2 HUGO BORST VOETBAL WK VROUWEN Een team dat als outsider een gooi wil doen naar de wereldtitel heeft een spits in vorm nodig. En dus kunnen de Leeuwinnen het nog wel eens ver gaan schoppen, bewees topscorer aller tijden Vivianne Miedema (22) zaterdag in Valenciennes tegen Kameroen. ,,Op naar de honderd goals.'' Groep C A Column Ook tegen Kameroen (3-1) kon het Nederlands elftal voetballend niet écht overtuigen. Op zich geen ramp natuurlijk, de achtste finales zijn immers al bereikt. Maar het niveau van de ploeg van Sarina Wiegman zal uiteindelijk EK 2017-achtige proporties moeten aannemen om kans te maken op WK-goud. Of in dividuele speelsters moeten de Leeuwinnen net dat extra's geven. Een scorende spits kan bijvoor beeld cruciaal zijn tijdens een toer nooi, iemand die uit het relatieve niets toeslaat. Vivianne Miedema toonde zich zaterdag die spits. Want vóór haar 1-0, een geweldige aanval met dito loopactie en kopbal, kwam ze nau welijks in het spel voor. Bij de aftrap van de wedstrijd peerde een Kame- roense speelster direct een bal op haar hoofd en even later liep ze wat moeilijk na een duel. Ze sjokte een beetje, zoals Miedema kan sjokken, met dat ietwat slungelige loopje. Maar vlijmscherp was de 22-jarige toen een aanval van Oranje ineens wél liep: een goede opening van Sherida Spitse, de aanname en voorzet van Shanice van de Sanden, de steekbal van Jackie Groenen tus sendoor en uiteindelijk de loop actie en kopbal van Miedema. Vlak voor tijd besliste Oranjes nummer 9 de wedstrijd met een droge knal. Zelf vond ze dat ze niet zo geweldig had gespeeld, in de eer ste poulewedstrijd tegen Nieuw- Zeeland ging het voetballend eigenlijk beter. Toen scoorde ze niet, zaterdag maakte Miedema er dus twee. Daarmee loste ze Manon Melis (59 doelpunten) af als topsco rer aller tijden van de Leeuwinnen. Miedema, 22 jaar dus pas, staat nu op zestig goals. ,,Op naar de hon derd", zei ze lachend. En af en toe vallen de namen van Abby Wambach en Christine Sin clair al. De gestopte Wambach is topscorer aller tij den in het interna tionale vrouwenvoetbal met 184 goals namens de Verenigde Staten. Sinclair (36) speelt bij de tegenstan der van donderdag, Canada. Ze staat op 181 interlanddoelpunten voor haar land en wil Wambach dolgraag voorbij. ,,Maar ik ben 22 en zij 36, dus dan heb ik nog veertien jaar te gaan'', aldus Miedema. ,,Ik kan zeker nog wel tien jaar mee als Ik kan nog zeker tien jaar mee. Het zou heel speciaal zijn als ik ooit in rijtje van Wambach en Sinclair mag staan GroepA I Groep B Niemand met kennis van zaken roept dat de Leeu winnen wel even wereld kampioen worden, maar ik merk dat de insiders het toch niet hele maal uitsluiten. Dat is onrealis tisch. Het gaat 100 procent niet gebeuren. Nederland wordt geen wereldkampioen. en dat is Vivianne Miedema. Ge lukkig is zij in vorm, maar haar scherpte, klasse en productiviteit wegen niet op tegen alle steken die haar teamgenoten achter haar laten vallen. Ga maar na. Sari van Veenendaal is een keeper die op vijf meter af stand van haar doellijn al heim wee krijgt. Daarom kan haar de fensie onmogelijk tegen de mid denlijn aan spelen en dus staan de linies te ver uit elkaar. Er wordt op een gruwelijk laag toerental gevoetbald. En slordig. De o zo belangrijke inspeelpass naar de middenvelders ontbreekt of komt te laat. Vooral bij Domi nique Bloodworth lijkt het alsof ze haar contactlenzen kwijt is. Kika van Es komt niet eens toe aan het plaatsen van een bal: zij is op weg naar Santiago de Com- postella - wandelend dus. schitterende trap, maar ze is