- jarige leeftijd in 1993 gearresteerd na een aanval op een asielzoekers centrum in Hohenstein-Stecken- roth (Hessen). In een brandende auto zaten explosieven verstopt. Omdat bewoners van het centrum het vuur op tijd konden blussen, kwam de springstof niet tot ont ploffing. Stephan E. werd veroor- FJ deeld tot een gevangenisstraf. In 2009 kreeg hij, aldus het blad Der Spiegel, opnieuw celstraf nadat hij met andere rechts-radicalen met grof geweld een bijeenkomst van een vakbond in Dortmund had verstoord. Walter Lübcke, vooraanstaand lid van de politieke partij CDU, werd twee weken geleden door een fami lielid gevonden op het terras van zijn woning in Wolfhagen-Istha, bij Kassel in de deelstaat Hessen. Hij was van dichtbij door het hoofd geschoten. Dna-sporen De recherche kwam Stephan E. op het spoor dankzij dna-onderzoek. Op de kleding van Lübcke werden dna-sporen gevonden en die lever den een voltreffer op in de databank van het Bundeskriminalamt, de fe derale recherche. E.'s dna lag daarin opgeslagen omdat hij dat na eerdere vergrijpen had moeten afstaan. 6 of 8 dagen half pension in voormalig klooster Umbrië É- Jg Incl. diner 3 dgn Hengelo**** 3 dagen Maasduinen www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70cre TREND DE REGELNEEF Marie-Louise Hoogendoorn Leiden Waarom komen er zo snel zoveel coaches bij die helpen het huis op orde te krijgen? Het aantal bedrijven dat een vorm van coaching aanbiedt, is de afgelopen vijf jaar toegeno men van 37.986 tot 63.006, blijkt uit cijfers van de Kamer van Koophandel. Een buiten gewoon snel stijgende groep zijn de opruim- coaches. Hun aantal nam van 17 in 2014 toe tot 74 in 2019, een stijging van ruim 335 pro cent. Volgens Erik de Haan, hoogleraar orga nisatieontwikkeling en coaching is de vraag naar coaches in het algemeen, maar ook op- ruimcoaches, heel serieus te nemen. ,,Het vak van 'coach' is enorm gegroeid. De reden daar voor is dat mensen steeds meer met stress en spanning te maken hebben. Daarnaast leven we in een individuele maatschappij en zijn er veel vormen van hulp weggevallen.'' Het is niet zo dat er opeens meer mensen zijn die het lastig vinden om structuur aan te brengen, meent Frankeline van Nieuwen- huijzen, bestuurslid van de Nederlandse Be roepsvereniging van Professional Organi zers. Net als De Haan ziet ze dat sociale ont wikkelingen van invloed zijn op de stijgende vraag naar opruimcoaches. „Gezinnen zijn tegenwoordig kleiner, er is sprake van ver grijzing en mensen wonen vaker alleen. Hierdoor zijn meer mensen op zichzelf aan gewezen als het op het huishouden aankomt. Daarnaast is er in vergelijking met vroeger veel minder sprake van familieondersteu ning en burenhulp. Mensen zijn daarom ge woon eerder genoodzaakt om professionele hulp in te schakelen.'' Daarnaast helpt de beeldvorming ook mee aan de opmars van de opruimcoach. ,,Er is een trend gaande dat mensen meer ruimte willen ervaren. Zo'n trend wordt nog eens versterkt door de bladen, die foto's van mini malistische interieurs laten zien. Als je dat maar vaak genoeg ziet, begin je dat ook mooi te vinden.'' ,,Anderhalf jaar geleden heb ik een opleiding tot opruimcoach gedaan. Daarvoor ben ik jaren lang actief geweest in het bankwezen. Zolang ik me kan herinneren, word ik al blij van plannen en organiseren. Dus dit was een logische stap voor mij. Wat ik heel bewust niet doe is alles op één hoop gooien. Dan zit je wekenlang met een berg kleding die je moet uit zoeken. Dat is te overweldi gend. Ik ga stap voor stap te werk. We beginnen met één ruimte of plek in het huis.'' ,,Zelf werk ik nog niet zo lang als opruimcoach. Je kunt er van leven, maar mensen moeten wel weten dat je er bent. Daar probeer ik nu aan te werken. Ik begin met een intakegesprek. Tijdens zo'n eerste ontmoeting zijn mensen soms emotioneel. Het idee heerst dat je faalt als je geen controle hebt over je ei gen huishouden. Vaak zijn het mensen die iets hebben mee gemaakt: een scheiding, verlies, burn-out of ontslag. Ze zijn met andere dingen bezig ge weest. Tot de situatie uit de hand loopt.'' ,,Het is heel persoonlijk werk. Je gaat wel in iemands huis aan de slag. Cliënten ge ven aan dat ze het vaak lastig vinden om de hulp van familie en vrienden in te schakelen. Dan is de schaamte groter. Ik schrik niet zo heel snel. Ik ben was eens bij een echte verza melaar. Een vrouw van in de zestig had haar hele huis vol staan. Iets weggooien deed haar verdriet. Spullen kunnen veel emotionele waarde heb ben. Ik vraag meestal: hoe lang heb je het al? Wanneer heb je het voor het laatst gebruikt en heb je er ruimte voor over? Van mij mag alles blijven en mag al les weg. Het gaat erom dat je er zelf achter staat.'' dinsdag 18 juni 2019 GO De moord op de Duitse politicus Walter Lübcke wordt na de ar restatie van een 45-jarige rechts-extremist behandeld als een politieke aanslag. De fede rale openbaar aanklager neemt de zaak daarom nu over van de openbaar aanklager in Kassel. Een agent doet sporenonder zoek bij de woning van Walter Lübcke, die op 2 juni werd ver moord. FOTO EPA Abbazia dei CoLLemedio V 7 overnachtingen incl. ontbijtbuffet V Dagelijks 3-gangendiner Voormalig Francisanenklooster V Gratis Wi-Fi en parkeren bij hotel Tip: bezoek Perugia of Assisi hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506 pm 9, pBu Voor maar: Luxe 4* hotel met wellness! Omringd door natuurgebieden en nabij Arnhem. 4* Fletcher Hotel De Buunderkamp, Wolfheze (8,2) 1- 2 nachten incl. ontbijtbuffet. Gratis wifi en parkeren 1*41 1 keer een 3-gangen diner. Aankomsten t/m sept. lauy Incl. wellness (zwembad, Turks stoombad en sauna) I 4* City Hotel Hengelo (8,3) 3* Gr8 Hotel Sevenum (7,8) 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Incl. doosje Hengelootjes lx entree Holland Casino Gratis parkeren en wifi Tip: Thermaalbad Arcen Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserverinj ïgskosten en toeristenbelasting Uw huis een chaos? Bel de opruimcoach MARIANNE BODENSTAFF (45), EIGENAAR VAN HUISHOUDEN OP ORDE, UURTARIEF: 55 EURO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10