vooroordelen Tripp Trapp- stoel als nieuw Klusvrouw 'Ons kind is zonder het virus geboren' 'Mijn wereld stortte in toen mijn man stierf' Hieke Grootendorst 11 mm: FRANKA (39) HERMAN (72) Kleurtje of niet? Branden Krabben Schuren Afwerken KOKEN ©eten Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: verflaag verwijderen. GO ZATERDAG 15 JUNI 2019 schijnlijk hadden ze de verschijnselen allang op internet gevonden. Ze wisten dat hiv prima is te behandelen. Dat was voor mij een mooi mo ment. Mijn zoon had het moeilijker: hij wilde me niet meer aanraken, al ben ik voor niemand ge vaarlijk. Het heeft hem meer tijd gekost. Ik verstop me nog, omdat ik niet wil dat iemand zich van me afkeert. Of denkt: zij had seks met Jan en alleman. Niet dus. Ik ver trouwde mijn vriend. Ik weet hoe naïef dat klinkt, maar hiv stond mijlenver van mijn leefwereld af. Kijkend naar het ziekte verloop van fotograaf Marjolein Annegarn prijs ik me gelukkig dat ik later hiv opliep.'' ,,Ik werkte als ver pleegkundige op de Antillen. Mijn vriend leefde daar. Hij heeft me in 2016 geïnfec teerd, niet wetende dat hij hiv had. Ik wist zeker dat ik het virus niet droeg, ook omdat ik me na een prik incident op mijn werk moest laten testen. Eenmaal zwanger kwam ik terug in Ne derland voor de ver loskundige zorg en omdat ons huis op de Antillen niet af was. De verloskundige ontdekt het. Ons kind is dankzij mijn medicatie gebo ren zonder het virus. Mijn vrienden heb ik ermee wakker ge schud. Sommigen lie ten zich ook testen. Je schrikt toch. Ze heb ben me dik gesteund. Wij zijn alweer van de generatie die de erg ste schrikbeelden uit de jaren 80 niet be- wust meemaakte. Op mijn werk merkte een arts in opleiding op dat geen enkele internist iemand met hiv onderzoekt zonder beschermende kleding aan. Klinkklare onzin. Ik heb haar geïnfor meerd over de stand van zaken: hiv draag je niet over als je medi catie slikt. Het wordt onvindbaar in je lijf. Ze beloofde me beter op de hoogte te blijven, daar heb ik expliciet om gevraagd. In mijn leven herinnert alleen de medicatie me eraan. Laatst zat ik met mijn vader aan tafel. Hij heeft hoge- bloeddruk. ,,Jij slikt meer pillen dan ik'', zei ik. Hij ziet dat ik er oké mee ben. Waarom ik toch niet volledig in beeld kom? Mijn ou ders willen niet gecon fronteerd worden met andermans oordelen.'' ,,Ik wist wel wat van hiv, van aids. Ik heb ja renlang aids-patiënten verpleegd, tot aan hun dood. Zij staan op mijn netvlies. Het waren de jaren 80 toen we nog lange handschoenen droegen, omdat het - nu is dat anders - een overdraagbare infectieziekte bleek. Zelf heb ik 34 jaar in een relatie gezeten, dus privé stond hiv ver van mij af. Bijna twee jaar na de dood van mijn man stelde de huisarts de diagnose. Ik had nadien onveilige seks gehad. Binnen vijf minuten stond ik weer buiten. Een behande ling kon wachten, zei de man. Daar heb ik later zelf om gevraagd. Ik zat midden in een rouwproces. Dagen later dorst ik het pas een vriendin te vertel len. Ze reageerde be gripvol, zonder oor deel. Wie vertel je het dan nog meer? Ik wor stelde er vreselijk mee. Mensen willen niet horen dat je met hiv leeft. En ik wilde het stempel niet. Het ergste vond ik dat ik in de periode, zon der medicijnen, ande ren kon infecteren, dus heb ik zonder seks geleefd. Bijna vijf jaar hield ik het geheim, ook voor familie. Waarom? De afkeuring. Zelfs vrien den laten zich denigre rend uit over mensen die hiv oplopen. Ik zag dat het geen zin had ervoor uit te komen. Tot ik de Klooster dagen bezocht van de hiv-vereniging. Ik zag daar in dat je anderen helpt als je ermee naar buiten komt. Mijn leven is veran derd. Vroeger reed ik een grote Mercedes, allemaal uiterlijk ver toon. Nu heb ik een Dacia en word ik al blij van een stamroos planten. Je weet wel, die kleine dingen.'' Nora, Franka en Herman zijn op hun verzoek gefingeerde namen. Sinds een paar weken heb ik er een neefje bij, Felix is zijn naam. Broertje van Luca. Als trotse tante wil ik in alle opzichten be langrijk zijn voor deze jongens. Ik heb lang nagedacht over een goed kraamcadeau. Ik wilde vooral iets geven dat ze vaak kunnen gebruiken. Op internet heb ik een tweedehands mee- groeistoel gescoord: de Tripp Trapp. Die heb ik uit elkaar gehaald en opgeknapt. Voor de verwijdering van de keiharde papresten had ik een hamer met beitel nodig! Ook de stoel van Luca was aan een opknapbeurt toe. Luca krijgt nu de nieuwe tweedehands en voor Felix ben ik met de oude stoel van Luca aan de slag gegaan. Hij was wit geschilderd en heeft nu weer een houtlook. Sta je te (tripp)- trappelen om te beginnen? De klus bestaat uit het verwijderen van oude verflagen, om de stoel terug te brengen in de originele houtlook. Als je er een kleurtje overheen doet, hoef je het niet zo grondig aan te pakken. Er zijn meerdere wegen die naar dit eindresul taat leiden. Kies wat het beste bij jou en jouw situatie past. Als de verf er al heel lang op zit, is afbranden met een schildersföhn een optie. Neem een verfkrabber, een verf- afbrander en ga aan de slag. Bij afbran den is het belangrijk dat je het oppervlak niet verbrandt. Beweeg de föhn dus veel en zet hem niet te hoog. Je kunt de verf afkrabben als je ziet dat hij begint te bobbelen en er dus lucht onder kan komen. De verf op mijn stoel zat er nog geen drie jaar op en werd gewoon weer vloeibaar in plaats van dat hij ging bobbelen. Plan B in dat geval... Plan B is alle verf afschuren met de machine. Ik heb een redelijk grove korrel genomen, want ik wilde er een grond laag, twee laklagen en twee bescher mingslagen af hebben. Neem bijvoor beeld korrel 150. Als je heel kleine cirkel tjes op je oppervlak ziet, is je korrel te grof. Heb geduld. Duw niet te hard. Schuur met beleid; schuur alleen de oude verflaag tot op het kale hout eraf en vervorm niet het hout zelf. Lastige hoekjes doe je met handschuurpapier en een verfkrabber. Werk af met een blanke lak zodat vlekken niet in het hout kunnen trekken. De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, BesteProduct.nl, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 83