Chris van der Heijden Ik heb geleefd 'Mijn man zou de sterren nog voor me uit de hemel plukken' 19 'Voor de operatie ben ik de gordijnen gaan wassen. Ik dacht: wat nou als ik niet meer wakker word?' Naast materiële welvaart is consensus over en handhaving van een aantal politieke en mo rele principes een van de belang rijkste verklaringen voor dit ge luk. Diep in ons hart zijn we het met elkaar eens dat aan bepaalde zaken niet getornd mag worden. Daarom stemmen we van harte in met instituties die daar pal voor staan, van rechtbank tot Ka mer. Het neemt niet weg dat er voortdurend gemopperd wordt. Het kan niet anders, democratie staat en valt, ja democratie is ge mopper. Mopperen mag niet al leen, mopperen moet. Maar je hoeft maar even een reisje naar een of ander verwegland te ma ken, te zien hoe het daar toe gaat en je weet het weer: van alle slechte landen is Nederland een van de beste, ons weer wellicht uitgezonderd. Ik word geacht zoiets als een kenner van de Tweede Wereld oorlog te zijn. Ik heb er een aar dig aantal boeken en heel wat ar tikelen over geschreven. Maar dat niet alleen. Hoewel lang na de daarmee was je voorbestemd tot een onveranderlijke, historische rol. Keuzes bestonden niet. Vrij heid evenmin. Eens gegeven, al tijd gebleven. Het Oude Testa ment heeft hiervoor een prach tige uitdrukking: 'de vaders heb ben onrijpe druiven gegeten waardoor de tanden van de kin deren stomp zijn geworden'. Zo denken wij al lang niet meer en willen we ook niet den ken. Eenieder is verantwoorde lijk voor zijn eigen daden en wordt ook alleen daarop beoor deeld. Je bent vrij om te kiezen. En als je over de schreef gaat - wie vrij is van zonde, werpt de eerste steen - ben je in staat op je schreden terug te keren. Over dergelijke zaken is volgens mij zo goed als iedereen het eens. Ster ker nog: ze behoren tot de basis principes van de cultuur die juist door de meer conservatieven on der ons met verve worden verde digd. Vandaar hun weerzin tegen ideologieën of religies die deze principes met voeten treden en onvrijheid prediken. Ze hebben oorlog geboren ben ik, vreemd maar waar, tot op zekere hoogte ook een ervaringsdeskundige. Ik ben namelijk kind van ouders die tijdens de oorlog aan de ver keerde kant stonden. Ik heb altijd gevonden en vind nog steeds dat ik niets met de keuzes van mijn ouders te maken heb en zeker daarvoor niet verantwoordelijk gehouden kan worden. Helaas was (en is) een deel van omgeving een andere mening toegedaan. Als - wat heet - 'kind van foute ouders' word je niet ge acht je over de oorlog uit te spre ken. Je hoort te zwijgen en je te schamen. Niet de schuld, wel de straf. Zo werd ik als kind van acht uitgescholden voor vuil fascis- tenjong, als beginnend histori cus/journalist door een grote omroep als ideologisch onbe trouwbaar ontslagen en als man van boven de vijftig uitgemaakt voor, wat dat ook mag zijn, 'se cundair antisemiet'. En dat ter wijl ik gewoon, zie ook mijn me ning inzake deze IS-kinderen, een klassieke links-liberaal ben, met hoogstens een wat ketterse mening over Nederland en de Tweede Wereldoorlog. Het spreekt voor zich dat ik me tegen aantijgingen als boven staande altijd met hand en tand heb verzet. Een van de belang rijkste redenen hiervan is dat ik vind dat degenen die zo denken hiermee de principes koesteren die ze voorgeven te bestrijden. Simpeler gezegd: volgens de nati- onaalsocialisten was en bleef je jood, slaaf, Ariër of wat ook en gelijk, de conservatieven. Morrel niet aan de principes want voor je het weet, spoelen ze door de goot. Toch gaat het hier verkeerd. Want vreemd genoeg zijn het diezelfde standvastigen die nu een uitzondering bepleiten. Hiermee doen ze precies wat ze pretenderen tegen te gaan, hier mee vallen ze aan wat ze zeggen te beschermen. Vandaar mijn bek vol tanden onder een schedel als een flipperkast. Dit klopt niet. Ik koester een andere ideologie dan de Wildersen, Trumps en Baudets van deze wereld. Tegelij kertijd vind ik dat hun superge- mopper nuttig en noodzakelijk is omdat dit het debat scherp houdt en de democratie levendig. Maar als zij de principes veronachtza men die zij beweren te koeste ren, gaat het verkeerd. Kinderterreur? Kinderen zijn geen terroristen en als ze onver hoopt iets in die richting uitstra len, dan is dat niet hun fout maar die van de volwassenen om hen heen. Het begrip kinderterreur bevat een tegenspraak zoals ook het begrip kinderporno een te genspraak bevat. In beide geval len gaat het om iets van volwas senen over of met kinderen. En die, zo hebben we afgesproken, laat je met rust. Kinderen wor den beschermd, hoe dan ook, al tijd, zonder uitzondering. Noem het kinderbescherming. Dat heeft met links, rechts of midden niks te maken. Dat is een pijler van onze cultuur. Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. II aar man is nog even naar de winkel om koekjes te 1 kopen, zegt Petra Trumpi I (59) als ze in de keuken koffiezet. Hij doet tegen woordig de boodschappen. ,,Mike verdient een lintje'', zegt ze. ,,Hij zou de sterren nog voor me uit de hemel plukken als dat kon.'' Vijf minuten later komt hij binnen met stroopwafels. Strijkt met zijn hand kort over haar bovenarm. ,,Is het gelukt met de koffie? Heb je ver teld hoe het allemaal begon?'' Hoe het allemaal begon: op oud jaarsdag 2017 wil Petra iets op een briefje schrijven. Maar tot vier keer toe krijgt ze dat niet voor elkaar. Het woord dat ze in haar hoofd heeft, komt gewoon niet uit haar pen. ,,Ik keek naar het papier en dacht: wat staat daar nou?'' Mike is erbij. Hij hoort dat ze ook niet goed kan praten. Allebei weten ze meteen dat dit niet goed is. ,,Ik dacht aan afasie'', vertelt Petra die tot vorig jaar als receptionist in een zorg centrum werkte. Een ambulance brengt de Rotterdamse naar het zie kenhuis. ,,Daar zei ik alleen maar de hele tijd 'ik ben'. Verder kwam ik niet.'' Ze haalt haar schouders op. Die nacht in het ziekenhuisbed is ze doodsbang. Niet veel later hoort Petra Trumpi dat ze een tumor in haar hoofd heeft. Zij, Mike en hun twee volwassen zoons met aanhang zijn vreselijk van slag. Tijdens een operatie wordt de tumor nader bestudeerd - verwijde ren gaat niet. Het blijkt een 'stadium vier'. De gemiddelde levensverwach ting is vijftien tot zestien maanden. ,,Voor de operatie ben ik thuis de gordijnen gaan wassen'', vertelt Petra. ,,Eerst beneden, toen boven.'' Aan ta fel kijkt ze naar Mike. ,,Ik dacht: wat als ik nou niet meer wakker word?'' Ze wilde hem ook direct leren koken, zegt Mike. Zodat hij zich kon redden als ze er niet meer was. Maar dat wilde hij niet. ,,Dat zien we dan wel weer.'' Petra deed thuis alles. Nu zijn de rollen omgedraaid. Dat is moeilijk hoor, zegt ze. ,,Die afhankelijkheid, daar wen ik niet meer aan.'' Ze zijn bijna veertig jaar getrouwd. Toen ze elkaar tegenkwamen op een camping in Limburg, was zij pas veertien. ,,Maar ze leek ouder'', zegt Mike vlug. Zij knikt. Mike was acht tien en op vakantie met vrienden. Pe tra viel direct voor zijn looks. ,,Hij had een mediterraan uiterlijk, dat zag je in die tijd niet veel in Nederland. Ik vond dat mooi, hij leek op de types die op posters boven mijn bed hin gen.'' Mike heeft een Surinaamse moeder en een Nederlandse vader. Hij werd geboren op Curasao en kwam op zijn zevende naar Holland. Hij ging nooit meer terug. Toen Petra ziek werd en hij vroeg wat ze nog wilde doen, ant woordde zij: naar Curasao. ,,Ik had er zo veel over gehoord, die gekleurde huisjes kon ik uittekenen'', Petra Trumpi wil nog een cruise door de Noorse fjorden maken. Wilt u ook het verhaal vertellen over uw levenseinde dat nabij is? Annemarie@ persgroep.nl zegt ze. ,,We hadden vaak dia's van vroeger gekeken.'' Na een behandeling met chemo en bestraling was het zover. Mike en Pe tra hadden hun gezin (inclusief kleinzoon) meegevraagd. Samen vlo gen ze naar het geboorteland van Mike. Hij: ,,Een nicht haalde ons op van het vliegveld. Ze zei: 'Als eerste rijden we langs je oude huis'. Ik her kende het meteen. Daar stond het, pal aan zee.'' Petra is zo dankbaar voor die trip. Zaten ze daar 's avonds met z'n allen met de voetjes in het zand. Aan de brug in Willemstad hingen ze een hangslot om hun liefde te bezegelen. Volgende week gaan ze terug. „Kij ken of het er nog hangt'', zegt Mike met een lach. Ze hebben de smaak van het reizen te pakken gekregen. Vroeger was vliegen duur, ze gingen altijd met de caravan op vakantie. Nu is zo'n ticket goed te betalen. Petra wil ook nog een cruise maken naar Noorwegen. Mike: ,,En als zij dat wil, dan doen we dat.'' Mike heeft het goed kunnen regelen op zijn werk op de administratieafde ling van het Erasmus Medisch Cen trum. Hij kan deels thuis werken en heeft mantelzorgverlof. Als hij op kantoor is, belt hij haar regelmatig. ,,Ik word nou ja niet boos.maar ik maak me zorgen als ze niet opneemt. Je moet wel je telefoon aanzetten, zeg ik dan. Anders ben ik bang dat ze ge vallen is of zo.'' Zij zegt dat ze niet altijd met haar ziekte bezig wil zijn. Als ze met vriendinnen op stap gaat, wil ze alles weten over hun kleinkinderen. En ze is nog altijd ijdel, vindt het belangrijk er verzorgd uit te zien. ,,Mensen zien niet dat ik ziek ben.'' De vijftien tot zestien maanden zijn inmiddels voorbij. Petra gaat langzaam achteruit. Soms vergeet ze tijdens het gesprek naar welk woord ze op zoek was. Lopen gaat slechter. Die cruise door de Noorse fjorden gaan ze zo snel mogelijk boeken. GO ZATERDAG 15 JUNI 2019 Pardon? FOTO MARCO DE SWART

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 67