Saskia Noort Weg met zelfhaat, omarm je dikte Zo doen zij dat Vaderdag vieren is niet aan alle Turken besteed VEEL GEDEELD Erdogan koos voor een 'authentieke Turlcse' kleur. Het werd turquoise 14 Zeeleeuw golft onder water Het wordt leuker in bed, fijner in de sport school en gezelliger in de club Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Zelfhaat dus, de motor van de cosmetische- en dieetindu- strie, daar maakt Lizzo met één concert een einde aan, kan ik je vertellen. Ik zag haar op Best Kept Secret vijftienhon derd mannen en vrouwen opzwepen met haar twerkende booty, de middelvinger in de lucht, en aan het einde van de show wilden we allemaal onze dikke, dunne, oude, jonge, perfecte en gemiddelde lijven vieren, liefst boven op een man, in het volle licht. Blij zijn met je lichaam, welke vorm het ook heeft, daar schieten we allemaal iets mee op. Het wordt leuker in bed, fijner in de sportschool, gezelliger in de club en een stuk minder saai op sociale media. Bovendien is van jezelf houden de grootste middelvinger naar haters en de ultieme weg uit de slachtofferrol. Vaderdag vieren is, anders dan bij ons in Nederland dit weekeinde, geen gebruik onder vrome moslims in Turkije. Velen wijzen het af als een commercieel fenomeen dat uit het christelijke Westen is komen overwaaien. Maar de verwesterde Turk doet wel mee, al sinds een paar decennia zelfs. MARC GUILLET ISTANBOEL Turkse moslimnationalisten doen dingen graag op hun eigen manier om hun onaf hankelijkheid van het Wes ten te benadrukken. Al he lemaal sinds de politieke is lam in 2002 met Recep Tayyip Erdogan aan de macht kwam. Zo deed Erdogan de rode loper bij officiële aangele genheden, feesten of her denkingen voor eregasten als staatshoofden in de ban. Weg met die imitatie van het Westen! Alles wat met de overheid of regering te maken had, moest een 'au thentiek Turkse' kleur krij gen, besliste hij. Turquoise werd het, aangezien de kleur is vernoemd naar Tur kije. De halfedelsteen wordt overigens niet in het land zelf gewonnen. Momenteel wordt die vooral gedolven in Mexico, de Verenigde Staten, China en Iran. Seculiere, verwesterde Turken met een westerse le vensstijl doen sinds onge veer een kwart eeuw wel mee aan Vaderdag. Leer krachten op basisscholen besteden er aandacht aan en laten kinderen tekeningen maken en lieve tekstjes schrijven. Papa's krijgen kleine cadeautjes. Ja, ook in Turkije zijn dat stropdassen, sokken, T-shirts, 'of zoiets sufs', zegt een Nederlandse vader in Istanboel die met een Turkse is getrouwd. Winkelcentra, dé recrea- tieplek voor miljoenen Tur ken, doen extra goede zaken op Vaderdag. Het winkel centrum in de badplaats Alanya organiseert met Vaderdag al dertien jaar een backgammontoernooi waar winnaars luxe prijzen kun nen winnen. Inschrijven is verplicht en dat doen vaders massaal. Voor kinderen van de 301 omgekomen mannen bij de mijnramp in Soma (2014) zal deze dag weer extra zwaar worden. Vorig jaar was ik op Vaderdag op de begraafplaats van Soma. Op het graf van elektrotechni cus Ferhat Tokgöz (31) legde zijn 7-jarige zoontje Selim een papier met zijn blauw geverfde voetafdrukken en de boodschap 'Lieve papa, ik hou heel veel van jou, van mijn neus tot mijn tenen'. Deze Californische zeeleeuw heeft de golfballen voor het oprapen. Het dier zwemt in de wateren van Stillwater Cove. Daarboven ligt de Pebble Beach Golf Links, waar dezer dagen een groot golftoernooi wordt gehouden. Het is onbekend wat de handicap is van de nieuwsgierige zeeleeuw. foto reuters k raad Caroline Tensen en Olcay Gulsen ernstig aan 2 of 3 juli naar het concert van Lizzo in Paradiso-Noord te gaan, of in ieder geval even de videoclip van Juice te bekij ken, voordat ze weer van die zelfhatende onzin gaan staan uitkramen bij RTL Boulevard. 'Mirror, mirror on the wall, don't say it, cause I know I'm cute', zingt zij in een roze, ultrastrak oldskool aerobicspakje, haar juice roemend, met haar volle, blije en vooral fitte lijf. Waar Olcay en Caroline de volle vrouwen, waartoe zij zelf ook bij tijd en wijle behoren, terug naar de coulissen van het leven jagen, trekt Lizzo hen eruit met haar onbeschaamde viering van het vrouwenlichaam. Nee, dit wordt geen stukje waarin ik Olcay en Caroline bash, want ik heb beiden hoog zitten, maar het verbaast me wel dat ze zo opkijken van de terechte ophef die eruit voortkwam. De tijd waarin we vrouwen be oordeelden op gewicht is namelijk al een tijdje voorbij. Sterren als Beyoncé gaan op tournee met volle danseressen, voluptueuze vloggers en in- fluencers zijn niet meer op twee handen te tellen. Er is een beweging gaande die zich met succes verzet tegen het fenomeen van de graat magere, aan een veganbur- ger likkende, witte fitgirl. En nee, Nike promoot geen obesitas, net zo min als Lizzo dat doet. Obesitas gaat niet alleen over vraatzucht, maar vooral over schaamte, zelfhaat en is een vertraagde vorm van zelfmoord. Je dikte accepteren, omarmen zelfs, ermee naar buiten tre den in de sportschool, de club of op een podium is het tegenovergestelde daarvan. Ik weet, ik heb 'thinprivi- lege', wat betekent dat ik ei genlijk mijn bek moet hou den, maar dat doe ik lekker niet. Ook ik bekijk soms met afgrijzen mijn extra over gangkilo's in de spiegel, die niet alleen vet, maar ook nog eens oud zijn. Op de ergste momenten googel ik liposucties, corrigerende slips, jurkjes mét driekwart mouwen en diëten die belo ven dat ik in twee weken tien kilo kwijtraak, maar goddank ben ik er te lui voor en te dol op gluten en wijn. Ik schrik me namelijk iedere keer rot als ik er eentje van mijn leeftijd tegenkom die flink is afgevallen, waardoor hij of zij plots ernstig bedroefd en tien jaar ouder lijkt, hetgeen dan weer met milligrammen fillers opgespoten moet wor den. ZATERDAG 15 JUNI 2019 GO FOTO SLAWOMIRA KOZIENIEC 0 CANfM BABAClölM burnumltn ucundan ayak 1 parMAKLarima kadar 1 Sffli COK SEViYORÖM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62