Mark Rutte kritisch op top van bedrijven 7 Schouten: 'Boeren moeten nieuwe verdienmodellen vinden' De omslag naar 'kringlooplandbouw' gaat gepaard met experimenten, nieuwe mestregels en veevoer dat wordt gemaakt van insecten en zeewier. ,,Als de Nederlandse landbouw toonaangevend wil blijven, moeten we onze principes veranderen.'' De politiek leider van de VVD zei zaterdag op zijn partijcongres in Aalsmeer dat de Nederlandse multinationals in de jaren 70 en 80 'topmannen hadden waar we trots op konden zijn'. Rutte stelde dat die deelnamen aan het maatschappelijk debat. ,,Nu zeg gen ze tegen de pr-afdeling: ik ga niet bij Pauw of M zitten, want misschien zit er wel een cabare tier die me belachelijk maakt. Ja, dat zou kunnen. Dat hoort bij baas zijn van een grote onderne ming.'' Rutte verwijt hen vooral dat ze alleen de hand ophouden bij de overheid. ,,Vanaf de Tweede We reldoorlog was de ongeschreven regel dat als het de grote bedrij ven goed ging, dat het ook perso neel goed ging. Wat op dit mo ment gebeurt: de winsten van de grote ondernemingen klotsen tegen de plinten op. Het enige wat echt stijgt, zijn de salarissen van de topmannen, niet die van de gewone werknemers.'' W Rutte: de winsten van grote onder nemingen klotsen tegen de plinten op Dat moet veranderen en zicht baar worden in de cao's, des noods door ingrijpen van het ka binet. Rutte: ,,We gaan de ko mende tijd fors de lasten van de grote ondernemingen verlagen. Maar misschien moeten we we- leens gaan nadenken of we daar mee door moeten gaan. Dat we die tarieven minder of niet verla gen en het geld teruggeven aan de werknemers.'' Klaas Dijkhoff zei eerder dit jaar dat de VVD minder de partij voor de multinationals moet zijn en meer de partij van de mid denklasse. ,,Er zijn nu bedrijven die heel veel geld verdienen, maar weinig teruggeven aan de samenleving. In sommige be drijven ben ik teleurgesteld. Neem het witwasschandaal en de salarissen bij ING.'' Het kritisch denken in de VVD over het grote bedrijfsleven kreeg vorig jaar zomer een grote slinger toen scheidend VVD-se- nator Frank de Grave harde kri tiek uitte op het bedrijfsleven. Hij stelde dat het grote bedrijfs leven altijd zijn hand ophoudt als er iets te halen is, maar niet thuis geeft als er iets gedaan moet worden. Volgens De Grave moesten bedrijven hun maat schappelijke verantwoordelijk heid nemen. Nadat minister Carola Schouten van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit (Christenunie) vorig jaar aankondigde dat de Nederlandse landbouw op de schop gaat, maakt ze vandaag bekend hoe dat moet gebeuren. In een 'realisatieplan' van meer dan vijftig kantjes zet zij uit een hoe het agrarische landschap de komende jaren verandert. Het kabinet gaat jaarlijks honder den miljoenen euro's investeren in de omslag naar 'kringloopland- bouw'. Daarbij staat niet langer voorop dat boeren en tuinders zo goedkoop mogelijk moeten produ ceren, maar dat zij zo efficiënt mo gelijk gebruik maken van grond stoffen. Het doel: de schade in na tuur en milieu herstellen én het in komen van boeren verbeteren, zo zegt Schouten. Toonaangevend ,,De landbouw in Nederland is toonaangevend in de wereld. Als we dat zo willen houden, moeten we onze principes veranderen. Ik geloof dat Nederlandse boeren dat kunnen, omdat ze in het verleden ook hebben laten zien dat het mo gelijk was om de voedselproductie op topniveau te brengen.'' De minister wijst vijf experi- menteergebieden in Nederland aan waar boeren tijdelijk mogen afwij- ken van bestaande wet- en regelge ving. Het gaat om de Achterhoek, De Peel, Twente, Flevoland en Noord-Nederland. ,,In die gebieden zullen wij bijvoorbeeld toestaan dat boeren meer dierlijke mest op het land brengen'', zegt Schouten. ,,Dan is er minder chemisch gepro duceerde kunstmest nodig en het mestoverschot neemt af.'' Een totaalverbod op kunstmest komt er met. ,,Ik kan kunstmest wel verbieden, maar dan kunnen boe- De landbouw