Mensen met hiv stuiten nog steeds op misvattingen en (en toch zijn we bang) Fotograaf Marjolein Annegarn (56) leeft met hiv. In haar reizende expositie The Stigma Project belicht ze het onjuiste beeld dat mensen nog steeds hebben. mensen noemen hiv vaak ook nog onterecht aids' 'Ik wist niets van hiv' 10 'Veel I gaf als bloeddonor, kreeg ik een brief thuis met de diagnose. Overgehouden aan een seksueel contact veertien maanden daarvoor. In de tien jaren daarna werd ik steeds zieker. In 1996 begon ik als een van de eersten aan een nieuwe behandeling, de combinatiethera pie: ik woog bijna niets meer. Mijn arts heeft me weggesleept voor de poorten van de hel. Ik ben nu hiv- activist. Ik werk onder meer mee aan het magazine Hello Gorgeous, voor en door mensen met hiv. We vertellen de niet-zielige verhalen.'' ,,In de samenleving ligt de nadruk al zo op hoe erg het is. En niet op dat er heel goed mee te leven valt. Ooit slikte ik 24 pillen per dag - om het virus te remmen, tegen longont steking, huidkanker, schimmel en nog het een en ander - nu nog maar één. Moderne medicatie onder drukt hiv: het is niet meer vindbaar, niet overdraagbaar en leidt niet tot aids. Dus wat valt er nog te veroor delen of stigmatiseren? Mensen met hiv krijgen gezonde kinderen en hebben dezelfde levensverwachting als iedereen.'' ,,Ik heb alle achttien in de expositie ervan moeten overtuigen dat ze niet herkenbaar zijn. Dat laat zien hoe groot de angst is. Sommigen heb ben het hun vrienden nooit verteld. Uit schaamte of omdat ze de reac ties vrezen. Daarmee stigmatiseren ze zichzelf, ja. Dat deed ik zelf ook, totdat ik mijzelf niets meer kwalijk nam - ik had niets verkeerds ge daan. Behalve met de verkeerde slapen. Als ik kanker had, zou ik dat ook durven vertellen, dus waarom dit niet? Sindsdien maakt het mij niet meer uit hoe iemand over mij denkt. Als je jezelf schuldig voelt, of minderwaardig, is het moeilijk de buitenwereld tegemoet te treden.'' ,,Ik zie mensen lijden aan de voor oordelen. De een ziet zijn profiel op een datingsite geblokkeerd worden. Een ander krijgt van haar moeder te horen dat ze geen kind met hiv moet adopteren omdat oma dan haar kleinkind 'nooit kan knuffe len'. Een derde slikt elke dag stie kem zijn pil in zijn schuurtje - dan weten de kinderen het niet. Als fotograaf dacht ik: wat kan ik doen zodat je je met hiv niet hoeft te verstoppen? Mensen zijn zó bang dat het uitkomt. Bang voor afwij zing, bang voor ontslag - ja, dat ge beurt nog steeds. Het slaat nergens op om een vrouw te ontslaan, om dat ze groentes voorsnijdt in een groentezaak. Zelfs het prikprotocol is bij gesteld: als een verpleegkundige zich aan een naald bezeert waarmee bloed is geprikt bij een hiv-patiënt, die zijn medicijnen slikt, dan hoeft de verpleegkundige geen maatrege len te nemen. En toch loop ik, en anderen, zelfs in de zorg tegen ver ouderde denkbeelden aan. Toen ik vroeg 'lukt het niet?' aan een ver pleegkundige die me aan het infuus legde, zei hij: 'Normaal doe ik dit niet met handschoenen aan, maar u heeft hiv.' Ik heb hem moeten uit leggen dat het virus niet overdraag baar is, waarop hij zei: 'O, dus u bent schoon.' Vond ik ook niet fijn, alsof je anders vies bent.'' ,,Het zijn krachtige beelden met de impact van doodgaan: denk aan een doodzieke René Klijn die Mister Blue zingt in De Schreeuw van de Leeuw in 1992. Die zijn moeilijk bij te stellen. Veel mensen noemen hiv ook nog vaak onterecht aids. Hoe mensen aan accurate informatie komen als de schrikbeelden blijven hangen? Dat is precies waarom ik dit doe: laten zien dat wij voor nie mand gevaarlijk zijn.'' NORA (59) H vV ZATERDAG 15 JUNI 2019 GO Niemand loopt risico CATHÉRINE VAN DER LINDEN II oelang al bent u een I van de ruim 23.000 I Nederlanders met hiv? I ,,Toen ik me in 1988 op- En waarom niet zoals het is, met ook minder positieve verhalen? U brengt mensen onherkenbaar in beeld, omdat ze zich niet vrij voelen ervoor uit te komen? -MARJOLEIN ANNEGARN De expositie The Stigma Project is te zien in Enschede (tot 28/6), Rotterdam (28/6-11/7), Tilburg (12-25/7), Middelburg (26/7 8/8), Nijmegen (9-23/8) Wat maakt exposeren over leven met hiv nu zo relevant? Slaagt u erin de oude schrikbeel den uit de jaren 80 te vervangen? ,,In 2014 kreeg ik in Gambia een relatie met een man. In 2015 keer de ik daar terug. Ik werd ziek en belandde in het ziekenhuis. Ik ben niet op hiv getest. Zes we ken later vloog ik dood ziek weer naar Neder land en werd ik in een ziekenhuis uitvoerig on derzocht. Mijn hele lijf was ontstoken: longen, blaas, nierbekken. Ik had hoge koorts, uit slag, diarree, mijn haar viel met bossen uit. Toen ik de diagnose kreeg, dacht ik: 'nu ga ik dood'. Ik wist dus niets van hiv, want het virus is goed te bestrijden en je wordt er oud mee - dat vertelde de arts meteen. Met mijn vriend ging het uit. Hij ontkende dat hij me had geïnfecteerd. Tegen mijn volwassen dochters kon ik het na een maand niet langer verzwijgen. Ze reageer den lief, ze steunden me onvoorwaardelijk. Waar- tl".C'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 82