II Vier jaar later nóg een dode door aanslag Bataclan NIEUWS 3 'Op een doordeweekse dag was complete chaos uitgebroken' Enorme stroomstoring in Zuid-Amerika Een stroomstoring zo groot dat hij wereldwijd maar eens in de zoveel jaar voorkomt, heeft Argentinië, Uruguay en een deel van Paraguay gisteren platgelegd. Tientallen miljoenen mensen kwamen urenlang zonder stroom te zitten. Zeker een derde van het Zuid-Ameri kaanse continent kreeg gisteren te maken met een stroomstoring. Ter wijl met man en macht gewerkt werd om de voorziening weer op gang te krijgen, bleef één vraag onbeant woord. Hoe kon dit gebeuren? ,,Het is maar goed dat dit op een zondag gebeurt'', zei Silvio Uber- mann, bewoner van de Argentijnse hoofdstad Buenes Aires tegen persbu reau AP. ,,Als dit een doordeweekse dag was geweest, dan was er complete chaos uitgebroken.'' Dat mag zo zijn, maar ook gisteren werd het openbare leven in Zuid- Amerika totaal ontregeld door de stroomstoring, die om 7.00 uur lokale tijd ontstond. Verkeerslichten, drink watervoorzieningen, olieraffinade- rijen: allerlei cruciale infrastructurele voorzieningen raakten buiten bedrijf. De oorzaak van de storing zat in Ar gentinië, waar volgens de autoriteiten een cruciale verbinding in het hoog spanningsnet uitviel. Hoe dat kon ge beuren, is onduidelijk. De Argentijnse president Mauricio Macri kondigde op Twitter een diepgravend onderzoek aan naar de stroomstoring, die volgens hem 'zonder precedent' is. Argentinië en Uruguay hebben een gemeenschappelijk elektriciteitsnet werk dat zijn energie krijgt van een waterkrachtcentrale bij de Salto Grande Dam, zo'n 450 kilometer ten noorden van Buenos Aires. Han Slootweg, hoogleraar op het ge bied van slimme energiesystemen in Eindhoven, stelt dat het uitzonderlijk is dat een dergelijk incident een heel land in duisternis hult. ,,Meestal blij ven storingen beperkt tot kleine ge- bieden, steden of regio's. Het stroom net is zo ingericht dat het gebied dat door een storing getroffen wordt, kan worden geïsoleerd. Blijkbaar is dat nu niet gelukt." De kwaliteit van het hoogspanningsnet in Zuid-Amerika is volgens Slootweg 'degelijk'. ,,Voor zo ver ik kan beoordelen is de stroom voorziening altijd redelijk in orde. Grote problemen met het hoogspan ningsnet zijn mij niet bekend." De straten in de Zuid-Amerikaanse landen waren gisteren verlaten en grijs. Er brandde lange tijd geen enkel lampje. In de loop van de dag kwam de stroomvoorziening in delen van het gebied langzaam weer op gang. Hal verwege de middag (zondagavond Nederlandse tijd, vlak voor het ter perse gaan van deze krant) was de helft van de huishoudens weer van stroom voorzien, meldde Argentijnse president Maurizio Macri op twitter. Snel herstel is van enorm belang, zegt Slootweg. ,,Als het lang duurt, stapelen de problemen zich op. De drinkwatervoorziening, alarmen, alles valt uit. Dan kan op een gegeven mo ment de chaos uitbreken en kun je plunderingen krijgen. De problemen zijn extra groot, omdat het hele landen betreft. Mensen kunnen niet even De problemen zijn extra groot, omdat het hele landen betreft naar een noodvoorziening gebracht worden of bij familie gaan slapen. Die mensen hebben hetzelfde probleem.'' De storing in Argentinië was niet de grootste allertijden. Die was in 2012, in India. Toen moesten liefst 670 miljoen mensen het urenlang zonder stroom doen, ruim 10 procent van de totale wereldbevolking. KLM, dat