na de brand, politie speurt nog altijd naar de oorzaak SP. 'Volgens mij is het een aanval op katho lieken. Al zeg ik het wat hard.' 21 'W 0 zegt verkoper Jean. Hij loopt naar de voorkant van zijn winkel. ,,Kijk: deze miniatuur-Notre- Dame-tjes, die wil iedereen nu hebben.'' Hij tilt een klein beeldje op: de kerk op een paar vierkante centi meter. ,,Weet je waarom iedereen deze koopt? Omdat de torenspits er nog op staat. We verkopen ook veel van koelkastmagneetjes met een afbeelding van de Notre- Dame. Dat vinden vooral Neder landers leuk: zo'n magneetje is niet duur.'' Als je doorloopt naar het oos ten, naar de achterkant van de ka thedraal, zie je mogelijk de bron van het vuur. Beneden op straat, op de Quai de l'Archevêché, staat een jazzbandje voor toeristen te spelen, maar ver daarboven zijn de enorme stellages en steigers te zien, gebouwd op en over het dak van Notre-Dame, die dienden voor regulier renovatiewerk aan de kathedraal. En dMr richten po litie en justitie nu al hun pijlen op. Het vermoeden is - al sinds de brand - dat bij die bouwwerk zaamheden iets is misgegaan. ,,Als een historisch monument in brand vliegt, is dat in de helft van de gevallen het gevolg van werk zaamheden'', aldus kunsthistori cus Didier Rykner. In de puinhopen die zich na de brand hadden opgestapeld in de kathedraal zoeken tientallen re chercheurs naar aanwijzingen en bewijzen. Aanvankelijk deden ze dat niet eens zelf. Vanwege het in stortingsgevaar werden robots en drones de kerk ingestuurd. Maar zelfs voor hightechapparaten is het titanenwerk. Elk draadje, elk stofje, elk geblakerd stukje hout dat verstopt ligt in de bergen as en puin, kan naar de oorsprong van de brand leiden. Het kan een menselijke fout zijn geweest. De bouwvakkers op het dak hebben toegegeven daar (illegaal) te hebben gerookt: er werden peuken gevonden. Het kan ook een technische fout zijn geweest. Dagblad Libération meldde op basis van betrouwbare bronnen dat met 'kortsluiting in de kabels van een werklift' reke ning wordt gehouden. Roger haalt zijn schouders op over alle theorieën en zet wat stoeltjes recht op het terras van zijn Brasserie Esmeralda. Hij kijkt vanaf zijn terras achter de kathe draal recht op de bouwsteigers op het dak. ,,Ik zag die avond eerst een beetje rook daar uit die toren spits komen. Maar het werd elke minuut meer, en daarna zagen we de vlammen.'' Hij stuurde alle klanten naar huis, sloot zijn restaurant en bleef zelf binnen. ,,Daarna mocht ik er niet meer uit van de politie. Dus ik zat hier naast Notre-Dame toen die in brand stond en toen de to renspits instortte. Dat was wel een bizar gevoel, ja.'' Zijn restaurant 'profiteert' nau welijks van de brand en de enorme stroom nieuwsgierige toeristen nu. ,,Nee, in tegendeel. Vroeger gingen mensen naar bin nen in Notre-Dame, keken ze daar anderhalf uur rond en kwamen ze daarna hier iets eten of drinken. Nu kan niemand naar binnen. Mensen nemen een foto en lopen dan weer verder.'' Veel van die toeristen bekijken de kerk vanaf de zuidkant, lopend langs de oevers van de Seine met z'n houten stalletjes vol oude boe ken, prenten en posters. Aan die kant van de Notre-Dame bevindt zich ook de pastorie, en dat is de plek waar de beveiligers bivakke ren. Bij die beveiligers is nogal het een en ander mis gegaan, bleek uit een nauwgezette reconstructie die dagblad Le Monde maakte. De bewaker die op de avond van de brand dienst had, werkte er pas drie dagen: hij had nog nooit de hele kathedraal gezien. Bovendien draaide hij dubbele diensten. Zijn vervanger was 's middags niet ko men opdagen, dus bleef hij zelf ook 's avonds aanwezig. Om 18:18 uur die avond ging een eerste rood lampje branden in het kantoor als teken van brandalarm. Daarna werd eerst tevergeefs ge zocht naar het vuur, en abusieve lijk geconstateerd dat het loos alarm was. Daarna ging nog een keer een lampje branden, werden verschillende personen gealar meerd, en gingen betrokkenen de lange trappen op naar de hoogste punten van de kerk. Pas om 18:48 - dus na dertig mi nuten - werd daar op 'zolder' in derdaad brand geconstateerd en de brandweer gealarmeerd. ,,Me- tershoge vlammen zijn dan al be zig het hout te verslinden", schrijft Le Monde. ,,De eerste brandweerauto's arriveerden kort voor 19 uur maar al heel snel is dan duidelijk dat het dak niet meer te redden is.'' Rusty (63) en Gaby (47) uit Flo rida staan met een groot fototoe stel tegenover de kerk. ,,We wil den speciaal de Notre-Dame zien, ja'', zegt Rusty. „Vanwege de ge schiedenis, vanwege de architec tuur en omdat we zelf katholiek zijn.'' Gaby: ,,We wilden graag naar binnen, maar dat gaat na tuurlijk niet. Het is zo'n ontzet tend mooi gebouw en dit is zo zonde.'' De Chinese Haoying (25) is met haar familie naar Parijs gekomen. ,,Ruim twee jaar geleden waren we hier ook en toen zijn we nog binnen gegaan in de Notre-Dame. Ik herinner me vooral de ramen: die zijn zó mooi.'' De Amerikaanse Gaby klinkt vooral aangedaan. ,,We weten toch nog steeds niet of de brand wel of niet is aangestoken? Vol gens mij is het een aanval op ka tholieken. Misschien zeg ik het wat hard, maar zo voelt het voor me: als een aanval.'' Haoying kijkt liever vooruit. ,,Ik hoop maar dat de kerk snel geres taureerd kan worden. Misschien wel binnen vijf jaar, zoals de pre sident wil. In China hoorden we wel dat er heel veel donaties bin nen waren gekomen. Is dat zo? Misschien kunnen mijn ouders en ik, als we een volgende keer in Pa rijs zijn, dan wel weer naar bin nen in de kerk.'' GO ZATERDAG 15 JUNI 2019 15 april 2019, de vlammen slaan uit het dak van de ka thedraal, later zou de torenspits instorten. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 69