Stad Lande viert het tachtigjarig bestaan SCHOUWEN-DUIVELAND 19 ANYWAVE FESTIVAL De 39e editie van festival Anywave in Zierikzee bood als vanouds veel muziek en de vertrouwde reünie sfeer met veel bekenden. Meer dan ooit speelde dit keer ook de vraag hoe de toekomst van Poppodium Brogum eruit gaat zien. Gewoon hier, op de zelfde plek, op de zelfde manier'', zegt Brogum-voorzitter Swen Blikman op de vraag waar en hoe de 40e editie van Anywave zal plaatsvinden. Hij is aan het einde van de zaterdag middag al behoorlijk afgepeigerd. ,,Ik durf tijdens deze festivaldagen niet echt te gaan slapen, uit angst dat ik niet op tijd wakker word'', bekent hij schuilgaand achter zijn zonnebril. ,,Er lag de afgelopen week ook driedubbele druk op me. Anywave, de politieke ontwikke lingen rond Brogum en ook nog de opening van m'n eigen horecazaak Meneer Nilsson.'' Over de festivalprogrammering is Swen dik tevreden. „Vooral de donderdagavond was beter dan ik ooit heb meegemaakt. Dat komt vooral door de prima spreiding aan genres.'' Hij doelt op homma ges die gebracht werden door The Bootleg Doors, Absolutely Floyd en Equal Status. De voorzitter roemt de inbreng van John van den Hoek binnen de programme ringscommissie. ,,Hij heeft zo'n goede kijk op wat jongeren leuk vinden tegenwoordig. Zelf zou ik hooguit drie groepen kunnen noe men.'' Specifiek Poke (hiphop) en Rondé (Indiepop) trokken vrijdag avond inderdaad jongere bezoe kers naar Brogum, maar niet in zeer groten getale. Wellicht was er concurrentie van de viering van het 100-jarig bestaan van sportver eniging MZC'11. Wat die toekomst van Brogum betreft: daar wordt al tientallen ja ren over gesproken. Maar nu ligt binnen de gemeenteraad het voor stel om het Poppodium voor 1 euro over te doen aan Brogum zelf, om vervolgens als geheel zelfstandige organisatie verder te gaan. ,,Laat ik even rechtzetten dat het gaat om De donderdagavond was beter dan ik ooit heb meegemaakt 'zelfstandig' niet als 'commerciële organisatie'. Dat woord 'commer cieel' is er ineens ingeslopen in de media, maar dat klopt niet. We zijn een organisatie van vrijwilli gers'', benadrukt Swen. Hij ziet die overdracht van het pand wel zit ten, vooral omdat de gemeente het als verhuurder met het onderhoud nogal heeft laten afweten. ,,Dat onderhoud hebben we dus toch al jaren op onze eigen begroting staan'', zegt de voorzitter. Hij vindt wel dat er deskundige exper tise moet komen voor de opzet van een exploitatieplan. Hij heeft goe de hoop dat de gemeenteraad daar de benodigde 35.000 euro voor vo teert, ondanks dat de raadsfracties er nog verdeeld over zijn. Potjes ,,Ik denk dat er nu eindelijk goede kansen zijn voor Brogum'', zegt oud-voorzitter Frans Kruijff. ,,Als de politiek wel wil meewerken, maar geen geld geeft, zijn er op Schouwen-Duiveland nog wel an dere potjes te vinden om aan te boren.'' Kruijff geniet weer als vanouds van de fijne sfeer op het plein bij Anywave. Goochelaar Martijn Priemis is even terug uit Amsterdam om hier zijn trucs te vertonen. André van der Werf (67) - 'Nou, ja noem me maar Stoof, anders weet niemand wie ik ben' - zegt hier elk jaar te komen om oude bekenden te ont moeten die hij verder nauwelijks ziet. Binnen, afwisselend in de tent en de zaal, is er muziek tot in de late uurtjes van onder meer Bas de Meijer, Charades, Transmitter, Anywave Band en X-Fade en Ben jamin Scott als hekkensluiters. Ali Pankow Zierikzee ,,Circa honderd mensen zijn mee gegaan met de bootexcursie. Voor de bustocht waren er veertig deel nemers'', laat woordvoerder Kees Struijk van Stad Lande weten. Zelf was hij aan boord van het schip 'De Onrust', waar Peter Vleugel en Theo van Dijk uitleg gaven. Zij vertelden onder meer verhalen over de vroegere veer- dienst op de Oosterschelde, over het leven van de schelpdieren, over de verzanding van De Gouwe, over de aanleg van het Ha venkanaal en over de munitiestort bij Zierikzee. Verrassend Tijdens de bustocht kregen de be zoekers, die al veel over Schouwen- Duiveland weten, toch nog verras sende dingen over het eiland te ho ren dankzij gids Nannie Dorst. ,,Met deze twee excursies hebben we het jubileumprogramma voor de zomer afgerond, maar in sep tember wordt de viering van het tachtigjarig bestaan voortgezet'', al dus Struijk. Zo staat op 20 september de ten toonstelling Plekken van Plezier in Brouwershaven op het programma. Met een pop-up restaurant in de Grote Kerk waar een maaltijd met eenvoudige 'oude' gerechten wordt geserveerd. Tussentijds wordt een beeldcollage gepresenteerd over de geschiedenis van de smalstad Brou wershaven. Toekomst Op 2 november wordt in de Adri- aanskerk in Dreischor een pro gramma gebracht met muziek en poëzie, met een gevarieerd reper toire van klassiek tot modern. De Vereniging Stad Lande blikt ook vooruit naar de toekomst. Dat ge beurt tijdens een manifestatie op 29 november, in samenwerking met jongeren, in de Nieuwe Kerk van Zierikzee. maandag 17 juni 2019 SD 'Er zijn eindelijk kansen voor Brogum' Ali Pankow Zierikzee -Swen Blikman, voorzitter Poppodium Brogum Met een boottocht over de Oos- terschelde en een busreis over Schouwen-Duiveland voegde de Vereniging Stad Lande zater dag weer twee activiteiten toe aan de viering van het 80-jarig jubileum dit jaar. Jeugdig enthousiasme tijdens het optreden van Bas de Meijer op het festival Anywave. foto dirkjan gjeltema Gids Nannie Dorst (links) vertelt de buspassagiers over het voor malig stadhuis in Brouwershaven. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 46