k Zeven tienen voor wiskunde op Nehalennia Zaamslagse in team verdediging Assange 2 MARLEEN BLOMMAERT Column ik begrijp dat een taboe doorbro ken is. Er wordt nagedacht over rekeningrijden. Wat zeg ik; na gedacht, er wordt zelfs over ge sproken, ook door de VVD. Zacht jes natuurlijk, want het is niet hun meest favoriete onderwerp. Persoonlijk dacht ik dat dit taboe al sinds jaar en dag doorbroken was. Er zijn namelijk inwoners van Nederland die al lang voor het ge bruik van infrastructuur moeten betalen: Zeeuws-Vlamingen. Er zijn tijden geweest dat ik het ge voel had samen met meneer B. (Liefkenshoektunnel respectieve lijk Westerscheldetunnel) de hele internationale tunnel-infrastruc tuur rond de Schelde privaat te fi nancieren. Overdreven zegt u? Reken maar eens uit wat 9 keer tol per week kost. Openbaar vervoer is, helaas moet ik dit zeggen, in de meeste gevallen geen alternatief. Waarom we hier dan toch wonen? Omdat het een prachtig gebied is en ik er een band mee heb. Hoe het reke ningrijden gaat uitpakken, in een dergelijk uitgestrekt gebied met weinig openbaar vervoer, is voor mij de vraag. Als het gaat om gere den kilometers zijn dat er hier al snel veel. Even de tram of bus pak ken, is er immers niet bij. Ik begrijp dat er een experiment komt: 'Ritcoins'. Verhandelbare rechten om in de spits te rijden. Ie dereen krijgt er te weinig, dus als je er meer wilt, kun je ze kopen. Als je geld wilt verdienen, rijd je niet in de spits en kan je ze verko pen. Handel! Ik heb even opge zocht wat het woord spits bete kent. Het kan een hond zijn of een schip, maar hier wordt waar schijnlijk 'drukte in het verkeer op bepaalde tijdstippen' bedoeld. Ha! Kom maar op met je Ritcoins. Er is hier nl. nooit drukte in het ver keer. Eindelijk een nieuw duur zaam Zeeuws verdienmodel ge vonden. De stroom geld gaat daar mee de juiste kant op, van de Randstad naar de krimpgebieden. We verkopen hier allemaal onze spitsrechten voor grof geld. Maar alle gekheid op een stokje, ik hoop dat men zich realiseert dat er ook andere gebieden zijn dan de Randstad, waar mobiliteit zo zijn eigen uitdagingen kent. Hoe rekeningrijden hier gaat uitpakken, is voor mij de vraag DE STELLING Vandaag: Ik wil best wat meer betalen voor mijn eten Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters GISTEREN VA&ER&AS von BftVRv rHEALLYFANT ONLINE <UN JE NOS EENS NALEZEN WAT WE PRECIES BEPOELEN MET HUMOR OP HET WERKi HENK. Politie: 'Pas op voor kettingrukkers' Brand in B&B Oostmolenhoeve Middelburg Nieuwe glossy over Zeeuwse cultuur Over het geheim van deze scores hoeft de achttienjarige Koude- kerkse niet lang na te denken. ,,We hebben hele goede docenten. Me neer Van Saagsvelt en mevrouw Duinkerken zijn erg betrokken. Ik heb hele fijne ervaringen met hen. We zijn afgelopen jaar ook naar een wiskundewedstrijd geweest met ons team." Overigens kwamen de hoge cij fers niet helemaal uit de lucht val len. ,,Het is al jaren zo dat Nehalen nia goed scoort bij wiskunde", weet Manon. ,,Vorig jaar was het lande lijke gemiddelde een 7,0, terwijl dat op onze school een 8,7 was." De leerlingen kregen drie uur de tijd voor het vwo-examen, maar Manon was al eerder klaar. ,,Ik heb twee uur over de opgaven gedaan en daarna nog een halfuur alles na gekeken. Je mocht er in totaal drie Het is al jaren zo dat Nehalennia goed scoort bij wiskunde. Vorig jaar was het landelijk gemiddelde een 7,0, terwijl dat bij ons een 8,7 was uur over doen, maar die tijd had ik niet nodig. Er zat eigenlijk maar één lastige opgave tussen." Manon slaagde cum laude voor het vwo en gaat nu geneeskunde studeren in Rotterdam. ,,Best span nend, maar ik heb er veel zin in. Maar nu eerst vakantie vieren." MELBOURNE De grondrechten van Julian Assange, de oprichter van Wikileaks die dreigt te worden uitgeleverd aan de Verenigde Sta ten, worden met voeten getreden. Dat vindt de uit Zaamslag afkom stige juriste