9 Esmee Sijnesael keerde na haar studie terug naar Zeeland. „Dat had ik vier jaar geleden nooit gedacht." 'Ik hoefde niet per se het huis uit, het kwam nou eenmaal zo uit. Ik voelde me echt wel thuis in Sas van Gent' Net als tientallen an dere provinciegeno ten vertrok Esmee Sijnesael na haar middelbare school uit Zeeland naar de grote stad. Het werd Breda, waar ze als 17-jarige aan de opleiding Communicatie en Multimedia Design begon. Waar veel van haar leeftijdsgeno ten Zeeland definitief vaarwel zegden, keerde de Zeeuws- Vlaamse na haar studie meteen terug. ,,Het had ook anders kun nen lopen, maar ik voel me thuis in Zeeland. Ik ben toch echt een Zeeuw." Ja, het was wel even wennen voor Esmee Sijnesael toen ze het ruige studentenleven van Breda weer inruilde voor het relatief rustige Sas van Gent, bij haar ou ders. ,,Geen pizza meer op dins dagavond en klokslag zes uur aan tafel", vertelt ze lachend. Inmid dels heeft ze het ouderlijk huis weer verlaten en is de Sas van Gentse op haar plek in Middel burg. Sinds een jaar werkt ze bij de provincie Zeeland als online marketeer. ,,Ik had vier jaar gele den nooit kunnen bedenken dat ik hier een baan en een eigen huisje zou hebben en dat we nu hier in deze stad op een terrasje zouden zitten", vertelt de pas 21- jarige op het terras van café Se venty Seven, uitkijkend op het historische stadhuis op de Markt. ,,Ik kwam eigenlijk nooit in Mid delburg. Het kan soms raar gaan. Ik moet de stad echt nog ontdek ken." Zeldenrust Steelant Nadat Sijnesael haar havo-di ploma behaalde op het Zeldenrust Steelant College vertrok ze op haar 17de naar Breda. ,,De oplei ding die ik wilde doen was er niet in Zeeland. Ik heb eerst in Eind hoven gekeken bij een ict-studie, maar daar zaten bijna alleen maar jongens en dat was me allemaal iets te technisch. Ik zocht een stu die waarin ik mijn creativiteit kwijt kan en waar ook techniek aan te pas komt. Het werd Breda waar ik Communicatie en Multi media Design ben gaan studeren aan de Avans Hogeschool. Ik vind het leuk om met html program meren bezig te zijn, robotjes te maken en bijvoorbeeld een eigen website te bouwen. Ik heb ook nog naar de opleidingen bij de HZ in Vlissingen gekeken, maar daar zat niks voor mij tussen. En op en neer reizen van Sas van Gent naar Breda was niet te doen, dus ben ik op kamers gegaan. Ik hoefde niet per se het huis uit, het kwam nou eenmaal zo uit. Ik voelde me echt wel thuis in Sas van Gent, iedereen kent elkaar en met vrienden ging ik regelmatig naar Gent, naar de Gentse Feesten bijvoorbeeld." Studentenclub In Breda had Sijnesael maar één doel: binnen vier jaar haar di ploma halen. Maar ze wilde ook van het studentenleven proeven en sloot zich in het tweede jaar aan bij een studentenvereniging. „Uitgaan was soms wel lastig, om dat ik net 17 was en daarom som mige cafés niet in mocht. Toen ik 18 werd, waren m'n vrienden wel blij ja, ik mocht eindelijk ook het café in. Ze noemden mij ook altijd 'de Zeeuw'. Maar dat vond ik niet erg. Voor mij voelde Zeeland nog steeds als thuiskomen. Zo vierde ik carnaval grotendeels in Sas van Gent en dus niet in Breda. Ik ben ook echt trots op de Betekoppen (zo heet Sas van Gent met carna val, red). Heb zelfs een armbandje van mijn oude baas gehad dat aan carnaval herinnert en dat draag ik regelmatig. Ik heb ook veel bij baantjes gehad in Zeeland. Bedie nen en achter de bar in een eet café in Sas van Gent, schoenen verkopen bij Omoda in Terneu- zen. En in de zomermaanden als animatiemedewerker op cam pings. Inderdaad ja, dan ben je heel de dag kinderen aan het be zighouden. Maar ik vond dat ge weldig. Het is dat het slecht be taalde anders zou ik het zo weer doen. Ik heb ook altijd bij de scou ting gezeten, de Lodewijkgroep. Gaf ik als 15-jarige al leiding aan kids van een jaar of 8, 9. Ik ben wel iemand die heel erg actief is." Zuid-Afrika ,,Dat ik na mijn studie terug zou keren naar Zeeland, was overigens geen uitgemaakte zaak", vervolgt Sijnesael. ,,Soms lopen bepaalde dingen nou eenmaal zo. In het laatste halfjaar van mijn studie zat ik in Zuid-Afrika voor een stage bij het Life Healthcare. Ik zat ook daar in een studentenhuis. Ik dacht, ik ga naar het buitenland maar in het studentenhuis zaten nog zeven Nederlanders. Bij het instituut moest ik de communica tie tussen personeel en patiën ten zien te verbeteren. Toen ik te rug kwam in Nederland ben ik bij mijn ouders gaan wonen, omdat ik m'n kamer had opgezegd in Breda. Ik heb nog even getwijfeld of ik nog een master zou gaan doen, maar ik had ook geld nodig om weer op mezelf te gaan wo nen. En ik wilde ook graag gaan werken." Na haar diploma begon Sijne- sael meteen met solliciteren. ,,De Zeeuwse vacaturebank was net in de lucht en ik kwam een vacature tegen bij de provincie Zeeland. Ik heb eerst navraag gedaan of het wel bij me zou passen. Je hebt toch een bepaald beeld bij de pro vincie, maar dat heb ik inmiddels wel bijgesteld. Tijdens het eerste gesprek ben ik meteen aangeno men. Ik werk er nu bijna een jaar en het bevalt heel goed. Met ons team houden we onder meer de website zeelandlandinzee.nl actu eel en relevant. Het grappige is, dat ik me dus bezig hou met een campagne die gericht is om ieder een die in Zeeland wil komen wo nen en werken enthousiast te ma ken. We proberen onder meer 'young professionals' naar Zee land te halen. Iets wat ik dus ook heb gedaan, terug naar het Zeeuwse. Daarmee is de cirkel rond." GO ZATERDAG 15 JUNI 2019 j Kijk op de site bij /video MAURICE STEKETEE Esmee Sijnesael: ,,Het grappige is, dat ik me bezig hou met een campagne die gericht is om ie dereen die in Zeeland wil komen wonen en werken en thousiast te maken." FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57