bolderman.nl Voor fantastische reizen! Er zijn redenen om aan de beschuldigingen richting Iran te twijfelen EUWS 11 Na de aanslagen op twee olietankers ligt Iran onder vuur. Saoedi-Arabië geeft de Iraniërs de schuld van de aanslagen op de schepen van vorige week, in navolging van de Amerikanen en de Britten. Nederlandse reders zijn bezorgd om veiligheid Na de aanslagen op twee olietankers in de Golf van Oman, afgelopen don derdag, vliegen de beschuldigingen en ontkenningen over en weer. ,,We wil len geen oorlog, maar we aarzelen niet om te reageren op bedreigingen", zei de Saoedische kroonprins Mohamed bin Salman gisteren. De schepen wa ren op weg naar respectievelijk Singa pore en Taiwan, toen er aan boord ex plosies plaatsvonden. Saoedi-Arabië en de Verenigde Staten legden onmid dellijk de schuld bij Teheran. De Britten hebben inmiddels zelfs militairen naar de Golf gestuurd om hun schepen te beschermen. Britse We hebben onze inlichtingen verzameld. We geloven niet dat iemand anders het kan hebben gedaan mariniers zullen meevaren op de Britse oorlogsschepen die er patrouil leren en daar snelle reactie-eenheden vormen. Ook de Britten zijn er vrijwel zeker van dat Iran achter de aanvallen zit, zei minister Jeremy Hunt van Bui tenlandse Zaken. ,,We hebben onze inlichtingen verzameld. We geloven niet dat iemand anders het kan heb ben gedaan.'' Vorige maand gebeurde ongeveer hetzelfde: vier olietankers, ook in de Golf van Oman, ook explosies en ook grote gaten net boven de waterlijn, zo dat de schepen niet zonken maar ook niet verder konden varen. Er werd toen meteen een onderzoek ingesteld, waarvan de uitkomsten meer dan dui delijk waren. Het ging om zoge naamde kleefmijnen, die in de haven door duikers op de boeg geplakt wa ren. Die waren daar naartoe gevaren in kleine, snelle boten. Het ging overdui delijk niet over zomaar een groep cri minelen of terroristen, maar om een state actor': een vreemde mogendheid. Verder ging het onderzoek niet. Toch wisten Amerika en Saoedi-Ara- bië ook toen onmiddellijk te vertellen dat het om Iran ging. Net als bij de laatste aanslagen. Washington kwam met een video waarop inderdaad een klein bootje te zien was met daarin mannen die iets van de boeg van een schip halen. Overduidelijk Iran, zei minister van Buitenlandse Zaken Mike Pompeo. De Saoedische kroon prins Mohammed bin Salman wijst ook naar Iran en heeft de internatio nale gemeenschap opgeroepen een 'resoluut standpunt' in te nemen. En waarom inderdaad niet Iran? Het land voelt zich in een hoek gedreven sinds de Amerikaanse president Do nald Trump de nucleaire deal opzegde. De afspraak was dat Iran zou stoppen met zijn kernwapenprogramma in ruil voor verlichting van economische sancties. Iedereen, behalve de VS, was het erover eens dat alle afspraken wer den nagekomen, nu wordt de Iraanse economie opnieuw de keel dichtge knepen. Teheran is woedend, de hard liners winnen er terrein, en het zou niet raar zijn dat het zoekt naar mid delen om terug te slaan. Ongeveer een derde van alle olie die per schip ver voerd wordt, gaat door de Straat van Hormuz. Als je dat kunt belemmeren, heb je een machtig wapen in handen. Maar aan de andere kant: waarom zou de wereld Amerika en Saoedi- Arabië op hun blauwe ogen geloven? Van de Saoedi's is inmiddels genoeg zaam bekend dat ze de leider van de regio willen worden, en dat kan eigen lijk alleen maar over de rug van die an dere grootmacht: Iran. Dus als er met vingers gewezen kan worden, dan is Riyad erbij. En wat de Amerikanen betreft: die zijn al wel eens eerder met vage video beelden gekomen waaruit moest blij ken dat er iets ergs aan de hand was. De laatste keer, met het beruchte 'be wijs' over massavernietigingswapens van Saddam Hoessein, liep dat uit op een oorlog tegen Irak (in 2003). Boven dien hebben ze in de persoon van John Bolton, de nationale veiligheidsadvi seur van Trump, iemand in huis die om de haverklap roept om bombarde menten op Iran. Gevolg van het geruzie is in elk ge val dat de spanning in de toch al kwetsbare en ontvlambare regio met de dag toeneemt. Met haviken in beide kampen, zo vrezen analisten, kan de lont die naar het kruitvat voert zomaar ontvlammen. GOLF VAN OMAN Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! daagse Stedenreis Parijs 7 dagen Verrassend Denemarken 10 dagen Bantry Bay en subtropisch Ierland 10 dagen Rondreis Schotse Hooglanden en de noordkust 12 dagen Rondreis Kroatië 12 dagen Hoogtepunten van Sicilië maandag 17 juni 2019 GO Spanning naar kookpunt Mark van Assen Rotterdam/Riyad - Jeremy Hunt, minister van Buitenlandse Zaken VK Satellietbeelden van de bran dende tanker en de - volgens Iran - geredde bemanning. fotos afp/ EU/COPERNICUS SENTINEL DATA Er is vandaag tussen de koe pel van Nederlandse reders, de KVNR, en het ministerie van Defensie overleg over de escalerende situatie in de Per zische Golf. Eefje Oomen Rotterdam Directeur Annet Koster maakt zich 'in toenemende mate zor gen' om de spanning in het ge bied waar ook Nederlandse schepen af en aan varen. Dit weekend werd duidelijk dat de Britten al de marine op het ge bied in het Midden-Oosten af sturen, ter beveiliging van de Britse commerciële zeevaart, maar Koster vindt een verzoek om bijstand van de Neder landse defensie nog te vroeg. ,,Ik hoop en denk dat we de be veiliging van Nederlandse sche pen en onderdanen op een an dere manier kunnen organise ren; bijvoorbeeld door samen te werken met andere overheden. Voor ons is het belangrijkste dat die veiligheid gegarandeerd is, maakt niet uit hoe.'' Recent nog werden twee com merciële schepen -de olietan ker Front Altair en tanker Ko- kuka Courageous- in de Golf van Oman door explosieven ge raakt. Welke explosieven pre cies en wie ze afvuurden, is on duidelijk. Koster wil niet op de beschuldigingen richting Iran in gaan. ,,De commerciële zee vaart mag nooit en te nimmer speelbal worden van geopoli tieke verhoudingen.'' Hoeveel schepen onder Neder landse vlag en Nederlandse burgers precies in het gebied zijn, is overigens onduidelijk. Koster: „Maar er zijn altijd wel Nederlanders betrokken bij handel in deze regio: een vijfde van de olieproductie passeert de Straat van Hormuz.'' Vertrekdata: 19 aug 9.23,30 sept 7 okt Vertrekdata: 19 aug/ 9,30 sept/21 okt. Vertrekdata: 8 juli 19 aug 2.16.30 sept/14 okt. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 19 aug 16 sept. Vertrekdata: 15 juli 26 aug 16 sept. Vertrekdata: 29 juni 13, 27 juli 10,24 aug 7 sept.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11