recht streeks vliegt tussen Schiphol en Bu enos Aires, meldde gisteren dat vluch ten gewoon doorgaan. Hij haalde zijn schooldiploma's met succes, vond een baan en hield van sport, muziek en dieren. Kortom: het leven was mooi. Maar op één avond veranderde alles voor Guillaume Valette. Op 13 november 2015 ging hij naar de Bataclan. Hij was toen 29 jaar oud. ,,Ik zal het geluid van de mitrailleurs nooit meer vergeten'', zei hij later tegen zijn ouders. Aan politieagenten vertelde hij hoe een doodgeschoten vrouw naast hem lag, op de vloer van de Bataclan: met haar ogen nog open, naar het plafond gericht. ,,Hij heeft er één keer met ons over gepraat'', aldus zijn vader Alain in dagblad Le Parisien. ,,Hij vertelde hoe hij over bebloede li chamen heen rolde die in de Bata- clan op de grond lagen. Over hoe bang hij was om dood te gaan.'' Die 13e november 2015 doodden moslimextremistische terroristen, tijdens een concert van de Eagles of Death Metal, negentig bezoe- kers van de Bataclan door met au tomatische geweren op de me nigte in de zaal te schieten en zichzelf daarna op te blazen. Guillaume liep geen lichamelijk letsel op, maar kreeg wel psychi sche klachten. ,,Hij ging minder uit en trok minder op met zijn vrienden'', al dus zijn moeder Arlette. ,,Als hij nog wel eens naar een concert ging, keek hij altijd waar de nood uitgangen waren. Naar de bios coop durfde hij niet meer en in de metro was hij altijd alert op ach tergelaten pakketjes.'' Guillaume werd depressief, had last van een posttraumatische stressstoornis en werd opgenomen in een psy chiatrische inrichting. In 2017 pleegde hij zelfmoord. Hij was 31. De ouders weten het zeker: dat had te maken met de Bataclan. Guillaume was niet 'gewoon' de pressief. Guillaume was óók een slachtoffer van de terroristen, net als de doden, net als de slachtof fers met lichamelijk letsel. ,,Gees- telijke schade kan een persoon net zo hard treffen als een geampu- teerd been of een verloren oog'', aldus advocaat Claire Josserand Schmidt van de ouders. De familie schakelde in 2018 een gespeciali seerde psychiater in, die op onder zoek uitging. Ze bestudeerde zijn klachten en keek naar zijn voorge schiedenis. Haar conclusie: ,,De zelfmoord is wel degelijk het ge volg van de aanslag.'' Die conclusie is nu - voor het eerst - overgenomen door twee onder zoeksrechters in de zaak. ,,Het is een enorme stap vooruit, die nog wel door de rechter zelf bevestigd moet worden'', aldus de advocaat. Voor de ouders van Guillaume is er eindelijk erkenning: ,,De reden voor zijn dood is nu officieel er kend.'' maandag 17 juni 2019 PrtK'V Volledige stroomstoring Gedeeltelijke stroomstoring BRAZILIË PARAGUAY URUGUAY ARGENTINIË Archipel Vuurland, enige deel van Argentinië niet getroffen. Sander van Mersbergen Rotterdam/Buenos Aires -Han Slootweg, hoogleraar slimme energiesysteemen Kijk op de site bij /video voor de beelden van de stroomstoring Het was behelpen gisteren voor veel in woners van het zuiden van Zuid-Amerika dat werd getroffen door een grote stroomsto ring. foto afp De aanslag op concertzaal Bata clan in Parijs, in november 2015, blijkt nóg een leven te hebben geëist. De dood van Guillaume Valette is een direct gevolg van de terroristische aanval. Daar mee komt het aantal dodelijke slachtoffers van de aanslagen in Parijs op 131. Frank Renout Parijs Guillaume Valette.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3