Koning: voetbalvrouwen slecht voor mijn hart 7 Mannen worden op steeds oudere leeftijd vader, blijkt uit nieuwe cijfers. Mark Weststrate zat op zijn 53ste voor het eerst tussen de luiers. VADERDAG CBS-ONDERZOEK ,,Zo, gezellig met je opa op pad?'' Mark Weststrate (nu 55) keek bijna om zich heen toen zijn zoontje Samuël (bijna 2) bij de Albert Heijn werd aangesproken door een wildvreemde. ,,Nee hoor, ik ben zijn vader'', reageerde hij zo luch tig mogelijk. Het zal die grijze stoppelbaard wel geweest zijn, denkt hij. ,,Als ik zelf in de spiegel kijk, zie ik geen oude man. Ik voel me ook helemaal niet oud.'' De advocaat uit Vlaardingen behoort tot de groeiende groep mannen die op latere leeftijd vader wordt. Langzaamaan verschuift de gemiddelde leeftijd bij de geboorte van het eerste kind. In 2018 was die 32,7 jaar, drie maan den ouder dan vijf jaar gelden, blijkt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Hoeveel mannen er precies zijn die - zoals Weststrate - na hun vijftigste voor het eerst vader worden, weet CBS-onderzoekster Tanja Traag niet. Maar de totale groep vijftigplussers - meerdere kinderen en tweede leg meegere kend - stijgt al jaren gestaag. In 2018 hadden 2628 baby's een vader van 50 jaar of ouder. De verschuiving past bij deze tijd, legt Traag uit. ,,De twintigers van nu willen zich eerst persoon lijk ontwikkelen, voor ze verant woordelijkheden aangaan. Dus eerst die wereldreis door Zuid- oost-Azië of die leuke maar on zekere baan. Dat geldt ook voor vrouwen, die eerst carrière willen maken. Hun partner, die gemid deld genomen een paar jaar ouder is, gaat automatisch mee in de uitgestelde kinderwens en wordt dus op latere leeftijd vader.'' Ook kost het volgens het CBS anno 2019 meer tijd om een sta biele basis te creëren voor een toe komstig gezin. ,,Een vast contract is geen vanzelfsprekendheid meer. Het kost de nieuwe generatie meer tijd kapitaalkrachtig te worden." Weststrate herkent zich in dat beeld. Als dertiger moest hij niet aan kinderen denken. ,,Ik wilde werken, werken, werken. En ik was vooral bang dat ik mijn vrij heid zou verliezen.'' Toen zijn re latie stukliep en er een lange vrij gezelle periode aanbrak, leek zijn uitgestelde kinderwens niet meer in vervulling te gaan. ,,Dat vond ik jammer. Ergens had ik gedacht dat ik nog vader zou worden.'' Dat ge beurde alsnog op zijn 53ste, na een kortstondige relatie. ,,Ik kan bijna niet beschrijven hoe het voelde toen ik Samuël voor het eerst in mijn armen hield: vreugde, trots, onvoorwaardelijke liefde.'' Van zijn leeftijd heeft hij - op ongemakkelijke situaties bij de Appie na - geen last. ,,Ik ben fysiek sterk. En doordat ik al het nodige heb meegemaakt, ben ik mentaal ook meer in balans. Ik was op mijn dertigste vooral met mezelf bezig. In die tijd had ik veel minder aandacht voor Samuël kunnen opbrengen. De anderhalve dag per week dat hij bij mij woont, komt mijn zaak op de tweede plek." Maar sommige onzekerheden gaan nooit helemaal weg, haast hij zich te zeggen. ,,Na twee happen avondeten draait Samuël tegen woordig zijn hoofd weg. Dan denk ik: en nu? Mijn jongste zus, net oma geworden, zei: 'Joh, dat is een fase'.'' Lachend: ,,Tja, hier worstelt natuurlijk elke ouder mee, of je nu dertig bent of vijftig.'' Zo nu en dan schiet er een rekensommetje door zijn hoofd. Als hij 73 jaar is, is zijn zoon pas 20. Ziet hij Samuël wel afstuderen, verliefd worden, trouwen, vader worden? Reden om vorige maand abrupt te stoppen met roken. ,,Ik wil mijn zoontje zo lang mogelijk in goede gezondheid meemaken. Alles wat ik doe, heeft impact op zijn bestaan.'' Weststrate geeft toe: hij heeft al een terugval gehad. ,,Het is zo'n taaie verslaving - ik rook 35 shaggies per dag. Maar ik ga stoppen. Voor hem.'' Aan het einde van hun bezoek aan Ierland spraken Willem-Alexander en Maxima met de Nederlandse pers. Onder meer over de prinsessen en de dansende koningin. Koning Willem-Alexander is er van overtuigd dat het Nederlands vrouwenvoetbalelftal Nederland trots gaat maken. ,,We gaan mor gen zeker kijken. Misschien dat ze dan iets eerder kunnen scoren dan ze de eerste wedstrijd gedaan heb ben, want dat was niet zo goed voor m'n hart. Ik wens ze heel veel succes.'' Dit zei hij aan het einde van het driedaagse staatsbezoek aan Ier land, dat hij samen met koningin Maxima bracht. De Nederlandse pers vroeg niet alleen naar de reis. Hoe gaat het bijvoorbeeld op school met hun drie dochters? Maxima: ,,Ariane gaat bijna naar de middelbare school, voor haar wordt het een andere tijd.'' Willem-Alexander: ,,Ze is er echt klaar voor. Nu nog de musical en wat afsluitende feestjes.'' Onlangs namen ze hun dochters mee naar het Spaanse Sevilla, waar ze elkaar in 1999 leerden kennen. De Rijksvoorlichtingsdienst ver zocht Nederlandse media een daar opgenomen filmpje van een dan sende Maxima niet te publiceren, omdat dat in strijd zou zijn met de mediacode. Maar zijn die afspra ken nog wel houdbaar anno 2019, nu vrijwel iedereen filmpjes kan maken met de mobiele telefoon? Volgens de koning is 'tot nu toe' gebleken dat de code honderd pro cent houdbaar is voor de Neder landse rechter. ,,Wij bepalen niet wat gebeurt, dat doet de rechter in Nederland.'' Maxima vulde aan 'dankbaar' te zijn dat de privacy van haar en haar gezinsleden gewaarborgd blijft. Willem-Alexander: ,,Dus daar gaan we zeker mee door.'' Voor Maxima was het staatsbe zoek aan Ierland haar tweede reis naar het land, na een driedaagse privétrip voor de geboorte van Ariane. Willem-Alexander kwam We gaan morgen zeker kijken. Misschien dat ze dan iets eerder kunnen scoren vaker in het land, voor het eerst voor een familievakantie met zijn ouders, broers en neef prins Carlos in 1978 aan de westkust, in Sneem. Bij de fotosessie rond die vakan tie maakte de destijds 11-jarige prins de legendarische opmerking: ,,Nederlandse pers oprotten.'' Deze krant keek er aan het begin van dit staatsbezoek uitgebreid op terug. En dat was ook de koning niet ontgaan. Want op de vraag van de koningshuisverslaggever van deze krant of hij de voorbije dagen nog weleens dezelfde gedachte had gehad, antwoordde hij resoluut. ,,Ik kan alleen maar zeggen dat ik uw verhaal gelezen heb en dat ik er niets aan toe te voegen heb.'' zaterdag 15 juni 2019 GO Hanneke van Houwelingen Vlaardingen KJ In 2018 was een man gemiddeld 32,7 jaar oud bij de geboorte van zijn eerste kind. Jeroen Schmale Crosshaven -Koning Willem-Alexander

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7