Cultuurshock maakt een 'Reizen brengt een soort trots teweeg: kijk, ik ben in New York geweest!' Met zijn allen gaan we steeds vaker en meer op reis. Worden we daar ook gelukkig van? Volgens sociaal psycholoog Ap Dijksterhuis (50) wel. Reizen maakt gelukkig, zolang we er maar niet over opscheppen tegen al onze (online) vrienden. 22 tieve manier: dat doe je niet in mi nuten of seconden, maar op basis van nieuwe prikkels. Dus hoe meer nieuwe dingen jij verwerkt, hoe langer de tijd lijkt te duren. Als jij een dag thuis bent, dan is een dag een dag. Als jij een dag in Delhi bent, dan lijkt een dag een week. Dit geldt niet op het mo ment zelf, maar wel als je er later op terugkijkt. Daarom hebben we ook vaak achteraf het idee dat de heenweg langer duurde dan de te rugweg. Op de heenweg zie je din gen voor het eerst en op de terug weg heb je alles al een keer ge zien.'' ,,Uit onderzoek naar de effecten op geluk na reizen in het buitenland, blijkt dat vooral mensen met een open blik hiervan profiteren. Een andere eigenschap is neuroti- cisme. Mensen die daar hoog op scoren, worden juist niet gelukkig van reizen. Deze mensen zijn vaak sneller bang. Ze moeten dan ook niet direct naar India gaan als ze nog nooit ver weg zijn gegaan.'' ,,Het effect van creativiteit op je brein wordt groter naarmate je voor langere tijd weg gaat. Daar naast is het belangrijk dat er een kloof is tussen de eigen cultuur en de bezochte cultuur. Ook heb je aan een actievere vakantie meer dan aan een passieve vakantie waarbij je alleen maar op het strand zit.'' mogelijk foto's te zetten. Op dat moment wordt het meer een soort materiële uitgave. En dat is jam mer, want zo verlies je de kern van waarom reizen nou juist gelukkig maakt.'' ,,Als je terugdenkt aan pijn, herin ner je je die pijn niet meer. Als je bijvoorbeeld ooit bevallen bent, kun je terugdenken aan de pijn die je voelde, maar je zult deze pijn niet meer herbeleven. Als dat wel zo was, zou geen enkele vrouw meer dan één kind willen krijgen. Zo werkt het met reizen ook.'' ,,Als je heel veel vreemde, nieuwe dingen meemaakt, dan moeten je hersenen harder werken. Ze krij gen dan meer prikkels te verwer ken. Zo ontstaat er verwondering. Het schudt de geest op. Je kunt dan zelfs een beetje het gevoel krijgen dat je high bent, alsof je drugs hebt gebruikt. Als je vanuit de Achterhoek in één keer een stap zou zetten in Calcutta in India, dan krijg je zo'n overstimulatie. Sommige mensen zullen in paniek raken, maar voor anderen is het juist een heerlijk gevoel. Een van de mooie dingen van zo'n over prikkeling is dat het lijkt alsof de tijd veel langer duurt. Als je reist leef je langer, niet echt hoor, maar subjectief gezien.'' ,,Je houdt de tijd bij op een subjec- Ap Dijksterhuis (50) wil niet de goeroe uithangen, maar heeft wel een doel: mensen gelukkiger maken. Hij schrijft er boeken over, doet er onderzoek naar en geeft er lezingen over. Een snelle manier om geluk te vinden is volgens de hoogleraar aan de Radboud Uni versiteit in Nijmegen om simpel weg de koffers te pakken. ,,Mijn boodschap is: geef je geld uit aan ervaringen en niet aan spul len. Dat is veel beter voor je geluk. Je kijkt namelijk positiever terug op ervaringen. We houden onszelf eigenlijk een beetje voor de gek. Een deel van het geluk van ervaringen, en van reizen specifiek, komt doordat ze met de tijd steeds mooier worden in je hoofd.'' ,,Het is een beetje een identiteitskwestie. Dat kan bij materiële uitgaven zo zijn, zoals iemand die zijn Maserati aan iedereen wil laten zien. Met reizen ge beurt dit echter ook. Het brengt een soort trots teweeg. In plaats van 'Kijk, ik heb een Mase rati!' wordt het 'Kijk, ik ben in New York geweest!' Het is voor mensen eigenlijk niet langer een ervaring. Mensen gaan op reis, om vervolgens op Instagram zo veel ZATERDAG 15 JUNI 2019 GO A Heeft iedereen baat bij reizen? Wat voor soort reis kunnen we het beste maken? MONIQUE VAN DEN BOOMEN Hebben negatieve ervaringen tij dens een reis geen invloed? In uw boek schrijft u over de ver wondering die u voelde tijdens uw reizen. Wat gebeurt er dan? Waar ligt dat aan? Waarom maakt reizen gelukkig? Je hebt ook mensen die hun reis beschouwen als iets waarmee ze kunnen laten zien dat ze ergens zijn geweest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 70