Beatrix ontvangt boek van genootschap •- - - V-'.V 1^. ZEELAND 17 'Dit is mijn eerste keer' Ik heb appjes gekregen van mensen die naar 'De medici staan verwonderd' Hoewel ze een ervaren fietser is, rijdt Mariëtte van Dijk uit Terneuzen de Delta Ride for the Roses voor het eerst. vijfjaar woonde ik in Amerika en was ik nooit hier." Ze had zich per ongeluk ingeschreven voor de landelijke Ride die op 15 sep tember vanuit Goes vertrekt, maar toen ze zich realiseerde dat ze op 15 juni vanuit haar ei gen woonplaats wilde startei had de orga nisatie nog een start nummer voor haar. Ze rijdt de lang ste afstand, 120 kilome ter. ,,Ik heb niet zo heel veel kunnen trainen, na dat ik vijf maanden geleden mijn schouderblad brak omdat ik op een auto klapte. Dit is weer mijn eerste grote rit. Ik ken mensen die aan kanker zijn overleden en een goede vrien din van me is gelukkig genezen. Ik rij voor het goede doel." e o- k ',M Als geen an der weet Jo- lien Verschu- eren uit Kruisem hoe belangrijk het onder zoek is naar methoden om kanker te genezen. In april 2018 werd een hersentumor bij haar geconstateerd. Ze moet nog twee chemosessies ondergaan, maar rijdt desondanks de 120 ki lometer. ,,Het lijkt genezen, maar je bent er nooit zeker van rijdster. De medici staan er verwon derd van. Tij dens mijn hele behan deling ben ik door blijven fietsen. Rond Hemelvaart heb ik de 1000 kilome ter voor Kom op tegen Kanker gereden in België. Kreeg ik 's morgens eerst chemo en reed ik daarna 125 kilometer. Er worden zoveel mensen getroffen door deze ziekte. Het is belangrijk dat dat het niet terugkomt", zegt de er veel geld wordt ingezameld 29-jarige Vlaamse. ,,Ik ben veld- voor onderzoek." ruim 3000 fietsers van start gaat, is het droog. Maar ze zijn nog geen half uur onderweg of het begint te rege nen. Te stortregenen. Er is een mooie route uitgezet, maar die is aan de fiet sers niet besteed. Ze moeten hun ogen op de weg houden, met soms verraderlijke steenslag op de smalle polderwegen, en de druppels van hun fietsbril vegen. De regen zorgt voor talloze lekke banden. ,,De vier servicewagens kregen het bijna niet aangereden", zegt Bakker. En helaas, bij een valpartij breekt een fietser de heup. Voor degenen die 120 of80 kilome ter rijden, is het niet zo erg. „Racefiet sers zijn dit wel gewend", zegt Bak ker. Zijn gedachten gaan meer uit naar de fietsers die 50 of 25 km fiet sen. Die zijn vaak ongetraind, of fiet sen ondanks ziekte de toertocht die geld moet opbrengen voor KWF Kankerbestrijding. Juist als zij van start gaan, om half elf, giet het van de regen. ,,Ik heb appjes gekregen van mensen die naar huis zijn gegaan", vertelt Bakker. ,,Mensen spraken over de Ride for the Rain." 's Middags schijnt het zonnetje weer op de Markt in Terneuzen, waar de fietsers finishen. Letterlijk en fi guurlijk. Na 86.000 euro tijdens de eerste editie en 105.000 vorig jaar, is er nu 151.288 euro ingezameld voor KWF Kankerbestrijding. ,,Een waan zinnig bedrag", zegt Arko Hoondert die de cheque namens KWF in ont vangst neemt. Penningmeester Theo Schouwenaar van de Delta Ride for the Roses is in tranen. Niet alleen be drijven hebben extra geld in het laatje gebracht, ook particulieren. Zo als Lilian en André Pieters uit Ter neuzen die week na week langs de deuren gingen in Zeeuws-Vlaande- ren en zodoende 22.555 euro bij elkaar collecteerden. Als ze met de cheque in hun handen staan, verwoordt pre sentator Gerrie de Wael treffend wat iedereen op de Markt voelt: ,,We staan hier allemaal met