'Het lastigste is luisteren met een open hart en een open oor' Ze wilde avontuur, ze kreeg avontuur. 28 was Marriët Schuurman toen ze in haar diplomatenflatje in een buitenwijk van Moskou woonde, waar kakkerlakken het trappenhuis bevolkten en het rook naar rattengif. Het waren de nadagen van Boris Jeltsin, Rusland was een chaos. Als jongste bediende op de Nederlandse ambassade was het haar taak de mensenrechtensitua tie in Turkmenistan, Kazachstan, Kirgistan en Tadzjikistan te monitoren. In gammele toestellen van Aeroflot vloog ze naar de onherbergzame Centraal-Aziati- sche landen, om er te spreken met officials, maar ook met vakbondslieden, kritische journalisten, advocaten. ,,Ik stapte er enigs zins naïef in. Mensen nemen grote risico's om jou te zien. Er werden in Turkmenistan nog KGB-tactieken toegepast om de bevol king onder de duim te houden. Ik had er een chaperonne toegewezen gekregen, pro beer dan maar iemand ongezien te spreken. Dan is het een kwestie van in een taxi springen en gauw zaken doen.'' Het was 'een steile leercurve', zegt ze. ,,Je kunt als diplomaat mensen in gevaar brengen, de naïviteit ben je snel kwijt. Turkmenistan is een soort Noord-Korea in de achtertuin van Europa. Voor de men sen betekenden de contacten met het Westen morele support, er was iemand die luisterde, iemand die ze een boodschap konden meegeven.'' Haar ambitie was destijds niet om am bassadeur te worden, maar om de wereld te zien. Beide missies zijn inmiddels geslaagd. Schuurman woonde in Amsterdam, Skopje (Macedonië), Khartoum (Soedan), Lusaka (Zambia), Brussel, Den Haag, als ambassa deur, als speciaal gezant voor de Navo en nu als mensenrechtenambassadeur. Ze is vaker niet thuis dan wel. Een blik op haar agenda van dit jaar laat afspraken zien in Niger, Af ghanistan, Egypte, Cuba, Bratislava, Parijs, Berlijn, Genève, Bern, Canada en Tunesië. ,,Ik noem mezelf weleens een professio nele nomade. Ik vind dat het prachtige van mijn vak als diplomaat: elke keer weer on dergedompeld te worden in een andere samenleving, wereldwijd thuis te zijn. Het verbaast me steeds weer hoe makkelijk dat is, hoe open mensen ervoor staan. Als brug genbouwer ben je niet op zoek naar ver schillen, maar naar wat ons verbindt. Zelfs al is het contrast met een ander land groot.'' Vandaag staat een bijeenkomst van PEN International op het programma, waar be dreigde schrijvers, filmers, journalisten en kunstenaars van over de hele wereld elkaar ontmoeten. Mocht iemand bij het horen van het woord mensenrechten een cyni sche of verveelde gaap onderdrukken, dan is het nuttig hun verhalen te horen. Dat van de Bengaalse fotograaf Shahidul Alam bij voorbeeld, die in 2018 maanden in gevan genschap verbleef nadat hij kritiek uitte op de regering van Bangladesh, die een demonstratie voor verkeersveiligheid hard handig neersloeg. Of dat van Asli Erdogan, Turkse romanschrijfster, die nog steeds niet weet waarom ze in 2016 136 dagen in voor arrest zat en nu al jarenlang als banneling in Duitsland woont, ver van 'haar' Bosporus. ,,Je ziet steeds hetzelfde patroon als ie mand lastig wordt gevonden'', zegt Schuur man tijdens de pauze van de bijeenkomst. ,,Anonieme roddels, intimidatie, arrestatie zonder duidelijke aanleiding of aanklacht, langdurig vastzetten zonder proces, ver banning van mensen die opkomen voor hun rechten of schrijven over zaken die een regime onwelgevallig zijn. Dit laat zien dat mensenrechten geen luxe zijn, geen wes ters speeltje zoals weleens wordt gesugge reerd, maar bittere noodzaak.'' Het is roeien tegen de stroom in. Het aan tal spierballentaalregimes nam de afgelo pen dertien jaar toe. Het vraagt moedige mensen om toch keer op keer protest te laten horen, beseft ze. Haar taak is om na mens de Nederlandse regering ertoe bij te dragen dat de mensenrechten overal geres pecteerd worden. Niet met een opgeheven vingertje, maar door de dialoog te zoeken. Uiteindelijk willen we allemaal hetzelfde. ,,Dat we gezond zijn en een dak boven ons hoofd hebben. Dat onze kinderen het goed doen op school. Dat we in veiligheid en vrijheid leven.'' Het gold voor haar nanny in Soedan en zeker voor haar bewaker in Zaïre, die zijn jongste kind verloor aan diarree in de wachtkamer van het ziekenhuis omdat hij niet snel genoeg werd geholpen. Deze maand was ze in Cuba, als eerste mensenrechtenambassadeur ooit, waar Schuurman achter de schermen de Neder landse zorgen kon uitspreken over de toe name van politiegeweld. ,,Je hoopt dan diegene te treffen in de organisatie die veranderingsgezind is, die het liefst ook zou willen dat het geweld stopt. Dat zijn de kleine stapjes die je zet.'' ,,Het belangrijkste en moeilijkste is luiste ren. Luisteren met een open hart en met een open oor. Zonder vooringenomenheid.'' ,,We hebben allemaal onze vooroordelen. Uit ervaring weet ik dat er altijd ook iets gemeenschappelijks is. Maar dan moet je wel helemaal openstaan om zaken vanuit de andere kant te kunnen zien, om te kijken waar de opening ligt.'' ,,Dingen persoonlijk nemen. Als je mensen rechten aansnijdt in landen met regimes die het op dat vlak niet zo nauw nemen, proberen ze je te intimideren. Aanvankelijk is er weerstand om überhaupt een gesprek aan te gaan. Ik kan me dan wel kwetsbaar en open opstellen, maar dat wil niet zeggen dat de andere kant dat ook doet. Er zijn technieken voor, onderhandelingstrainin gen. Je probeert te zoeken wat het belang is van de anderen; je moet ook weten dat een deel spel is. En je moet dat nooit persoonlijk nemen, zeker niet als iemand heel hoekig is.'' ,,Als je in zo'n officieel gesprek mensen rechtensituaties ter sprake brengt, begin nen ze altijd over de opvang van vluchtelin- Wat maakt iemand een goede diplo maat? Waarom is dat moeilijk? Wat kan voor u een struikelblok zijn? Wat zeggen ze dan? 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 98