in Nederland is toonaangevend in de wereld ren hun land niet meer voldoende bemesten. Die mest is nodig om ge wassen te laten groeien. Daarom steek ik nu geld en energie in de ontwikkeling van alternatieven. Zodat we in de toekomst wél zon der kunstmest kunnen.'' Schouten wil verder dat kortlo pende pachtcontracten voor land bouwgrond op de schop gaan. Zo moet het voor boeren aantrekkelij ker worden om duurzaam met hun grond om te gaan. In 2020 komt er een nulmeting naar de kwaliteit van alle akkers en weilanden in Ne- derland. ,,Nu is dat nog niet goed in kaart gebracht.'' In Brussel gaat Schouten ervoor pleiten om de regels rondom vee voer te versoepelen. Nu is het nog lastig om bijvoorbeeld insecten - die een bron van eiwitten zijn - te gebruiken als veevoer. Voor het voer wordt nu nog op grote schaal relatief goedkope soja uit Zuid- Amerika geïmporteerd. ,,Ik kan die handel niet verbieden, maar ik kan de alternatieven wel aantrekkelijker maken.'' Zeewier De minister denkt daarnaast ook aan zeewier uit de eigen Noordzee. ,,Zeewier heeft de potentie dé duurzame eiwitbron van de toe komst te worden. Het gehalte aan hoogwaardige eiwitten is hoog en er is geen schaarse landbouwgrond voor nodig.'' De noodzaak voor een metamor fose van de landbouw is groter ge worden na een recente uitspraak van de Raad van State, die een streep heeft gezet door het Neder landse stikstofbeleid. Daardoor staan duizenden vergunningen voor veehouderijen op de tocht, net als grote infrastructuurprojecten. ,,De uitstoot van stikstof wordt bij kringlooplandbouw lager'', zegt Schouten. Volgens de minister kan de uitspraak van de Raad van State over het 'Programma Aanpak Stik stof' (PAS) vervelende effecten hebben. ,,Het kan er ook toe leiden dat er minder moderne stallen wor den gebouwd, die juist voor minder stikstofuitstoot zorgen. Ook kan het gevolg zijn dat koeien niet meer naar buiten mogen, omdat koeien stikstof uitstoten en daarom beter binnen kunnen blijven. Ik ben daar geen voorstander van.'' Een crisisteam van ministeries en provincies stelt op dit moment een VOEDSELPRIJZEN lijst samen van projecten die wor den geraakt door de stikstofuit spraak. Op de vraag of het ook bete kent dat de veestapel in Nederland moet inkrimpen, antwoordt Schouten: ,,Dat is niet mijn doel. Ik wil wel dat boeren in Nederland nieuwe verdienmodellen vinden. Daar ga ik ze bij helpen.'' maandag 17 juni 2019 Landbouw op de duurzame schop GO Mark Rutte verwijt ceo's van de Nederlandse multinatio nals dat ze alleen hun topsala rissen laten stijgen en niet die van de gewone werknemers. Hij dreigt met het intrekken van fiscale maatregelen voor bedrijven als dat niet veran dert. Jan Hoedeman Aalsmeer Peter Winterman Den Haag -Carola Schouten, minister Minister Schouten mag dan vinden dat ons voedsel niet duur genoeg is, eten in de su permarkt wordt ondertussen in rap tempo duurder. In een jaar tijd stegen de prijzen met 3,8 procent, een van de groot ste stijgingen in tien jaar tijd. Vooral vlees en vis werden duurder. De prijsstijging van eten en drinken is fors hoger dan de algehele inflatie, die in mei uitkomt op 2,4 procent. Voornaamste oorzaak is de verhoging van het lage btw- tarief, waar voedsel onder valt, van 6 naar 9 procent. „Zonder die maatregel was de prijsstijging maar 0,9 procent geweest", zegt Peter Hein van Mulligen, hoofdeconoom bij het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Overigens is het eten in de Nederlandse supermarkten niet duur, als je het met an dere Europese landen verge lijkt. ,,De dagelijkse bood schappen zijn in ons land goedkoper dan in België en Frankrijk, bijvoorbeeld. Dat komt onder meer doordat de supermarkten bij ons scherp concurreren. Alleen in Duits land is voedsel nog iets goed koper." Minister Schouten tijdens een rondleiding bij Bakker Barendrecht, waarbij verduurzaming een belangrijk thema was. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7