Wt9 Verjaardagscadeau voor beschermvrouwe Kosten aanpak rioolwaterzuivering vallen miljoenen euro's hoger uit mm. VLISSINGEN De voorwerpenverzameling is al 250jaar het 'kloppende hart' van het Zeeuws Genootschap. Dat zei Katie Heyning (links) zaterdag bij de presentatie van het eerste exemplaar van Van Wijs en Waan, haar boek over die bijzondere collectie. Wie kon dat beter in ontvangst nemen dan prinses Beatrix? Zij is de beschermvrouwe van het genootschap en was eregast op het verjaardagsfeest in de Vlissingse Sint Jacobskerk. »P17 Waterschap Scheldestromen maakte recent al melding van pro blemen bij de zuiveringen in zowel Retranchement als Hulst. Die ston den op de planning om te worden aangepakt voor respectievelijk 3 en 3,5 miljoen euro, maar blijken er slechter aan toe te zijn gedacht. Het waterschap had al aangekon digd dat de kosten 'fors hoger' zul len uitvallen. Het blijkt nu in het geval van Retranchement te gaan om een totale investering van naar verwachting 7 tot 9 miljoen euro. Voor Hulst is nog geen concreet be drag bekend. Tegelijkertijd is er tegenslag bij het groot onderhoud aan de riool waterzuivering Wester- schouwen. Daar zijn onder delen in de nabezinktanks en de ondergrondse lucht- leiding zo versleten, dat deze 'met een hoge ur gentie' moeten worden aange- -rJ pakt. De luchtlei- ding is 32 jaar oud, terwijl ver wacht was dat die 50 jaar mee zou kunnen. Gert van Kra- lingen, dagelijks bestuurder van Scheldestromen, houdt het voorlo pig op toeval dat de ene na de an dere schadepost met zuiveringen van het waterschap opduikt. ,,De afgelopen periode hebben we juist weinig last gehad van tegenvallers met dingen die in de grond zit ten, zoals persleidingen. Nu ko men er ineens drie tegelijk." Jammer Hij wijst erop dat bij het project op Schouwen-Duiveland eerder juist geld kon wor- den bespaard. ,,Het heeft ons daar een hele tijd meegezeten. Maar nu bleek er ineens een leiding slecht aan toe te zijn, toen we die gingen opgraven. Dan moet je snel hande lend optreden. Het is jammer dat we die plussen uit het verleden nu weer nodig hebben, maar zo zit het leven nu eenmaal in elkaar. Je komt weleens wat tegen." In het geval van Retranchement doet het waterschap nader onder zoek naar de omvang van de pro blemen en de noodzakelijke maat regelen. Voor de voorbereiding van Het is jammer dat we die plussen uit het verleden nu weer nodig hebben het project is ruim drie ton nodig. Van Kralingen bespreekt de situ atie rond de zuiveringen komende week met de portefeuillehouders van de Zeeuwse gemeenten. ,,Dan weet ik meer." Hij houdt ook reke ning met kritische geluiden uit het algemeen bestuur van het water schap. ,,Ik zal het dus goed moeten onderbouwen." Hij denkt niet dat de nu gesigna leerde knelpunten een symptoom zijn van een breder probleem met het onderhoud van de zuiveringen. ,,Ik hoop dat dit de komende tijd niet een soort repeterende melding wordt. Natuurlijk houden we altijd een risico, want veel van onze lei dingen zitten in de grond. Maar ik heb niet het beeld dat we nu ineens al onze zuiveringen langs moeten gaan." maandag 17 juni 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Zeeuwse zuivering fors duurder De tegenvallers met de Zeeuwse rioolwaterzuiveringen lopen in de miljoenen euro's. Al leen al de uitbreiding van de zui vering bij Retranchement gaat waarschijnlijk 4 tot 6 miljoen euro meer kosten dan verwacht. Rolf Bosboom Middelburg -Gert van Kralingen, bestuurder waterschap Scheldestromen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15