'Echt, maar ook weer niet echt' IN DE REGIO 18 WALCHEREN College wil snel duidelijkheid Lekker eten en praten tijdens stadspicknick MIJN DORP, MIJN STAD Nu krijgt de gemeente jaarlijks vra gen van inwoners om te mogen kappen. Het kost echter tien tot veertien weken voor daar duidelijk over gegeven kan worden. Dat zorgt voor ergernis en een te lange ondui delijkheid, blijkt uit een voorstel van het dagelijks bestuur van de ge meente. Bomen die niet mogen worden gekapt zijn minimaal dertig jaar oud en moeten zo gezond zijn dat ze nog minstens tien jaar langer kunnen leven. Ook moeten ze dik ker zijn dan dertig centimeter. Bomen die niet mogen worden gekapt zijn minimaal dertig jaar oud Daarnaast moet een boom aan één van de volgende voorwaarden vol doen: beeldbepalend voor de omge ving, een belangrijke plek in de (lo kale) geschiedenis innemen, zeld zaam, natuurwetenschappelijk of ecologisch van grote waarde of bij zonder door omvang, hoogte of ou derdom. Als echter blijkt dat een boom een gevaar voor de omgeving vormt, dan doet het er niet toe hoe bijzonder hij is. Dan wordt er ge kapt. In zo'n geval hoeft het ook niet lang te duren voor de ge meente een vergunning geeft voor het kappen. Als bijvoorbeeld na een storm een waardevolle boom op een woning dreigt te vallen, kan er heel snel toestemming worden ge geven voor noodkap. Het college benadrukt dat voor bomen in het buitengebied een kapvergunning nodig blijft. Dan wordt ook steeds gekeken of de desbetreffende boom wel of niet beschermd moet wor den. Het wijst erop dat bomen een belangrijke bijdrage leveren aan de aantrekkelijkheid van het Wal- cherse landschap. Als bijvoorbeeld grote rijen bomen of singels wor den gekapt, zorgt dat voor verande ring van het landschap. Schaduw Tot nu toe wordt vaak om toestem ming voor het kappen van een boom gevraagd wegens overlast van vallende blad, overhangende takken of schaduw. Het college vindt over het algemeen dat dat geen argumenten zijn om een kap- vergunning af te geven. Er mag wat het Veerse bestuur betreft ook niet gerooid worden als bomen zonne panelen in de schaduw zetten. ,,Was de boom er eerst, dan wordt er niet gerooid. Ook niet als door de groei van een boom er schaduw op zonnepanelen valt", aldus de noti tie van het college. Waardevolle bo men in de directe omgeving van molens kunnen echter wel worden gekapt, als blijkt dat ze voor aan toonbare schade zorgen. Zeker als het gaat om molens die bedrijfsma tig functioneren. De molenaar van de molen die maar een paar keer per jaar draait, moet echter met hele goede argumenten komen voor hij een kapvergunning krijgt. En allemaal slaagden ze erin om, ondanks de warmte, vele secon den lang te doen alsof ze echt een standbeeld waren. Zonder ook maar even met de oogleden te knipperen of zichtbaar in of uit te ademen. Maar ze waren ook niet te beroerd daarna samen met kinde ren te poseren of het middelpunt te zijn van een heleboel selfies. 'Een soort standbeeld' Joris en Franca Verhoeven uit Goes keken samen met hun ouders vol bewondering naar een sprookjes achtig roodkapje dat op Het Groentje het middelpunt vormde. Zij (9): ,,Ik vind het zo mooi." Haar drie jaar jongere broertje. ,,Is ze echt?" De moeder: ,,Ja, ze is echt, maar ook weer niet echt." Hij: ,,Hoe kan dat dan?" De moeder: ,,Ze is een soort standbeeld. Ze doet alsof." Rondom elk levend beeld stonden vooral kinderen die zich vergaapten aan de uitmonste ring en hoe de 'beelden' erin wa ren geslaagd met van allerlei hulp middelen eruit te zien als echte beelden. Een cowboy, volledig roest bruin, bezorgde een Duits meisje de schrik van haar leven door plot seling naar haar te knipogen. ,,Mama, er ist echt, er lebt", riep ze tot hilariteit van de omstanders. Sfeer Caroline van den Dries uit Tilburg vertelde dat het Statue Festival voor haar en haar gezin al