II Spoortunnel open: 'Hier wordt knap werk verricht' BEVELANDEN EN THOLEN 19 NIEUWDORP DE VLUCHTHEUVEL VIERT FEEST Hoewel 2019 begon in mineur, is het een feestelijk jaar voor speeltuin De Vluchtheuvel in Nieuwdorp. Precies vijftig jaar gele den kwamen drie mannen uit het dorp bijeen om te praten over de oprichting van een veilige speelplek voor de kin deren. Een paar maanden later, op 2 mei 1969, was de oprichting van speeltuinvereniging De Vlucht heuvel een feit. Met steun van de gemeente 's-Heer Arendskerke (waar Nieuwdorp toen nog toe be hoorde) en na 1970 de gemeente Borsele werden de plannen verder ontwikkeld. Ondernemers steun den de vereniging met geld en ma terialen. ,,En er werd geld opge haald door het inzamelen van oud papier, iets wat we tot op de dag van vandaag doen'', zegt voorzitter Henk van Gurp. Het 50-jarig bestaan van de speeltuinvereniging werd zaterdag gevierd met een feestelijke dag in De Vluchtheuvel. Burgemeester Gerben Dijksterhuis was ook van de partij. Hoe anders was de sfeer eerder dit jaar. In januari werden alle verkeerslichten van de educa tieve skelterbaan vernield. Een forse strop. Wie dat heeft gedaan, is niet duidelijk geworden. Dank zij een inzamelingsactie van een dorpsbewoner kon alles weer wor den hersteld. ,,Toen hebben we echt een geweldige saamhorigheid gezien in het dorp'', zegt Van Gurp. ,,De speeltuin leeft echt nog. Normaal gesproken, als alles goed gaat, valt dat niet zo op.'' De Vluchtheuvel mag dan on losmakelijk zijn verbonden met Nieuwdorp, de speeltuin trekt evengoed kinderen uit andere ker nen in de omgeving. Ook scholen uit de omtrek weten de voorzie ning te vinden voor schoolreisjes. Al met al loopt de speeltuin bij zonder goed. ,,In de meivakantie hebben we op één dag een keer tweehonderd spelende kinderen geteld'', aldus de voorzitter. Skelterbaan De speeltuin is de afgelopen halve eeuw van lieverlee steeds verder uitgebreid. De populaire skelter baan en de vijf kabelbanen zijn In de meivakantie hebben we op één dag een keer 200 spelende kinderen geteld ondertussen niet meer weg te denken. Heel grote wensen voor de toekomst heeft het huidige be stuur niet. ,,Ja, blijven vernieuwen, natuurlijk. Dat is belangrijk. Zo hebben we onlangs weer een groot nieuw klimtoestel geplaatst, van duurzaam materiaal.'' Zo wordt bijna elk jaar wel een speeltoestel vervangen door een moderner exemplaar. Eén ding houden ze tot nu toe buiten de deur bij De Vluchtheuvel: wifi. ,,En als het aan mij ligt, houden we dat lekker zo'', zegt Van Gurp lachend. ,,Een speeltuin is om te spelen. Je moet er toch niet aan denken dat ze hier allemaal met hun telefoon bezig zijn.'' Financieel gaat het de speeltuin voor de wind. In dat kader verdie nen met name de ondernemers wat Van Gurp betreft een dikke pluim. ,,Met hun bijdrage leveren ze een grote bijdrage aan het over eind houden van de speeltuin.'' Wel hoopt hij dat in de toekomst nóg meer inwoners zich willen in zetten voor De Vluchtheuvel. Als er bijvoorbeeld iemand opstapt uit het bestuur, is het lastig om dat gat weer op te vullen. Desondanks kij ken alle vrijwilligers vol goede moet naar de toekomst. Als het aan hen ligt, gaat de speeltuin zeker nog eens vijftig jaar mee. 's Ochtends was het om begrijpe lijke redenen nog niet zo druk, maar nadat aan het begin van de middag de zon was doorgebroken, maakten veel mensen gebruik van de mogelijkheid om aan de noord kant van het spoor een stukje de spoorbak in te lopen. Daadwerke lijk onder het spoor doorlopen was er nog niet bij. De onderdoorgang staat nog vol water. ,,Het is indruk wekkend om te zien'', zei Pierre Breen, die naar eigen zeggen elke mogelijkheid aangrijpt om iets mee te krijgen van de megaklus. ,,Toen een paar maan den geleden de spoordekken op hun plek werden gereden, ben ik ook even komen kijken. Hoe vaak komt het nu voor dat in Goes zo'n enorm project wordt uitgevoerd? Iets van deze omvang maak ik waarschijnlijk niet meer mee.'' Vertier Waar veel volwassenen zich lieten informeren over het project, had den de meeste kinderen vertier met de betonwagen en de graaf machines. Ze mochten achter het stuur kruipen. Er werden heel wat kiekjes gemaakt door trotse papa's en mama's. Jens (5) glunderde toen hij zich de bestuurder van de be- tonwagen waande. Samen met zijn ouders was hij boodschappen gaan doen toen ze er bij toeval achter kwamen dat het bouwterrein was opengesteld. ,,Een mooi initiatief'', vond moeder Miranda. ,,Je hebt als leek geen idee wat er allemaal komt kijken bij zo'n klus. Ik moet toegeven dat ik dat nu nog niet heb hoor, haha. Maar hier rondlopen en alles van dichtbij kunnen bekij ken, maakt in elk geval duidelijk dat hier knap werk wordt ver richt.'' Het bouwterrein was openge steld in het kader van de Dag van de Bouw. Er kwamen zo'n 350 be zoekers. Het is de bedoeling dat het verkeer in het voorjaar van 2020 onder het spoor door kan rijden. maandag 17 juni 2019 'Speeltuin kan nog eens 50 jaar mee' Rob Paardekam Nieuwdorp De zusjes Angelique (l) en Michelle van Eck vermaken zich zaterdag in het draaimolentje van de speeltuin in Nieuwdorp. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN -Henk van Gurp, voorzitter Normaal gesproken is het bouw terrein van de spoortunnel in Goes verboden terrein, maar za terdag mocht iedereen er een kijkje komen nemen. Rob Paardekam Goes De broertjes Stephen (6) en Thomas (3) van Wanrooij uit 's-Graven- polder wanen zich bestuurders van een grote kraan. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 48