natte oogjes." Frits Bakker, voorzitter van het Zeeuws-Vlaamse comité van de D elta Ride for the Roses, had er in de nacht van vrijdag op zaterdag al een zwaar hoofd in. D e regen kletterde op zijn dak. Als dat zaterdag maar goed zou gaan. Aanvankelijk lijken de weergoden de Zeeuwse-Vlaamse Ride for the Roses goedgezind. Om 9.00 uur, als het merendeel van de Beatrix is beschermvrouwe van het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen, dat sinds zijn 200-ja- rig bestaan in 1969 het predikaat Koninklijk voor zijn naam mag zet ten. Voorzitter Hugo Schorer stond stil bij hoogte- en dieptepunten uit de geschiedenis van de vereniging, zoals de unieke collectie en de uit gave van de Encyclopedie van Zee land, maar ook de brand in Middel burg die in 1940 een deel van de verzameling verwoestte en het op geven van het eigen museum in 1960. Onmisbare rol Waarom bestaat het Zeeuws Ge nootschap al zo lang, terwijl andere verenigingen uit de achttiende en negentiende eeuw allang ter ziele zijn, vroeg Schorer zich af. ,,Mijn eerste veronderstelling is dat het genootschap een onmisbare rol vervult in cultureel en wetenschap- U heeft echt bijgedragen aan de ontsluiting van de geschiedenis van onze rijke provincie pelijk Zeeland. Mijn tweede veron derstelling is dat het besef dat onze collectie van grote culturele en we tenschappelijke waarde is een be langrijke drijfveer is geweest om bij dieptepunten toch door te gaan." Katie Heijning heeft een boek ge schreven over de collectie van het Zeeuws Genootschap. Ze overhan digde dat aan prinses Beatrix, nadat conservator Erik van der Doe de Collectie Online - het virtuele mu seum van het genootschap - had geopend (www.kzgwonline.nl). Heijning: ,,We hopen dat de collec tie van het Zeeuws Genootschap, die ten onrechte het predikaat ver dwenen collectie kreeg, nu weer in brede kring bekend wordt." Volgens commissaris van de ko ning Han Polman is Zeeland al 250 jaar een kennisregio, dankzij het Zeeuws Genootschap. ,,U heeft echt bijgedragen aan de wezenlijke ontsluiting van de geschiedenis van onze rijke provincie." Prijsvragen Al in de eerste jaren van zijn be- staan schreef het genootschap prijsvragen uit over allerlei maat schappelijke vraagstukken. Dat is nog steeds zo. De Middelburgse hoogleraar Barbara Oomen presen teerde samen met de Zeeuwse pop groep PEER de Youth Energy So ciety Challenge (YESC). Dat is een prijsvraag voor alle jongeren in Zeeland om maatregelen te verzin nen om de overgang naar duur zame energie in Zeeland te versnel len. Ze kunnen zich aanmelden via yesc.nl. Op 12 december worden de winnaars bekendgemaakt. De zes winnende oplossingen in de cate gorie 17+ worden ook echt uitge voerd. In december komt ook nog een speciale jubileumbundel uit, ont hulde Schorer. maandag 17 juni 2019 fietstocht 'Ride for the Rain' ,,De laatste Mariëtte van Dijk Frits Bakker, voorzitter van het Zeeuws-Vlaamse comité van de Delta Ride for the Roses Jolien Verschueren Ernst Jan Rozendaal Terneuzen Prinses Beatrix heeft zaterdag middag in de Sint Jacobskerk in Vlissingen het boek Van Wijs en Waan, 250jaar verzamelen, Zeeuws Genootschap 1769 2019 in ontvangst genomen. Tij dens de feestelijke bijeenkomst presenteerde het genootschap voor het eerst ook een virtueel museum en werd een prijsvraag gelanceerd voor jongeren om in Zeeland de klimaatdoelstellin gen te halen. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen -Han Polman, commissaris van de koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17