he laas behept met de draaicirkel van een Boeing 747 en heeft de handelingssnelheid van een Griekse landschildpad. Wat houdt zij de boel dit toernooi op. Is de bal per ongeluk voorin, dan gaat er ook een hoop fout. Van een rechtsbuiten als Shanice van de Sanden zeiden wij vroe ger: houd het hek dicht, anders rent ze het stadion uit. Eén kunstje is te weinig om te mogen meedraaien in een topcircus. Haar repertoire - imponerend snel diepgaan en dan een gouden assist - is beperkt, helemaal tegen grote voetballanden. Haar misbaar bij een wissel irriteert enorm. Lieke Martens kan goed voet ballen maar bij de minste tegen stand gelooft ze dat ze het niet meer kan. Ze straalt moedeloos heid uit. En wat is er met Dani- ëlle van de Donk aan de hand? Oververmoeid van een seizoen lang Arsenal? Stress? Stress kan een verlammend monster zijn. Het zou me niet verbazen als het merendeel van de Nederlandse vrouwen op een of andere manier worstelt met een vorm van faalangst. Niet zo raar trouwens, en geen schande. Nederland kijkt mee, Nederland leeft mee, Nederland denkt: we worden wereldkampioen. Ga d'r maar aan staan. Heeft Miedema dan van nie mand hulp? Nou eentje dan. Jac kie Groenen heeft zich hersteld van een onthutsend openings duel. Ze is mentaal sterk en een goede verbindingsspeler. Maar ja, Miedema en Groenen, daar win je geen veldslagen mee, laat staan een allesbeslissende oorlog tegen Amerika. Misschien is mijn kritische toon ingegeven door de anderhalve wedstrijd die ik de Verenigde Staten zag spelen. Op bijna alle posities hebben die vrouwen een betere techniek, hun positiespel is geweldig, de ballen worden bij Team USA keihard ingespeeld. Ze zijn bloedfanatiek. Tegen Canada gaat bonds coach Sarina Wiegman onge twijfeld één of meerdere spelers vervangen. Maar zelfs met Merel van Dongen (voor Van Es), Jill Roord (voor Spitse) en Lineth Beerensteyn (voor Van de San den) gaat het Nederland niet luk ken om in de vierde versnelling te spelen en die is nodig voor de wereldtitel. Twee wedstrijden gewonnen? Joh! Sorry, maar ik doe niet aan scorebordj ournalistiek. Veenendaal krijgt op vijf meter van haar doellijn al heimwee Keeper Van maandag 17 juni 2019 GO 100 procent Met Miedema Nederland J Kameroen Tim Reedijk Nederland - Kameroen Stade du Hainaut 41Miedema 1-0 1-1 43. Onguéné 48. Bloodworth 2-1 85. Miedema 3-1 Opstellingen Van Veenendaal Ngo Ndom Van Lunteren Meffometou Dekker Johnson Bloodworth Manie Van Es Leuko 86. Van Dongen Ngo Mbeleck Groenen 66. Meyong Van de Donk Feudjio 71. Roord Yango Spitse Abam Van de Sanden 60. Nchout 66. Beerensteyn Anganamouit Miedema 75. Akaba Martens Onguéné Scheidsrechter: Reibelt (Aus) Toeschouwers: 22.423 -Vivianne Miedema (22) 1 Frankrijk 2 6 (6-1) 1 Duitsland 2 6 (2-0) 1 Italië 2 6 (7-1) 2 Noorwegen 2 3 (4-2) 2 Spanje 2 3 (3-2) 2 Brazilië 2 3 (5-3) 3 Nigeria 2 3 (2-3) 3 China 2 3 (1-1) 3 Australië 2 3 (4-4) 4 Zuid-Korea 2 0 (0-6) 4 Zuid-Afrika 2 0 (1-4) 4 Jamaica 2 0 (0-8) Frankrijk - Zuid-Korea 4-0 Duitsland - China 1-0 Australië - Italië 1-2 Noorwegen - Nigeria 3-0 Spanje - Zuid-Afrika 3-1 Brazilië - Jamaica 3-0 Nigeria - Zuid-Korea 2-0 Duitsland - Spanje 1-0 Australië - Brazilië 3-2 Frankrijk - Noorwegen 2-1 Zuid-Afrika - China 0-1 Jamaica - Italië 0-5 17 jun Nigeria - Frankrijk 21.00 17 jun Zuid-Afrika - Duitsland 18.00 18 jun Italië - Brazilië 21.00 17 jun Z-Korea - Noorwegen 21.00 17 jun China - Spanje 18.00 18 jun Jamaica - Australië 21.00 Oranje heeft één wereldtopper Sherida Spitse heeft echt een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30