II 4 Nooit eerder trok het oranjelegioen zo massaal naar het buitenland om de Nederlandse voetbalsters toe te juichen. Wat opvalt bij dit WK in Frankrijk: de vrouwelijke fans domineren de stadions. WK VOETBAL De mannen die er zijn, zijn vooral mee als aanhang van de vrouwen 'wuunWfi heid zijn en de mannenclubjes - in clusief lullige liedjes - veruit in de minderheid. Vaders zijn er wel volop. Vaders met dochters aan de hand, va ders met dochters op de schouders, en vaders die hun dochters sans gêne in een van de Franse voortuinen van de Rue Baudouin l'Edifieur nog snel een ander kloffie aan sjorren: lange broek uit, spijkershort aan. Aanhang Dat de vrouwen bij dit oranjespekta kel domineren, is ook supporter Diana Pereira niet ontgaan. ,,Wij staan met veel oranjefans op een camping en van al die fans is, schat ik, maar een kwart man. En die mannen zijn dan weer vooral mee als aanhang van vrouwen.'' Maar wat de coach van Ariston '80 vooral frappant vindt: dat er zoveel vrouwelijke voetbal teams uit Nederland zijn. „Misschien omdat vrouwenteams vaker gezellige dingen buiten voetbal om doen dan mannen? En dit is natuurlijk ook een heel betaalbaar groepsuitje, met tickets van maar 9 euro." Eenmaal gearri veerd bij het sta dion blijken de vrouwen van Aris ton '80, allen uitge dost in wortelpak, opeens hun eigen ver sie van dat ene schun nige liedje te hebben. Ter wijl het stel voluit voor de ingang staat te galmen, stoot een beduusde man de verslaggever aan. „Zingen die vrouwen nou echt 'daar moet een wortel in'?'' Vrouwenteams, vriendinnenclubs, meisjes met Lieke Martens-shirtjes. Als er één ding op viel in de zee van oranjefans die het Franse Valenciennes afgelopen zater dag voor de tweede WK-wedstrijd van de Leeuwinnen overspoelde, was het wel dat de vrouwelijke fan re geert. Het gebeurt vlak voor de oranje stoet naar het Stade du Hainaut in Valenciennes afbuigt en het lijkt iets onbeduidends, iets kleins, maar zegt toch alles. Zo halverwege de behoor lijk smalle Rue Baudouin l'Edifieur, waar de parade zingend en dansend doorheen trekt, bespeurt een groep mannelijke oranjefans in een van de raamkozijnen opeens een lieflijke Fran^aise en zet onverwijld de schunnige serenade 'daar moet een piemel in' tot een van hen halt houdt en de anderen subiet de mond snoert. ,,Ho, mannen, ho! Er lopen hier ook meisjes mee.'' Vriendinnen De man heeft een punt. Er lopen tij dens de door de KNVB georgani seerde oranjeparade in de Noord Franse stad deze vrije zaterdagmid dag nogal wat meisjes mee. En moe ders. En oma's. En vriendinnen. En hoewel er geen marktonderzoe ker langs te kant staat te turven, lijkt het er zelfs op dat de vrou welijke fans bij deze tweede groepswedstrijd van de Leeuwinnen (3-1 tegen Kameroen, 2,2 miljoen tv-kijkers) veruit in de meerder- maandag 17 juni 2019 GO Eefje Oomen FOTO'S ARIE KIEVIT -Diana Pereira (supporter) Valenciennes Een fraai uitgedoste oranjefan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4