Red de slak Korrel de Kaa Eigen tuin eerst Romke van Bedrijven weten de slakkenkorrel te verkopen als een milieuvriendelijk product. Daar valt veel op af te dingen. fa Er zijn bedrijven die niet helemaal begrepen hebben wat biodiversiteit inhoudt. Dat zijn de verkopers van slakkenkorrels die nu zelfs op tv adverteren. Met een lofzang op de milieuvriendelijke artikelen die zo veilig zijn voor man, vrouw, kind, egel en huisdier. Hun verhaal: de mo derne biologische slakkenkorrel bevat ijzerfosfaat, een stof die in de natuur voorkomt. Dat klinkt geruststellend, al komt arsenicum ook in de natuur voor. Dat ijzerfosfaat werkt in op een klier van de slak, de middenkropklier, waar door hij zijn eetlust verliest. Mensen, vogels, egels en padden hebben geen middenkropklier. Dat wil niet zeg- gen dat ze ongestraft en ongelimi teerd ijzerfosfaat kunnen eten, maar wel dat vergiftiging door de slakken- korrel bij hen zelden voorkomt. En wat gebeurt er met de zieke slak? De slakkenkorrelverkoper beschrijft dat bijna aandoenlijk: de slak trekt zich terug in zijn schuilplaats en gaat daar rustig dood. Zijn dode lichaam pje wordt weer opgenomen door de natuur. Ach gut. Noem mij een watje, maar ik ben tegen elke vorm van oorlogvoering, of die nu chemisch of biologisch is. Tuinieren doe je voor de lol en het bestrijden van wat dan ook hoort daar niet bij. En schakels uit een voedselketen halen is nooit verstan dig. Het kan wel zo zijn dat er onvol doende egels, padden en zanglijsters zijn om alle slakken op te eten, maar met dode slakken zijn die slakkene- ters ook niet geholpen. Daarbij komt dat vogels kalk nodig hebben voor het vormen van eier schalen. Die kalk halen ze voor een deel uit huisjesslakken. Die huisjes slakken zijn relatief onschuldig. Het zijn de naaktslakken die in de tuin de meeste schade aanrichten. Huisjes slakken eten vaak dood materiaal en algen. Maar een slakkenkorrel die wel door naaktslakken en niet door huis jesslakken wordt gegeten is er niet. Een Amerikaans onderzoek naar het effect van slakkenkorrels op de fauna van de tuin heeft aangetoond dat het aantal regenwormen afneemt Tuingoeroe Romke van de Kaa vertelt elke week hoe je een lustoord maakt van een dorre lap grond. na het strooien van ijzerfosfaat. Regenwormen zijn van enorm be lang voor een gezonde bodem: ze be mesten die niet alleen, maar met hun tunnels zorgen ze ook voor een goede afwatering. Daarnaast zetten ze afge vallen blad en dode planten om in vruchtbare wormenmest. Wormen- mest die je in een tuincentrum per zak kunt kopen en waarvoor je een vermogen betaalt. Dit alles werpt toch een minder milieuvriendelijk licht op de biologi sche slakkenkorrel. Voeg daarbij het feit dat tuinplanten samenleven met bodemschimmels die de plant van fosfor voorzien. Die samenwerking wordt ongetwijfeld verstoord als wij extra fosfor in de tuin gaan strooien. Als het aantal vogels afneemt, of het aantal insecten, reageren we ge schokt. Maar over de biodiversiteit binnen het slakkenrijk maken we ons minder druk. Alsof de slak geen functie heeft in de natuur. Ik maak me niet populair met dit standpunt, maar iemand moet het voor de slak opnemen. Daarom: boycot de biolo gische slakkenkorrel en red de slak. Ga voor meer informatie naar lnterpolis.nl/groenedaken Het klimaat verandert. Het regent harder én vaker. Ook op jouw dak. Een groen dak beschermt je huis: Betere afvoer van water (minder kans op lekkages) Betere isolatie (minder energiekosten) Beter voor het klimaat (minder insectensterfte) Steeds meer mensen kiezen daarom voor een groen dak. En jij? #vanGrijsnaarGroen Interpolis.Glashelder ZATERDAG 15 JUNI 2019 GO Amerikaans onder zoek naar het effect van slakkenkorrels heeft aangetoond dat ook het aantal regenwormen in de tuin afneemt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 76