Een half etmaal in de auto met een peuter, hoe dan? Lekker makkelijk Autoraamstickers, daar kunnen 3-jarigen urenlang zoet mee zijn 9 3 Doe 'gek' met het ontwerp ,,Een tiny house moet passen bij je smaak. Het helpt veel mensen 'con ceptueel' te denken. Bijvoorbeeld: denk aan een melkpak. Dat is iets dat je kent qua vorm. Van daaruit be denk je verder wat er in het huis moet komen of hoe het eruit moet zien. Een truc van architecten is om niet binnen beperkingen te denken. Een bad op het dak, gekke vormen of kleuren: ga ervoor. Pas daarna schrap je wat niet realistisch blijkt.'' 4 Doe veel zelf, ook al heb je geen ervaring den vastgehouden en met een beetje hulp het toch zelf hebben gedaan. Het kan!" 5 Budgetteer en plan „Wij hebben een zelfvoorzienend huis, met waterzuivering, compost- toilet, afvoer en zonnepanelen. Dat is relatief duur, maar dan nog kan het voor 30.000 euro. Goed plannen en marges inbouwen is vanzelfspre kend heel belangrijk. Je kunt ook van tevoren spullen verzamelen en kij ken of je restpartijen kunt opkopen. Kozijnen zijn bijvoorbeeld best duur, maar aannemers hebben die soms over. Dan kun je ze met 70 procent korting kopen." 6 Neem ruim de tijd oren naar heeft, krijg je het soms niet voor elkaar." ,,Een huis bouwen doe je niet in je vrije uurtjes naast je werk. Wij ra den aan om tenminste één persoon er fulltime voor vrij te maken. Dan kan het in vijf maanden. Doe je het naast een parttime baan, dan kan het wel een jaar duren. Ontwerp, het zoeken en regelen van een locatie, bouwen en verhuizen kost veel tijd. Onderschat dat niet. Bedenk wel: het is een investering, want daarna woon je vrijwel gratis in een huis dat helemaal bij je past." ,,Daar zijn twee redenen voor. De eerste is logisch: geld. Het kan wel twee keer zo duur worden als je het huis laat bouwen. De tweede reden heeft te maken met de mooie erva ring die het is om zelf het huis te bouwen waarin je gaat wonen. Laat je het doen, wees dan in ieder geval zeer betrokken bij het proces. Overi gens hebben we cursisten gehad die nog nooit een zaag had- REGELGEVING Nynke de Jong, Hanneke Hendrix en Alex van der Hulst schrijven per toerbeurt over zaken die het leven van jonge ouders gemakkelijker moeten maken. Hanneke kijkt alvast vooruit naar de zomervakantie, als ze elf uur met een peuter op de achterbank onderweg is. Hoe houd je het dan gezellig? ,,We nemen nooit de snelle route, die is helemaal niet leuk.'' ,,Hoelang kon ze vorig jaar op vakantie ook alweer in de auto tot dat d'r max was bereikt?" ,,Zeven uur was het uiterste." ,,Maar ze is nu een jaar ouder." ,,Ze is wel een jaar ouder.'' ,,Dus zonder stoppen duurt het nu negen en een half uur.'' ,,Ja, en dat is dan wél via het ouwe kerkje, de eeuwige graan velden én het dorpje met de gebakswinkel.'' ,,Dus zeg, zo'n elf uur op weg. Met pauzes.'' Deze rubriek heet Lekker makke lijk. Maar wat is nu in godsnaam makkelijk als je met een peuter elf uur in de auto zit? Ik besluit me te wenden tot dé vraagbaak van deze tijd, het alwetende orakel en ant- woord-op-al-uw-vragen-zelfs-al- heeft-u-geen-vraag-gesteld-maar- alleen-maar-op-een-bepaald- merk-schoenen-gegoogeld, beter bekend als: Facebook. Ik vroeg: ,,Wat is nu gemakkelijk om mee te nemen als je elf uur met een peu ter van bijna 3 jaar in de auto moet zitten?'' Een greep uit de antwoorden: ,,Oordoppen.'' ,,Of een hamer. Niet denken dat je bakfiets-verantwoord met soep stengels de dag doorkomt, want dat is wishful thinking." ,,Wij hadden