vakantie andere auto, andere verzekering ECONOMIE 13 Grote ontwikkelaar gooit roer om AAN HET WERK 1^ De zomer komt eraan! Dikke kans dus dat u alvast visioenen hebt van lange, zorgeloze middagen op het strand en van cocktails met stukjes fruit en een parasol letje erin. Je droomt misschien al van elke dag uitslapen en eindelijk rust aan het hoofd. Je ziet jezelf al zitten met koffie in een klein kopje op een charmant dorpspleintje. Sorry to rain on your parade. Ik zeg dit niet om deze dromen door te prikken, maar wel om een beetje te waarschuwen: ga er niet voetstoots vanuit dat je op vakantie de ul tieme rust zult ervaren. Vakantie heeft grote voordelen: het is goed om even uit het gewone bestaan weg te zijn, het is enerverend, je kunt dingen doen waarvoor je normaal gesproken geen tijd hebt. Je komt eindelijk toe aan het le zen van een boek of wat zon op je neus. Maar rustgevend? Dat is een moderne vakantie niet per se. Een vakantie betekent vaak ook: de hele dag dingetjes regelen en onderhandelen met je gezin. Op reis moet jij je aanpassen aan an dere omstandigheden. De simpelste dingen (wat ga je eten, waar slaap je) behoeven een plan. Je ziet jezelf al zitten met koffie in een klein kopje op een charmant pleintje in een dorpje Vakantie kan mogelijk zelfs zorgen voor éx- tra stress. Dit gaat dan ongeveer zo: in de we ken voor de vakantie ga je extra hard werken om alles op tijd af te krijgen. Bij elk signaal van stress denk je: 'Oké, ik heb het eigenlijk te druk, maar over twee weken heb ik vakantie en dan kan ik weer tot rust komen.' Dit is een prima manier om te zorgen dat het stressniveau bij aanvang van de vakantie al dermate hoog is dat je bij de min ste tegenslag in een driftbui ontsteekt. Laat je door dit soort argumenten niet overhalen om in de aanloop naar je vakantie te veel stress te tolereren. Als je merkt dat je rust nodig hebt, neem dan nü rust, niet pas over twee weken. En heb je tijdens de vakan tie echt behoefte aan ontspanning, zorg daar dan zelf voor. Prop niet het hele programma vol. Een leuk uitstapje per dag is ontspannen. Maar de hele reisgids puntsgewijs doorwer ken voelt als corvee. Of de vakantie ontspannen is of juist stressy, dat ligt dus aan jezelf. Het hangt af van het spanningsniveau vóór de vakantie, en van hoe druk het programma is. Laat je door deze factoren niet gek maken, dan kun je in alle rust van je cocktail met parasolletje genieten. Fijne vakantie! Saoedi's: minder olie Saoedi-Arabië hoopt op een verlenging van de afspraken over productie beperkingen binnen de OPEC. Volgens de de Saoedi- sche energiemi nister Khalid Al- Falih komen de landen begin juli bijeen om over de deal te pra ten. Door de productie te be perken willen de OPEC en Rus land de olieprij zen stutten. India straft VS met tax India heeft sinds gisteren hogere import heffingen inge steld op een reeks Ameri kaanse produc ten, zoals kikkererwten, appels, aman delen en walno ten en nog tien tallen produc ten. Daarmee reageert India op maatregelen die Washington nam. De verho ging is goed voor circa 217 miljoen dollar. Directeur Hans Meurs van bouw- ontwikkelaar Vorm, de nummer zestien van Nederland met een omzet van 382 miljoen euro per jaar, is bloedserieus als hij zegt dat er een revolutie nodig is in de bouw: ,,We zullen veel efficiënter en goedkoper moeten gaan wer ken. Vijf jaar geleden waren er nog nieuwe rijtjeshuizen van 220.000 euro te koop. Nu kosten diezelfde huizen wel 375.000 euro, of nog meer in de steden. De salarissen zijn niet zo hard meegegroeid.'' Mensen met een middeninko men van rond de 38.000 euro bruto kunnen met 4,5 keer hun ei gen inkomen zo'n 180.000 euro fi nancieren. Voor een nieuwbouw huis wordt nu gemiddeld zo'n 