Onzekerheid is troef bij Tom Dumoulin 7 WIELRENNEN CRITÉRIUM DU DAUPHINÉ^ Pim Bijl Champéry Op de hotelkamer die Wout Poels en Dylan van Baarle delen, zegt Poels zaterdagavond: ,,Kijk, zo moet het.'' Hij heeft de zwaarste berg etappe gewonnen, in apocalypti sche omstandigheden bovendien. Die deren hem niet, want zo geeft hij de natgeregende internationale pers mee. ,,In Holland we say: you're not from sugar." Een dag later springt Van Baarle mee in de ontsnapping om van waarde te kunnen zijn voor de voor het klassement rijdende Poels. Het loopt anders. Van Baarle blijft weg, verslaat Jack Haig en wint zelf de etappe. Zo eindigt een absurde week, waarin hun kopman Chris Froome op de intensive care be landt, voor de twee Nederlanders van Ineos met sportief succes. ,,We hadden deze overwinning écht no dig, na deze hectische week'', zegt Van Baarle. Bij de Britse miljoenenformatie is hij omgeturnd van klassiekerspe- cialist tot allrounder. Van Baarle klimt beter dan ooit en lijkt na zijn eerste WorldTour-zege ooit zeker van een Tourselectie. Dat geldt al helemaal voor Poels, die zaterdag in Ipay alle favorieten overklast en de door Jakob Fuglsang gewonnen rit tenkoers afsluit als vierde. Wat ze wél weten: ze nemen in juli 'gewoon' plaats in de machtige trein die naar de eindzege van de kopman bij Ineos moet leiden. ,,En dat is Geraint Thomas'', zegt Poels. ,,Egan Bernal zal waarschijnlijk de back-up zijn." De discussies over het kopmanschap zijn verstomd sinds de horrorcrash van Froome afgelopen dinsdag tijdens de ver kenning van de tijdrit. De beelden van die val staan nog op het netvlies van Poels, die zo'n tien meter achter hem reed. Hoe hard de klap en de schok is geweest, blijkt wel uit de verhalen van de ooggetuigen. De Ier Dan Martin, Ineos-ploegleider Servais Knaven en Wout Poels zelf - ze zijn vooral opgelucht dat de viervoudig Tour winnaar nog leeft. Opvallend is dat zijn ploeg vervolgens in de Dau- phiné alles geeft, jagend op een lichtpunt in lastige tijden. ,,Het is een week met gemengde gevoelens'', vertelt Poels, die op woensdag ook nog een etappezege in de Vuelta van 2011 op zijn naam kreeg door het schrappen van Juan José Cobo. ,,Iemand zó verschrikkelijk hard zien vallen, dat doet zeker iets met je. En ook met de ploeg natuurlijk. Ik hoop dat mijn zege Chris extra kracht heeft gegeven, al weet ik niet of hij het heeft gezien. Het gaf mij in elk geval meer motivatie. En voor mezelf ben ik ook wel heel blij dat ik hier vierde word en de koningin- nenrit win." Pim Bijl Champéry Hij zegt vrij dagmiddag klaar te zijn om in het weekeinde vol met ber gen vooral die knie, die vermale dijde linkerknie te testen. Het plan is om voluit te gaan, mee in de ont snapping of zo lang mogelijk met de beste renners mee omhoog. Al thans, dat geven Tom Dumoulin en zijn ploegleider Arthur van Dongen aan. Een aantal uur later zit een hevig geëmotioneerde Dumoulin op zijn hotelkamer met een zwaar geïrri- teerde knie. Op zaterdag test hij zich niet, nee, hij stapt in het vlieg tuig naar Nederland om voor de zo veelste keer een mri-scan te laten uitvoeren. Een nieuwe dreun in de zo stroefverlopende voorbereiding op weg naar de Tour. De teleurstelling was groot toen hij op 15 mei opgaf in de Giro. Maar waar niemand destijds rekening mee hield, was dat zijn val ook zijn Tour in gevaar zou kunnen bren gen. Dat begint onderhand wel zo te zijn. Zijn knie, waar kraakbeen- schade en een minuscuul metalen plaatje in werd gevonden bij me disch onderzoek, blijft flink zeuren. Hoeveel wedstrijddagen en (in tensieve) trainingsuren kan hij überhaupt missen op weg naar de ronde met het sterkste deelnemers veld van het jaar? Die vraag speelt ook bij Dumoulin en Sunweb op. Tekenend zijn de tegenstrijdige be richten deze week. ,,Als het hier na een paar dagen echt tegenvalt met mijn knie en ik uit moet stappen, dan zou ik me wel een beetje zor gen maken'', zegt Dumoulin nog voor de start van de Dauphiné. Na zijn opgave op zaterdag communi ceert de ploeg via het persbericht: deze beslissing is genomen uit voorzorg, er is geen reden tot pa niek. Maar wie zijn oor te luister legt bij leden van de ploeg, hoort de twijfels. Elk plan dat vooralsnog wordt uitgestippeld loopt vertra ging op, of wordt gekenmerkt door tegenslag. Zo was het eerst lang wachten op het groene licht voor de Dauphiné-deelname, nu gevolgd door de ongeplande opgave, en on zekerheid over de hoogtestage op La Plagne, die Dumoulin vandaag aan wil vangen. Het antwoord van uit Sunweb gisteravond of hij in derdaad op hoogtestage vertrekt? ,,Normaal gesproken wel.'' De hoogtestage zal essentieel zijn om zich klaar te stomen voor het rijden van een klassement in de Tour, waar hij vorig jaar knap tweede werd na ook als tweede te zijn geëindigd als titelverdediger in de Giro. De tijd dringt, want op dit Hij heeft niet één probleem in zijn knie, maar meerdere kwaaltjes. Dat maakt het lastig werken moment kan hij van topvorm al leen dromen. En zoals Dumoulin eerder deze week al aangaf in zijn teleurstelling na de tijdrit: hij wil de Tour alleen rijden als hij ook écht in vorm is. ,,Als de knie niet verbetert, of ik de vorm die ik heb niet kan uitbreiden, dan heeft het voor mij niet zoveel zin.'' Dumoulin wilde zich testen in de bergen. Dat was ook echt het plan, zegt ploegleider Arthur van Don gen. ,,Hij had graag twee dagen gas gegeven, dus dat hij naar huis moest, was zeker een tegenvaller.'' Zijn linkerknie blijkt onvoorspel baar. ,,Het is complex, want hij heeft niet één probleem in zijn knie, maar meerdere kwaaltjes. Dat maakt het lastig werken.'' Zo is een glansrol van Dumoulin in de Tour eerder verder weg ge raakt dan dichterbij. maandag 17 juni 2019 Week van uitersten voor Nederlands duo De schok na de zware val van kopman Chris Froome was groot, maar Wout Poels (31) en Dylan van Baarle (27) sloten de Dauphiné toch fraai af. De twee Nederlanders van Ineos zijn na hun ritzeges wel zeker van een Tourselectie. Wout Poels komt als winnaar over de streep in de koningin- nenrit van de Dauphiné. Een dag later mag ook ploeggenoot Dylan van Baarle juichen in de slotetappe. FOTO'S COR VOS Tegenstrijdige berichten, veel twijfels en een niet voorziene opgave. Tijdens de Dauphiné raakte een glansrol van Tom Dumoulin in de Tour eerder verder weg dan dichterbij. -Ploegleider Arthur van Dongen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35