Winnaars Kabinet haalt Verliezers 8 NIEUWS PENSIOENAKKOORD TUSSENBALANS De leden van de FNV-leden zeiden massaal 'ja' tegen de hooflijnen van het pensioenakkoord. Een mijlpaal. Maar over de details moet nog wel een robbertje gevochten worden. Wie zijn vooralsnog de winnaars en verliezers? Nadat zaterdag eerst het CNV groen licht kreeg van de achter ban, volgde in de middag ook het jawoord van de FNV. Ruim 375.000 van de ruim 1 miljoen FNV-leden lieten in een referen dum hun stem horen: 76 procent stemde voor, 23 procent tegen en 1 procent zei geen mening te hebben. Het Ledenparlement, voor de cruciale stemming bij een in Apeldoorn, gaf daarop zijn zegen aan het akkoord. FNV-voorzitter Han Busker zei 'bijzonder blij' te zijn met de uitslag: „Dankzij dit besluit kun nen heel veel mensen eerder stoppen met werken, zijn er re- De ouderen Nee, pensioenkortingen zijn niet per se van de baan. Maar de kans daarop is door het akkoord wel een stuk kleiner geworden. Pensioenfondsen hoeven straks minder grote buffers aan te houden. Alle pen sioendeelnemers profiteren daarvan, al biedt het ge pensioneerden de meeste, directe verlichting. Zij mogen zich bovendien verheugen op indexatie, wat betekent dat het pensioenfonds meer geld over maakt op hun rekening. Al verschilt dit vooruitzicht wel per pensioenfonds. Ook voor werknemers die tegen hun pensioen aan zitten, is er goed nieuws: zij hoeven minder lang door nu de AOW-leeftijd de komende twee jaar niet stijgt. Wie nog een paar jaar te gaan heeft en eigenlijk al versleten is, moet hopen dat de regeling voor zware beroepen snel in cao's wordt vastgelegd. Han Busker Met zo'n groot mandaat van de achterban zit FNV- voorzitter Han Busker plotseling een stuk steviger in het zadel. De voormalig voorzitter van de Neder landse Politiebond ontbeerde lange tijd het gezag dat illustere voorgangers als Johan Stekelenburg en Lodewijk de Waal wél werd toegedicht. De nieuwe structuur van de FNV zat Busker lang in de weg. Sinds zijn aantreden in 2017 had hij steeds rekening te houden met het Ledenparlement, dat altijd het laatste woord heeft. Andere polderaars mopperden dat Busker vanwege dat Ledenparlement 'niet durfde te springen'. Uiteindelijk deed hij dat toch. Het overweldigende 'ja' van de leden is een enorme steun in de rug voor de FNV-baas. Het kabinet Ze waren er vooraf bepaald niet gerust op. Minister president Mark Rutte en minister Wouter Koolmees van Sociale Zaken sprongen zaterdag daarom onge twijfeld een gat in de lucht. De grootste hervorming in deze kabinetsperiode is binnen handbereik. Toch hield Rutte voor de camera's zijn gezicht in de plooi. Koolmees hield het zelfs bij een reactie via Twitter. Het duo wil niet te triomfantelijk overkomen, om dat zo'n houding alleen maar kwaad bloed zet. Er ligt een akkoord op hoofdlijnen, maar de onderhan delingen zijn nog verre van klaar: vooral over de vraag hoe de rekening straks eerlijk wordt verdeeld over de generaties zal nog een stevig robbertje ge vochten worden. PvdA en GroenLinks Lodewijk Asscher (PvdA) en Jesse Kla ver (GroenLinks) vertrouwden erop dat de meeste vakbondsleden uitein delijk zouden stemmen voor een ak koord dat niet ideaal, maar in menig opzicht een verbetering is. Die keuze betaalt zich uit in een klinkende over winning, waarbij de twee linkse par tijen delen in het dividend. Zij zeiden van meet af aan dat het kabinet dieper in de buidel zou moeten tasten voor een akkoord. Daar is naar geluis terd, waarop de twee linkse par tijen de SP loslieten. Met het oog op de nog lopende onderhandelingen over het klimaatbeleid hebben Asscher en Klaver hun onderhandelingspositie ver sterkt. Werkenden Wie nog een paar decennia te gaan heeft op de ar beidsmarkt, merkt niet meteen iets van dit pensioenakkoord. Toch kunnen met name dertigers en veertigers er niet gerust op zijn. Zij hebben tot dusver relatief veel premie betaald en moeten daar in het nieuwe pensioenstelsel voor worden gecom penseerd. Zo niet, dan kan dat leiden tot een pen sioengat dat oploopt tot 15 procent. Sociale partners hebben alleen de intentie uitgesproken de rekening eerlijk te verdelen. De details moeten nog uitonder handeld worden in de zogeheten stuurgroep. Lang niet ieder fonds heeft echter buffers die hoog genoeg zijn om de compensatie te kunnen betalen. Boven dien hopen gepensioneerden dat die buffers juist ook worden gebruikt voor indexatie. De kans bestaat dat de premies omhoog moeten, en de werkenden zelf opdraaien voor hun compensatie. Zij moeten hun hoop vestigen op de stuurgroep. De gestaalde FNV-kaders Het ging er tijdens de informatiebijeenkomsten af gelopen week soms stevig aan toe. De activistische achterban van de FNV voelde zich bedrogen door het bestuur. Zij werden de straat op gestuurd met de boodschap dat de AOW-leeftijd terug naar 66 jaar moest, en geen dag langer. Uiteindelijk is in het akkoord afgesproken dat de pensioendatum slechts minder snel omhoog gaat. In 2011 wisten de ge staalde kaders binnen de FNV, aangevoerd door Bondgenoten en Abvakabo, het bondsbestuur nog terug te fluiten, wat de ondergang van toenmalig voorzitter Agnes Jongerius werd. Nu worden de acti visten door de leden gedwongen een toontje lager te zingen, al zullen zij met argusogen de uitwerking van het akkoord volgen. De SP Het zijn zware tijden voor de SP. Bij de Provinciale Statenverkiezingen in maart gingen de socialisten al door midden en in mei verloor de partij al haar zetels in het Europees Parle ment. In de aanloop naar het pensi- Marijntssen oenakkoord werd aanvankelijk een hecht driemanschap gevormd met PvdA en GroenLinks, maar in de eindfase haakte de SP alsnog af om vervolgens fel campagne tegen de deal te voeren. Het was vergeefs. Partijleider Lilian Marijnissen zegt dat 'de strijd voor een rechtvaardig pensioen' doorgaat. Tegelijkertijd zal zij het echter moeten opnemen tegen interne criticasters van de activistische partijlijn. Die strijd kostte voorzitter Ron Meyer al de kop na de Europese verkiezingen. maandag 17 juni 2019 GO Vooral werkende zit nog Laurens Kok Het kabinet haalt opgelucht adem nu de twee grootste vakbonden definitief hebben ingestemd met het pensioen akkoord. Minister-president Mark Rutte benadrukt echter dat er 'nog een hele hoop werk' wacht. Laurens Kok Den Haag Lodewijk Asscher Jesse Klaver

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8