Lisanne Adam (28). Ze woont in Melbourne en maakt daar deel uit van het verdedigingsteam van Assange. Eigenlijk wilde Adam na haar eindexamen aan het toenmalige Zeldenrust College in Terneuzen naar de dansacademie in Tilburg. In plaats daarvan werd het een rech tenstudie in Amsterdam. Dat klinkt niet als een roeping, maar, zegt ze: ,,Ik heb altijd een passie ge had voor rechtvaardigheid." Promotieonderzoek Die passie bepaalt haar keuzes. Een baan als advocate ondernemings recht in het Australische Sydney verruilde ze voor promotieonder zoek aan de universiteit van Mel bourne. Daar bestudeert ze gerech telijke dwalingen en met name valse bekentenissen. Een logisch vervolg op haar activiteiten in Syd ney, waar ze met de uit Maastricht afkomstige Celine van Golde het Not Guilty-project opzette. ,,Ik kom op voor mensen die niet voor zichzelf kunnen opkomen", legt Adam uit. ,,Als je ziet wat er in Amerika gebeurt en in andere lan den dreigt, dan is nader onderzoek hard nodig." Persvrijheid Ze wil hoe dan ook voorkomen dat Assange, die na een verblijf van bijna zeven jaar in de ambassade van Ecuador nu gevangen zit in Londen, wordt uitgeleverd aan de Verenigde Staten. ,,Ecuador heeft zijn persoonlijke eigendommen, waaronder zijn juridische verdedigingsstrategie, overgedragen aan Amerika. Dat is in strijd met alle grondrechten. Omdat Amerika erbij betrokken is, lijkt alles te kunnen. Dit is niet een zaak tegen één man. Het is een zaak over persvrijheid, over het gebruik van bronnen. Dit gaat over alles waar ik voor sta." 3 dagen studio in het Rijk van Nijmegen incl. wellness maandag 17 juni 2019 V Reageer op pzc.nl Gisteren: Mijn vader is een toffe peer 448 reacties as NIEUW-NAMEN De politie van Zeeland en West-Brabant waar schuwt voor 'kettingruk kers': dieven die sieraden stelen op straat. Ze sloe gen al meerdere keren toe, waaronder in Roo sendaal en Bergen op Zoom. Zaterdag zouden ze buit hebben gemaakt in Nieuw-Namen. De dieven gaan geraffi neerd te werk. Op straat vragen zij mensen de weg, meestal in het En gels. Als 'bedankje' han gen ze hun slachtoffers een ketting om, waarna ze proberen ringen, hor loges of kettingen te ste len. Wie meer weet, kan contact opnemen met de politie: 0900-8844. GOES In een Bed Breakfast aan de 's-Gravenpolder- seweg in Goes woedde vannacht brand. De brand laaide bij een deur van de voormalige fruit teeltboerderij die bij B&B Oostmolenhoeve hoort. Hoewel de brand al na twintig minuten 'meester' was, had de brandweer moeite het vuur volledig uit te krijgen. Dit duurde al met al ongeveer twee uur. Er is niemand ge wond geraakt. De aanwe zigen konden zichzelf op tijd in veiligheid brengen. Omdat er een vermoeden van brandstichting is, zal de politie technisch on derzoek doen. Zeeland is een cultuur tijdschrift rijker. Woens dag wordt de nieuwe glossy Zeeuwse Cultuur Agenda gepresenteerd. Daarin bundelen 50 cul turele instellingen hun programma-informatie. Het blad komt voort uit Zeeuws Klassiek, waar voor al 11 organisaties samenwerkten. Volgens Rob Bakker, hoofdre dacteur van beide bla den, bleek dit een daverend succes'. Het eerste exemplaar zal woensdag in het Zeeuws Museum in Mid delburg worden uitge reikt aan gedeputeerde Anita Pijpelink (PvdA, cultuur). Een bijzondere prestatie op scholengemeenschap Nehalen nia in Middelburg. Volgens vwo- leerlinge Manon Soukup haal den zij en minimaal zes klasge noten een 10 voor het eindexa menvak Wiskunde B. ,,Ik heb zelf een 9,8 gehaald, maar dat wordt afgerond naar een 10." Maurice Steketee Middelburg -Manon Soukup, vwo-leerling De Zeven Heuvelen 2 overnachtingen in een studio met balkon V 2 x uitgebreid ontbijtbuffet t.w.v. 10,00 p.p.p.d. V Vrij gebruik wellnessfaciliteiten Gratis Wi-Fi en parkeren bij hotel Tip: bezoek ook Arnhem en Kleve $5 hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur (.088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2