vroeger een zak met allerhande zakjes erop ge naaid, waar dan speelgoed in zat. Krijt, klei en wat niet al." ,,Klei in de auto, wat een gewel dig idee!" ,,Klei in de auto, je hebt er nog jaren plezier van.'' ,,Een kaart met om de anderhalf uur een rustplek met speeltuin. En de app Snelweg Sprookjes." ,,Luister-cd's van kinderboeken. De GVR was favoriet bij ons. Film op de iPad kan ook.'' ,,iPad.'' ,,iPad.'' ,,Valium.'' ,,iPad.'' ,,Zo'n magneettekenbord.'' ,,Primatour.'' ,,iPad.'' ,,Wat dacht u van autoraam stickers? Daar kunnen 3-jarigen uuurenlang zoet mee zijn.'' ,,Ik maakte een broertje voor de eerste. Dat bleek bij lange ritten niet heel rustgevend.'' ,,Raamstiften en cd's van Dirk Scheele.'' ,,Spanbanden.'' ,,Diazepam.'' ,,Een nanny.'' ,,Schermpjes! Wij gebruiken een harde schijf met eigen wifi, kun je een tablet zonder internet uren lang filmpjes op laten draaien. Vergeet opvoedkundig verant woorde opties, die werken niet.'' ,,Geduld, eten, drinken, snoe tenpoetsers, cd met favoriete lied jes en plaatjesboeken.'' ,,Ik had een tas met cadeautjes voor onze laatste vlucht. Toppers waren: magnetisch tekenbord, notitieblokje met doosje letter- foamstickers van Hema, rozijntjes en, jawel, spelletjes op de iPad.'' ,,Gewoon gaan, af en toe stop pen en accepteren wat er komt.'' ,,Niet te moeilijk doen en door rijden.'' De conclusie is dat er niet zoiets bestaat als 'lekker makkelijk een half etmaal met een peuter in de auto'. Ik denk dat we de diazepam, de spanbanden en de nanny nog even achterwege laten. Maar dat scherm, dat regelen we. GO ZATERDAG 15 JUNI 2019 Durf buiten de kaders te denken als je een huis ontwerpt. Te wilde ideeën schrappen kan altijd nog. ILLUSTRATIES UIT: BOUW JE EIGEN TINY HOUSE Er is (nog) geen landelijke regel geving voor het bouwen van tiny houses. Het ligt aan de gemeente waarin je een aanvraag doet wat wel en niet kan. De gemeente Delft heeft recent ruimte aangewezen voor de bouw van veertig tiny houses. Dit zijn de Delftse regels: De tiny houses voldoen aan het Bouwbesluit (dat gaat onder meer over brandveilig heid). Elk huisje heeft een experimenteel karakter. Denk aan ontwerp, construc tie, technische toe passing, energie, duurzaamheid, so ciaal concept. Deelnemers rege len zelf de bouw van hun tiny house en zijn zelf de be woners van de huis jes. Doorverhuren is niet toegestaan. De tiny houses zijn zelfvoorzienend (hoeven niet te wor den aangesloten aan gas en/of wa terleidingen). Het is een tijdelijk project, de kavel is beschikbaar voor 5 jaar met een mo gelijke verlenging van nog eens maxi maal 5 jaar. De gemeente biedt daarna geen garan tie voor een nieuwe locatie. Deelnemers beta len een vergoeding aan de gemeente voor het huren van de grond. Bereidheid tot sa menwerking is een harde voorwaarde. Deelnemers beste den een aantal uren (minimaal 8) per maand aan het col lectief. De locatie ligt aan het spoor en op een bedrijventerrein waar tijdens het hele project bouw activiteiten zullen plaatsvinden. Deelnemers beta len 50 euro opstart- kosten voor het project. Naast de huur zijn er aanvullende kos ten, zoals reguliere heffingen en een vaste bijdrage aan het collectief. ,,Ja, we kunnen ook de snelle route over de péage nemen." -Hanneke Hendrix Nynke de Jong (34), Hanneke Hendrix (39) en Alex van der Hulst (41) hebben kinderen in de leeftijd van 1 tot 7 jaar. Ze hebben de opvoed-podcast Ik Ken Iemand Die en schreven het gelijknamige boek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 81