II Twee jaar voor terreurverdachte Suriname 5 Deze deal biedt de bonden meer dan ik ooit had kunnen bedenken. Het geld is gewoon op Klokkenluider woest op minister Activistisch De schade voor de FNV is waar schijnlijk nog wat groter als een kleine meerderheid van de leden het akkoord zou aanvaarden, waarna het ledenparlement van de FNV dit als nog afwijst. Dit scenario wordt niet uitgesloten, ook al omdat de leden van het FNV-parlement als activisti- scher worden gezien dan de leden. De vrees bestaat wel dat een derge lijke correctie van het oordeel van de leden tot een massale leegloop kan leiden, waarbij de vakbond tegelij kertijd zich voor jaren dan wel voor goed diskwalificeert als onderhande lingspartner voor de regering. Toch ligt het niet voor de hand dat het kabinet bij een 'nee' in een vlaag van emotie de FNV en daarmee de polder afserveert. Rutte zoekt im mers ook nog naar draagvlak op an dere dossiers, zoals het klimaatbe leid. Een strafexpeditie voor de bon den zou ook PvdA en GroenLinks in een lastig parket brengen, terwijl de regering juist hoopt nog zaken te kunnen doen met die partijen. Tact is dus vereist. Woensdag debat teert de Tweede Kamer met minister Wouter Koolmees van Sociale Zaken over het pensioenakkoord, wat van daag de uitkomst ook is. De verwach ting is dat hij goed zijn oor te luister zal leggen bij zowel coalitie en oppo sitie. Bij een 'ja' kan hij op volle kracht vooruit met de gemaakte af spraken. Maar zelfs bij een 'nee' is het kabi net niet per se vleugellam, stelt een ingewijde. Koolmees zou ervoor kunnen kiezen de plannen alsnog voor te leggen aan het parlement, waarbij de linkse partijen uiteinde lijk de sleutel in handen krijgen. Zij worden dan gedwongen te kiezen: al les bij het oude laten of wezenlijke verbeteringen aanbrengen, ook al vond de FNV die niet goed genoeg. De andere verdachte in deze ter- rorismezaak, zijn broer Nasser I., werd vrijgesproken. Beide broers hebben de Nederlandse nationa liteit. A. is direct vrijgelaten, om dat zijn voorarrest twee jaar heeft geduurd. De broers, die in juli 2017 zijn opgepakt, werden ook verdacht van het ronselen van mensen voor de gewapende strijd in Syrië en het voorbereiden en financie- Voor ronselen van mensen is niet genoeg bewijs, vindt rechter ren van terroristische handelin gen. De rechter heeft voor deze feiten niet voldoende bewijs ge vonden. De broers hadden welis- waar veel contact met een Surina mer die naar Syrië is afgereisd om zich bij IS aan te sluiten, maar zij hebben hem niet geronseld, zoals het Openbaar Ministerie stelde. Ook kreeg A. regelmatig geld overgemaakt van personen uit verschillende landen, maar vol gens de rechter gebruikte hij dit niet om terroristische activiteiten te financieren. A. is wel schuldig bevonden aan overtreding van de vuurwapenwet omdat hij patro nen in bezit had zonder geldige vergunning. Een van de klokkenluiders van het ministerie van Justitie en Veiligheid is woedend op minister Grapperhaus. De mi nister zei vorig jaar nog dat hij niet op zoek was naar mensen die vertrouwelijke informatie hadden gelekt waarmee de zogenoemde WODC-affaire aan het licht kwam, maar nu is er toch aangifte gedaan. De klokkenluider voelt het strafrechtelijk onderzoek, dat het OM inmiddels uitvoert, als een dolksteek in de rug en dient daarom zelf een klacht in tegen de minister. De affaire draait om een aan- tal hoge ambtenaren die druk zouden hebben uitgeoefend op het Wetenschappelijk On- derzoeks- en Documentatie centrum (WODC) om con clusies anders te formuleren. Dat kwam eind 2017 naar bui ten, nadat ambtenaren ver trouwelijke informatie had den gelekt. Het ministerie wil nu dat precies wordt uitge zocht wie dat heeft gedaan. Niet de klokkenluiders zou den moeten worden vervolgd, maar de ambtenaren die pro beerden conclusies te beïn vloeden, laat de klokkenluider via zijn advocaat weten. Die renovatie is geen luxe. Je ziet ongeveer de schimmels en zo op de muur Afspraken tussen studentenclubs Studentenverenigingen heb ben gisteren nieuwe richtlij nen ondertekend, onder meer over verantwoord alcoholge bruik. Iedere vereniging moet een alcoholbeleid hebben, dat jaarlijks onder de loep wordt genomen. Ze moeten ook fy siek en geestelijk geweld uit sluiten, net als discriminatie. Dat enkele verenigingen ne gatief in het nieuws kwamen na uit de hand gelopen ont groeningspraktijken, is een van de aanleidingen. Afhaker in premiersrace Afwachten voor Assange Baby toch overleden zaterdag 15 juni 2019 GO maar ook het einde van de FNV in de huidige vorm'', taxeert een oud-vak bondstopper. ,,Het is alles of niets.'' -Kamerlid van een coalitiepartij PARAMARIBO De rechter in Suriname heeft Raoul A. tot een gevangenisstraf veroor deeld van twee jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk, wegens banden met Islamiti sche Staat. DEN HAAG Premier Rutte benadrukt dat de verbouwing van het Binnenhof noodzakelijk is. Ook zijn Torentje is er slecht aan toe. DEN HAAG Zo'n 170 kinderen van Terschellingse basisscholen hadden gisteren hun eigen moment op de eerste dag van Oerol. Het theaterfestival op het eiland begon gisteren en trekt in tien dagen naar verwachting 50.000 cultuurliefhebbers. foto anp LONDEN De Britse minister Matt Hancock (Gezondheidszorg) trekt zich terug als kandidaat om pre mier May op te volgen. Hij is de vierde van de tien kandidaten die af valt. Hancock kreeg in de eerste ronde van de lei- derschapsverkie- zing twintig stem men. Veel minder dan koplopers Boris Johnson (114 stemmen) en Je remy Hunt (43). LONDEN WikiLeaks-oprich- ter Julian Assange hoort pas volgend jaar of hij wordt overgedragen aan de VS. De recht bank in Londen heeft besloten dat de zitting over het uitleveringsver zoek in februari is. CHICAGO De baby van een hoogzwangere vrouw in Chicago die 23 april werd vermoord, is als nog bezweken. De 19-jarige moeder, Marlen Ochoa Lopez, verdween en bleek later te zijn gewurgd op een adres waar ze gratis babykleren dacht te krijgen. De daders sneden de baby uit de moeder en gingen ermee naar een ziekenhuis. ZONNIG EILAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5