Superherkenner van politie cruciaal bij opsporingswerk Gezocht! Als de Amsterdamse hoofdagent Robert één keer een gezicht ziet, vergeet hij het nooit meer. Waarom superherkenners een plaag zijn voor inbrekers, overvallers en moordenaars. 15 In een flits herkent hij hem: 'Fat' Freddie Thompson, één van de meest gevreesde Ierse gangsters. Dat is bijna onmo gelijk, want de man rijdt aan de overkant van de Overtoom, een straat met twee trambanen in het midden. Ondanks al die me ters tussen hen in weet de agent het zeker. Hij voelt zoals altijd de adrenaline door zijn lijf gaan. Robert (nu 33) zet het zwaai licht aan en keert zijn politieauto. Als de auto aan de kant staat en hij om een identiteitsbewijs vraagt, laat de man een kopie van een slecht vervalst paspoort zien. ,,Ik wist al lang dat hij het was, maar het spel blijft leuk. Dus ik vertel hem dat hij gezocht wordt en is aangehouden.'' Op het politiebureau weigert de Ier eerst te praten, maar uiteinde lijk wint zijn nieuwsgierigheid het: ,,Hoe wist je dat ik het was?'' Robert vertelt dat hij hem op grote afstand herkende van een opsporingsfoto die een collega eerder heeft laten zien. De crimi- A neel, die momenteel een levens lange straf uitzit voor moord, kan maar één woord uitbrengen. ,,Un- believable.'' Dat hij over een gave beschikt, ontdekt Robert als agent in oplei ding, tijdens één van zijn eerste dagen op straat in Amsterdam West. Die ochtend is hij gebriefd over een gezochte crimineel. En ja hoor, tussen een groepje jonge mannen op de Slotermeerlaan pikt hij hem eruit. Na een specta culaire achtervolging is hij de eer ste van nu al meer dan 250 her kende criminelen, waarvan de meesten zijn opgepakt. Dat Robert wel erg vaak beet heeft, valt collega's ook op. Een agent van het zakkenrollersteam, een lokale legende als het gaat om boevenvangen, adviseert hem zich hierin te specialiseren. ,,Dan heb je echt meerwaarde op straat'', zegt hij. „Misschien word je wel net zo goed, of zelfs beter dan ik.'' Zo moeilijk is het werk van de superherkenner. GO ZATERDAG 15 JUNI 2019 Robert monstert de Leidsestraat in Amsterdam. De superherkenner wil niet herkenbaar in beeld. foto jeanpierre jans KOEN VOSKUIL Ik zie ik zie wat jij niet ziet LEES VERDER OP PAGINA 16 Hiernaast ziet u vijf foto's van de meest gezochte personen van Nederland, gehaald van de Nationale Opsporingslijst. Politieagent Robert heeft hun gezichten uit zijn hoofd geleerd. Voor hem is dat voldoende om ze te herkennen in een drukke winkelstraat. Om te laten zien hoe uitzonderlijk dat is, hebben we dezelfde gezichten in de foto op de volgende pagina gemonteerd. Ziet u ze ook? Sharif Korz Errol Victor Michel Janssen Cengiz Akin Ali Benhadi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 63