wetenschappelijk onderbouwd door Harvard Nog meer superkrachten in aantocht 'Schitterende samenwerking hersendelen' Hier staan ze 17 bepaalde beelden en noemen er geen namen bij. Alleen zo kun je zuiver vaststellen of een ver dachte door meerdere politie agenten is herkend. Geen rechter zou het accepteren als we elkaar berichten sturen met: denk je ook dat hij die overvaller van die cof feeshop van laatst is?'' Vanwege zijn reputatie krijgt Robert verzoeken van tal van col lega's, ook uit andere eenheden. Of hij éven wil meekijken naar bepaalde beelden. ,,Soms is het bi zar. Word ik getipt over een Alba nees die in Duitsland werd ge zocht voor moord en dan zie ik hem dezelfde dag lopen op het Leidseplein. Dan denk ik weleens: hoe bestaat dat?'' Zijn meer dan 250 herkennin gen hebben hem een stroom aan felicitaties, bedankmails en taart opgeleverd. Zelf staat Robert er niet meer van te kijken. Hij kan zijn gave gewoon niet uitzetten. ,,Laatst zet ik een auto aan de kant wegens bellen onder het rijden. Die man is aan het werk, in kle ding van een bezorgdienst. Ik zeg: 'Goedemiddag meneer, u heeft een baan gevonden. Wat fijn!' Die man was altijd bezig met het ste len van auto's en heeft in de Top6oo gestaan, maar leidt in middels een ander leven. Prachtig toch?'' Brits onderzoek: superherkenner onthoudt 95 procent van de gezichten GO ZATERDAG 15 JUNI 2019 De naam Robert is op zijn ver zoek gefingeerd. ,,Ik wil criminelen niet wijzer maken dan ze zijn. De meesten reageren sportief, maar sommigen vinden me lastig.'' Diverse politie-eenheden maken gebruik van mede werkers met een bijzondere capaciteit: bij het uitlezen van camerabeelden zet men mensen met autisme in. In onderzoeken moet de po litie vaak vele uren aan beel den van toezichtcamera's bekijken. Dat is een taaie klus. Door hun uitzonderlijke concentratievermogen en aandacht voor detail pikken medewerkers met autisme sneller en beter dan een ge middelde rechercheur cruci ale beelden eruit. De recherche in Den Haag begon in 2017 met het inzet ten van recherchemedewer kers met autisme. Zij bewe zen onder meer hun nut in een onderzoek naar een li quidatie in Leiden. Op bevei- ligingsbeelden spotten ze één van de verdachten, die eerder door rechercheurs over het hoofd was gezien. Inmiddels werken ook in Amsterdam en bij een plof- krakenteam in Zoetermeer autistische recherchemede werkers. Deze zomer star ten nog twee teams in Oost Nederland en Oost-Brabant. Hoe kan het dat som mige mensen gezichten beter herkennen? Her kenning van gezichten vindt plaats in zes gebie den van de hersenen, legt neuroloog Erik Scherder (foto) uit. ,,Eén gebied, de gyris fusifor- mis, is bijna alleen maar daarmee bezig. Maar er is meer voor nodig. Eén gebied bemoeit zich met de onveranderbare as pecten van het gezicht, een ander juist met de veranderbare aspecten zoals gezichtsuitdrukkin gen. Je ziet dus een schitterende samenwer king tussen wel zes ge bieden. Deze agent moet iemand zijn die in de sa- menwerking tussen die gebieden excelleert." Uit Brits onderzoek blijkt dat superherkenners 95 procent van de gezich ten kunnen onthouden die ze hebben gezien, te genover 20 procent bij normale mensen. Ze hebben opvallend weinig moeite met het herken nen van deels zichtbare gezichten en herkennen ook mensen als ze jaren ouder zijn geworden. Dat laatste herkent Robert: ,,Ik herken zelfs de men sen die bij mij op de kleu terschool hebben geze ten.'' Robert heeft zich nooit door wetenschappers laten testen. Ja, hij heeft een keer een online test gedaan van de University of Greenwich. ,,Daar had ik de maximale score. Maar verder heb ik geen testen nodig. Ik weet welke resultaten ik op straat heb bereikt.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 65