Het regent Vivianne Miedema JOL Plan minister Schouten voor revolutie in landbouw Korfballers TOP keren terug op hoogste niveau Pensioenakkoord is niet voor iedereen mooi Walcheren is in bloedvorm Ze hadden geen droge draad meer aan het lijf. De deelnemers aan de Ride for the Roses Zeeuws-Vlaanderen kregen bakken regen over zich uitgestort. Gelukkig leverde de rit ook een regen aan geld op Er werd een recordbedrag bij elkaar gereden van 151.288 euro, ruim 45.000 euro meer dan vorig jaar. P16 Minister Carola Schouten van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit zegt dat in een interview met deze krant. Vandaag presenteert Schouten haar plan om de agrarische sector in Nederland om te vor men naar een 'kringlooplandbouw'. De overheid gaat jaarlijks honderden miljoe nen euro's investeren in die omslag. ,,De laatste decennia was het adagium dat we voldoende voedsel moesten pro duceren om alle monden te voeden'', zegt Schouten. ,,Mijn nieuwe adagium is dat we voedsel produceren met een zo klein mogelijke belasting voor de leefomgeving. Dus met zo min mogelijk nadelen voor natuur, milieu en klimaat.'' Het gevolg is dat consumenten waar schijnlijk meer gaan betalen voor duur zaam geproduceerde producten. Schou ten: ,,In de jaren 70 waren wij ongeveer 20 procent van ons inkomen kwijt aan voed sel. Dat is nu 10 tot 12 procent. Voedsel is ongelofelijk goedkoop geworden.'' Volgens de minister ligt de rekening daarvan bij de boer, wiens inkomen vaak erg laag is. Ook zijn de natuur en het mi lieu de dupe, omdat die zwaarder worden belast. ,,De ironie is dat consumenten meer voedsel zijn gaan verspillen, juist We moeten voedsel produceren met zo min mogelijk nadelen voor de natuur omdat het zo goedkoop is'', zegt Schouten. ,,Ik kan niet uitsluiten dat de consument meer gaat betalen. Dat is de prijs voor voedsel dat meer in balans met de omge ving wordt geproduceerd. Daarvan profi teert uiteindelijk iedereen.'' Ook van supermarkten verwacht de minister een bijdrage. Nog dit jaar wil ze afspraken maken over een eerlijkere prijs voor boeren en tuinders. ,,Nu ligt het ri sico te veel bij de boer. Als aan voedsel ho gere eisen worden gesteld, onder meer voor dierenwelzijn, is het terecht dat daar een hogere vergoeding tegenover staat.'' Hoewel ons voedsel in vergelijking met andere Europese landen niet duur is, zijn de prijzen in een jaar tijd overigens wel met 3,8 procent gestegen, blijkt uit cijfers van het CBS. Schouten wil het boeren makkelijker maken om samen op te trekken in onder handelingen met supermarktconcerns. Ook komt er een geschillencommissie waar boeren terechtkunnen met klachten over eisen van afnemers. P7 Arnemuidense club na 11-13-overwinning bij DSC kampioen in hoofdklasse B. sport 11 De winnaars en verliezers op een rijtje maandag 17 juni 2019 Nieuwsmedia 5 5 5 530" Spits van de Leeuwinnen topscorer» sport 2 pijpenstelen en euro's FOTO CAMILE SCHELSTRAETE 'Voeding is veel te goedkoop geworden' Eten is zó laaggeprijsd dat het milieu te zwaar wordt belast, voedsel wordt verspild en boeren te weinig verdie nen. Consumenten en supermarkten moeten daarom de portemonnee trek ken voor een metamorfose van de Ne derlandse landbouw. Peter Winterman Den Haag -Carola Schouten, minister P8 en P16 Op de meeste plaatsen droog, lokaal 22°C een enkele bui. pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1