367.000 euro betaald. De gemid delde koopwoning (ook oud) kost ongeveer 300.000 euro. Maar ook de prijzen in de vrije huursector rijzen de pan uit. ,,We komen uit een moeilijke tijd. In de crisis gingen veel ontwikke laars, leveranciers, aannemers en onderaannemers failliet. We zijn 200.000 vakmensen kwijtgeraakt, van wie er hooguit 80.000 zijn te ruggekomen. We hebben allemaal zoiets van: blij dat we dit hebben overleefd, nu moeten we weer winst gaan maken. Dat is moeilijk met betaalbare woningen: perso neel is schaars dus duurder, mate rialen zijn de laatste jaren flink in prijs gestegen en duurzaam bou wen is noodzakelijk, maar kost ook meer geld. Om winst te maken, was het gemakkelijker om huizen uit een hogere prijscategorie te verkopen. En daar was ook een markt voor. Nu is het tijd voor goedkopere huizen.'' ,,We hebben Vorm 2050 opgericht, een tak van het bedrijf dat zich moet focussen op het maken van huizen en niet meer op het ont wikkelen of bouwen. Daarmee be doel ik dat we veel minder unieke huizen moeten produceren. Nu is het zo dat we bij ieder nieuw pro ject een nieuw ontwerp maken en de engineering opnieuw doen. Elk gebouw is bijna een experiment. Dat is onnodig veel werk, want de trappenhuizen, installaties en badkamers mogen best elke keer hetzelfde zijn. De hele indeling van het huis zelfs. Zolang de bui tenkant van het gebouw maar Met hetzelfde aantal mensen, kunnen we wel twee keer zoveel werk verzetten uniek is en de bewoners hun eigen ideeën en sfeer kunnen toevoegen. Een iPhone is toch ook bij ieder een hetzelfde? Het hoesje, de ach tergrond en de apps maken het persoonlijk. De ontwikkelingstijd van gebouwen kan van twee naar een jaar, ben ik van overtuigd.'' ,,De tijd dat bouwvakkers 's och tends in de file naar de bouwplaats rijden en dan iedere dag trap op, trap af hun werk moeten doen, is voorbij. We gaan van bouwen naar maken. Meer dan de helft van een huis kunnen we in de fabriek ma ken. Met hetzelfde aantal mensen, kunnen we wel twee keer zoveel werk verzetten. Deze manier van werken, efficiënter door veel meer herhalen en veel minder experi menteren, kan de ontwikkeling en productie van een huis 20 procent goedkoper te maken.'' ,,Van de 5000 huizen die wij op deze manier willen ontwikkelen zijn 4500 appartementen. Daar is ook het meeste behoefte aan. Om te beginnen zien we een trend dat mensen meer en meer in de stad willen wonen, waar de ruimte schaars is. Daarnaast wonen steeds meer mensen alleen. Niet alleen jongeren die later met een relatie beginnen, maar ook 70-plussers. Die raken soms hun partner kwijt en wonen dan nog wel vijftien jaar zelfstandig.'' j independer experts in financieel inzicht maandag 17 juni 2019 GO Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: Vakantie Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef hierover het boek Fokking Druk (2018). RIYAD DELHI a> E o 'Huizen zijn te duur en te ingewikkeld' Het geringe aantal nieuwbouw woningen dat opgeleverd wordt, is ook nog eens peperduur. Bouwontwikkelaar Vorm gooit her roer om. ,,Nu is het tijd voor goedkopere huizen.'' Stefan ten Teije Papendrecht Steden pleiten al jaren voor betaalbare woningbouw. Waarom komen jullie er nu pas mee? Hoe gaan jullie dat doen? -Hans Meurs, algemeen directeur Vorm En de bouw kan ook sneller? Heeft u het vooral over flats? Hans Meurs wil goedkoper gaan bouwen. foto vorm Als er iets veranderd is aan jou, je adres, je leeftijd of je auto kan je verzekering opeens duurder uitvallen. Daarom is het altijd slim om te checken of hij beter en voordeliger kan. Dus kijk meteen even en sluit 'm zelf af op independer.nl. Dan krijg je er gratis extra dekking bij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13