I '&S! /ft opgelucht adem na jawoord FNV Hoofdpunten pensioenakkoord 9 aSyiLSlECH s AOW-leeftijd De AOW-leeftijd blijft tot en met 2021 staan op 66 jaar en 4 maanden. Deze loopt daarna stapsgewijs op tot 67 in 2024, waarmee de stij ging veel langzamer is dan gepland. Ook op lange termijn stijgt de AOW-leeftijd minder hard: voor elk jaar dat Nederlanders gemiddeld langer leven, loopt de pensioendatum 'slechts' met acht maanden op. Zzp'ers Met de nieuwe pensioencontracten kunnen zzp'ers straks eenvoudiger pensioen opbouwen. Het wordt fiscaal ook aantrekkelijker om zelf voor pensioen te sparen. Verder hebben de par tijen afgesproken dat er een verplichte arbeids ongeschiktheidsverzekering komt voor zzp'ers, die nog verder wordt uitgewerkt met ruimte voor uitzonderingen, zoals in de agrarische sector. Zware beroepen Mensen met zwaar werk krijgen de mogelijk heid om eerder te stoppen door afspraken in de cao. Voor bepaalde groepen worden afspraken gemaakt waardoor werknemers tot drie jaar voor de AOW-leeftijd kunnen stoppen. De boete die stond op eerder stoppen wordt deels geschrapt. Pensioenuitkering Door minder harde aanspraken hoeven pen sioenfondsen straks minder hoge buffers aan te houden. Daardoor kunnen bij voldoende ren dement de pensioenuitkeringen en -opbouw gemakkelijker meestijgen met de prijzen. Kortingen De kans op kortingen op de pensioenen wordt kleiner. Afgesproken is dat een korting niet meer nodig is als het pensioenfonds een dek kingsgraad heeft van 100 procent of meer. Dit geldt momenteel voor de overgrote meerder heid van de fondsen. Premie Door afschaffing van de zogenaamde door- sneesystematiek, die de inleg van jongeren nu nog lager waardeert dan die van ouderen, gaat iedereen straks dezelfde pensioenpremie beta len. Afgesproken is dat hierdoor geen groepen erop achteruitgaan. Een stuurgroep houdt in de gaten of het nieuwe contract aan alle afspraken voldoet. gelingen mogelijk gemaakt voor mensen met zware be roepen en worden de pensi oenen van miljoenen Neder landers sneller geïndexeerd.'' Tegelijkertijd hebben de tegenstemmers volgens hem een 'duidelijk signaal' afge geven. Busker: ,,De stem van de mensen die tegen hebben gestemd is luid en duidelijk doorgekomen en is het sig naal dat we door moeten gaan met het pensioenstelsel eerlijker te maken.'' Hoewel morgen de kleinste vakcentrale VCP nog moet instemmen, reageerde mi nister van Sociale Zaken Wouter Koolmees alvast op getogen op het besluit van CNV en FNV. ,,We hebben een goed akkoord voor een toekomstbestendig en even wichtig pensioenstelsel. Daarom ben ik erg blij met deze uitslag'', meent hij. Premier Rutte (foto) zegt 'trots' te zijn op alle betrok kenen, maar wijst er tegelij- kertijd op dat er nog veel werk te verrichten is. Het ka binet moet met wetgeving komen en tegelijkertijd wordt er met de sociale part ners nog dooronderhandeld over de details van het ak koord. De uitslag is niet alleen een opsteker voor het ka binet. Ook oppositiepar tijen PvdA en Groen links reageren ver heugd. Zij hadden eer der hun steun uitge- sproken voor het akkoord. Wel waarschuwen partijlei ders Jesse Klaver en Lode- wijk Asscher dat zij het kabi net zullen houden aan alle beloften. De steun van beide oppositiepartijen is nodig om de nodige wetgeving voor het nieuwe pensioenak koord aan een meerderheid te helpen in de Eerste Kamer. Veel minder te spreken over de uitslag is de SP, die FNV-leden had opgeroepen tegen te stemmen. SP-frac- tieleider Lilian Marijnissen hield voor zich wat ze van de uitslag van de stemming vond, maar zei wel te blijven strijden voor 'een beter pen sioenakkoord'. 50Plus, eveneens tegen stander, stak de teleurstelling niet onder stoelen of banken. ,,Wij betreuren die uitslag'', zei Kamerlid Corrie van Brenk. Zij houdt vol dat het kabinet de rekenrente moet verhogen. Daarvoor is weinig politiek draagvlak. maandag 17 juni 2019 GO wel even in spanning FNV-voor- zitter Han Busker wordt na de uitslag van de leden raad over het pensioen akkoord uitgebreid gefeliciteerd. FOTO'S ROBIN UTRECHT/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9