Vader Merel EGBERT JAN Na zijn wereldreis trok Yann weer bij zijn vader in. Eén, twee maanden, was de bedoeling. Inmiddels zijn het er zes. was, stond er 7000 euro op de rekening. Dat bedrag heeft hij van ons gekregen, en daar moet hij zelf zijn collegegeld van betalen.'' Derek: ,,Dat is 2400 euro per jaar.'' Ron: ,,Ik vind het goed dat jij naast je studie tijd hebt om zoveel te werken en te sporten. Zelf fiets ik drie keer in de week acht kilometer naar mijn werk, ik loop met de hond en ik tuinier veel. Ik ben alleen al een uur per week bezig met grasmaaien; we hebben best een grote tuin.'' Derek: ,,Met een flink bijgebouw erop.'' Ron: ,,In die verbouwde schuur heb ik zeven jaar gewoond toen mijn vrouw, van wie ik al gescheiden was, nog in het huis woonde. De kinderen zaten een paar dagen per week bij hun moeder en een paar dagen bij mij.'' Derek: ,,Vorig jaar heb ik tijdens een tussenjaar zo'n 2500 uitgegeven voor een reis naar Thailand.'' Ron: ,,Ik ben weinig op vakantie geweest de laatste jaren, omdat ik veel in het huis en de tuin heb geïnves teerd.'' Derek: ,,Mijn vader is dol op woon- en verbouwprogramma's.'' Ron: ,,Die interesse hebben we allebei. Het vrijstaande huis uit 1929 vraagt nogal wat onderhoud. Alles was nog enkel glas toen we er kwamen wonen, dat hebben we vervangen door dubbel glas. De achtergevel heb ik onlangs geïsoleerd. Ondanks deze maatregelen betaal ik nog 368 euro per maand aan energiekosten.'' Derek: „Terwijl ik toch via mijn werk het goedkoopste energiecontact voor je heb geregeld.'' Ron: „Eerst betaalde ik 500 euro per maand. In het bijgebouw stook ik niet meer. Vanaf de zomer gaat het bijge bouw zelfs geld opleveren, want dan verhuur ik het als vakantiehuis. D e hond kost trouwens ook nog wel een euro of 70 aan voer per maand.'' Derek: ,,En hondenbelasting.'' Ron: ,,Die is dit jaar 64,92 euro.'' Derek: ,,Dat heb je er voor over.'' Ron: „Natuurlijk, ik ben dol op die hond.'' In mijn heg heeft een merel- paar een nest aangelegd. Van Adje (de kat, 17 jaar) heef het gezin niets te vrezen. Ziet ze een vogel tje, dan zakt ze voor de vorm even door haar wrakke pootjes. Daarmee is het ritueel voorbij. Van vogeltjes word ik sentimen teel, dus ik kijk bewogen toe hoe dappere moeder Merel een kraai wegjaagt. Vader, helemaal in het zwart, brengt hapjes naar het nest, prima rolverdeling. De kleintjes zijn nog pluizig, maar al iets groter dan vader. Gadegeslagen door Adje staan ze in de achtertuin roekeloos van het brood te pikken. De grote kinderen openen dwingend hun snavel en kleine vader propt er wanhopig stukjes pain de Bou logne (van AH) in. Draait vader zich af, dan eten de kinderen zelf haastig verder. Als ik dat hoor, ja, dan ben ik weerloos. Ik zag hem al langs het raam aan de zijkant van m'n huis aan komen lopen. Stoer, baardig, kwetsbare blik. Daar staat zoon (24): goed ge trimde beharing, coole kleding, een en al body, een Arnold Schwarzenegger. Zijn held. ,,Ik heb vandaag 130 kilo gelift, pap.'' Hij heeft bepaalde doelen, daarom is-ie in de fitness onder meer aan het 'deadliften'. Na de squat is dat de belangrijkste oefening om een grote set spier groepen mee aan te spreken. De onderrug, de quadriceps, de trapezius, de glutes Hij vertelt, al weet hij dat ik er niet zo erg van ben. Van spieren, bodybuilding, vechtsport, agres sie, machismo, nachtvissen, knallend vuurwerk, brullende motoren. Nog daarnet heb ik de resten van zijn trimwerkzaamheden in de badkamer staan opruimen. Ik weet dat hij z'n best heeft gedaan. Maar misschien niet genoeg. ,,Je mag die Ben Jerry's wel nemen die in de vriezer staat'', zeg ik, terwijl hij inschenkt uit mijn tweeliterfles jus d'orange en een krentenbol soldaat maakt. Een, twee maanden zou hij in het ouderlijk huis blijven; we zit ten in maand zes. ,,Ik word er niet gelukkig van'', heb ik hem duide lijk gemaakt. Hij: ,,Nou, ik anders ook niet.'' Adje heb ik vijftien jaar geleden haar kroost uit de mand zien trappen, toen ze genoeg had van het gesabbel aan haar buik. Zoiets zou vader Merel nooit doen. Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@persgroep.nl „Vadert!" Egbert Jan Riethof (65) is journalist. Hij heeft een dochter (26) en een zoon (24). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 15 JUNI 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 95