jaren de reden is om naar Domburg te ko men. ,,Want de sfeer is hier zo goed. En elk jaar weer zien we heel verrassende levende beelden." VLISSINGEN Riet Haas at zater dagmiddag heerlijke bonensalade op het Bellamypark in Vlissingen. ,,Maar ook heel veel andere lekkere dingen hoor", vertelde ze terwijl ze nog genoot van een stukje cake. De Vlissingse zat daar met zo'n zeven tig andere stadsgenoten tijdens de Stadspicknick en genoot van het eten en het samenzijn met al die anderen. Wat haar betreft doet ze over een jaar weer mee als zo'n stadsmaaltijd wordt gehouden. ,,Dit is toch leuk. Samen met ande ren ongedwongen lekker eten en praten." Dat is volgens Thea Bur gers ook het idee achter de stads- maaltij d om samen te genieten van lekker eten in een ontspannen sfeer en nieuwe contacten opdoen. Literaire leesclub Optreden fanfare Luctor et Emergo Orgelconcert Bart Jacobs maandag 17 juni 2019 Veere geeft te kappen bomen aan Een van de living statues in Domburg. foto lex de meester Veere gaat alle bomen in de ker nen in kaart brengen zodat amb tenaren en inwoners heel snel kunnen zien of een boom wel of niet gekapt mag worden. Emile Calon Domburg 'Wat knap'. Dat was zaterdag veel te horen in Domburg tij dens het Statue Festival. De vele bezoekers aan de Wal- cherse badplaats keken vol be wondering naar een achttiental levende beelden in prachtige uitmonsteringen. De een nog kunstzinniger aangekleed en opgesteld dan de ander. Emile Calon Domburg Riet Haas (l) geniet tijdens de picknick op het Bellamypark. MIDDELBURG In Middelburg begint een literaire leesclub. In de Brasserie van De Drvkkery is vandaag een informatiebijeenkomst voor mensen die het leuk vinden om over lite ratuur te praten. Lei draad voor de groepen is een lijst van moderne literatuur die is opge steld door deskundigen. Daaruit worden zes a zeven boeken per jaar gelezen en besproken aan de hand van leeswij zers met vragen die het gesprek structuur geven. De bijeenkomst begint om 15.00 uur. ZOUTELANDE Fanfare Luctor et Emergo geeft vandaag een concert op mini- camping Boogaard in Zoutelande. De fanfare brengt een afwisseling programma ten gehore onder leiding van Junior Huigen. Het concert begint om 19.30 uur. Het concert is gratis te beluisteren en iedereen is welkom. MIDDELBURG Het orgelconcert dat Organist Bart Jacobs geeft morgen een con cert in de Augustinuskerk in Middelburg. Ton Koopman morgen zou geven in de Augusti nuskerk in Middelburg heeft hij in verband met familieomstandigheden moeten afzeggen. De gerenommeerde Bel- gische organist Bart Ja cobs is bereid gevonden Koopman te vervangen, zodat het concert toch doorgaat. Het concert begint om 20.00 uur. ARNEMUIDEN Kan tine KV Top, vanaf 18.00 uur: Avondvier daagse DOMBURG West straat, Markt, Oost straat en Stations straat, vanaf 10.00 uur: Seizoensmarkt KOUDEKERKE De Couburg, 09.15-10.15 uur: Activiteiten van gymnastiekvereni ging voor 55plus; De Couburg, 13.00-16.30 uur: Biljarten; De Klimop, 13.30-16.00 uur: Koersbal MELISKERKE Gym zaal 'Ons huis', 13.30 14.30 uur: Bewe- gingsgymnastiek op muziek voor ouderen; 13.30-17.00 uur: Seni- orensoos MIDDELBURG Ver gulde Baars, 13.30 15.00 uur: Volksdan sen; Sporthal De Zandkuil, vanaf 18.30 uur: Avondvier daagse; Van Eijkeren DanceMasters, 20.00-22.30 uur: Tangocafé OOSTKAPELLE Kan tine Voetbalvereni ging, vanaf 18.00 uur: Avondvierdaagse OOST-SOUBURG Braamstraat 3a, 17.00-17.45 uur: Peu- terdans VEERE Gymzaal Frans Naerebouts- traat, 09.30-10.30 uur: Gymnastiek 50+ VLISSINGEN Gym zaal de Combinatie, 09.00 uur: Gymnas tiek voor peuters; De Burgerij, 14.00-16.00 uur: Spelletjesmid dag; Gymzaal de Branding, 16.00 uur: Kleutergym; Cine Café, 19.45-23.00 uur: Mr. Bright's Quiz Night, quizavond WESTKAPELLE Ach terweg, 19.30-20.30 uur: Wandelboot- camp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18