Wegwijs in de wereld van RAM, ^TGXX en SSD 6 D 2 8 3 5 6 4 9 10 7 ealqke Op zoek naar een nieuwe laptop, maar raak je verstrikt in een woud van jargon en Engelse turbotaal? Ronald Meeus van techsite Tweakers geeft van de tien belangrijkste specificaties aan waar je op moet letten. standaard voor een degelijke laptop 7 O GTX-1060 is de Gewicht en vorm Een eerste cruciale vraag die je jezelf moet stellen is waarvoor en waar je de laptop wilt gebruiken. Werk je vaak buitenshuis, dan heb je de keuze uit talloze modellen die minder dan een kilo wegen. Nadeel van lichtgewicht laptops is dat ze weinig kracht hebben of erg duur zijn. Voor een zogeheten ultrabook, die veel computerkracht heeft, betaal je al snel meer dan 1000 euro. In het 'lichtere' segment kun je ook kiezen voor een convertible: een laptop met aanraakscherm die je kunt omtove ren tot een tablet. Bouwkwaliteit bijna alles van plastic, wat een gam mele indruk maakt. Bij duurdere apparaten zitten er stevigere materia len als metaal, aluminium of kool stofvezel in de behuizing. minimum, de huidige standaard ligt op 8 GB, maar het kan opklimmen tot 16 GB. Vanzelfsprekend heeft ook dat invloed op de prijs, al worden de geheugenchips stilaan steeds goed koper. Schijf Steeds meer wordt de tradi tionele magnetische harde schijf verdrongen door zogeheten SSD's (Solid State Drives), die je zou kun nen beschouwen als grote geheugen chips. Ze hebben als voordeel dat ze heel snel opstarten en onverwoest baar zijn. De klassieke harde schijf daarentegen is mechanisch en kan dus slijten. SSD's zijn duurder dan harde schijven, al nemen de prijsver schillen langzaam af. Schermgrootte scherm bepaalt niet alleen hoe groot het apparaat is, maar vaak ook het gewicht. Schermdoorsnedes gaan in de regel van 11 inch (ongeveer 28 cm) tot 17 inch (ongeveer 43 cm). De kleinste laptops in dat spectrum hebben meestal weinig computer kracht, de grootste zijn daarentegen weer niet zo handig om mee te rei zen. De meeste gebruikers opteren voor een toestel met een diagonaal van 15 inch (38 cm). gemaakt, hebben invloed op het beeld: een IPS-scherm (In-Plane Switching) zorgt ervoor dat je een helder beeld hebt vanuit alle moge lijke kijkhoeken. De keuze tussen een mat of glanzend scherm is een kwes tie van smaak. belangrijk. Het minimum vandaag is twee, de standaard ligt op vier, maar achtkernige processors - zogeheten octocores - zijn er ook. Centrale processor Videochip Schermtechnologie De kwaliteit van het beeld wordt afgemeten aan de resolutie: het aantal beeldpunten horizontaal ver menigvuldigd met het aantal pixels verticaal. Een full hd-scherm (1920 x 1080) is de standaard. Maar ook de materialen waaruit het scherm is interne hardware van een laptop zijn vier dingen belangrijk: de centrale processor, de videochip, het werkge heugen en de opslagschijf. Wat de processor betreft zijn er drie types, die worden bepaald door chipmaker - en marktleider - Intel. De i3-chips zijn krachtig genoeg voor bureauge- bruik. Gamers of gebruikers van videobewerkingssoftware kijken het best naar een i5-model. Voor echt zware toepassingen (of zéér zware games) zijn er i7-chips. AMD, con current van Intel, heeft 3-, 5- en 7- chips, die vergelijkbaar zijn met de i3-, i5- en i7-chips. Verder is het aantal chipkernen regelmatig videogames te spelen of foto's en video's te bewerken, heb je genoeg aan de grafische prestaties van de centrale processor. Als je dat wel van plan bent, kies dan voor een videochip. Marktleider Nvidia han teert vier types onder zijn GTX-stan- daard: 1050, 1060, 1070 en 1080. GTX- 1060 is de standaard voor een dege lijke laptop voor werken en gamen. De freaks gaan meestal nog een trede hoger. Toetsenbord essentie maar één element belang rijk: de travel, of hoe diep u de toet sen kunt induwen. De meeste gebruikers vinden een diepere travel - tussen 1,5 en 2 millimeter - prettig. Toetsenbordtravel wordt in de win kel meestal niet aangegeven als speci ficatie. Ernaar vragen, of eventjes proberen in de winkel, voorkomt teleurstellingen. In- en uitgangen Werkgeheugen Het werkgeheugen of RAM (Random Access Memory) bepaalt hoeveel rekentaken uw computer te gelijkertijd kan uitvoeren. Het wordt aangegeven in gigabytes: 4 GB is het Aan de zijkanten van uw laptop zitten aansluitingen voor eventuele randapparaten. Het be langrijkste zijn de zogeheten USB- poorten (Universal Serial Bus), waarop u de meeste toestellen kunt inpluggen. Let wel even op de USB- versie: 3.0 is sneller dan 2.0. Wie zijn laptop af en toe wil aansluiten op een tv-scherm, heeft een HDMI-uitgang nodig. Veel laptops hebben vaak nog een slot voor SD-geheugenkaartjes, handig voor (hobby-)fotografen en cinematografen. GO ZATERDAG 15 JUNI 2019 w Bij goedkopere laptops is Check die laptop De doorsnede van het Bij het afwegen van de Als je niet van plan bent Bij het toetsenbord is in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 79