NIEUWS 3 Nabestaanden rampvlucht MH17 snakken naar vervolging Nabestaanden van vlucht MH17 hebben grote hoop dat justitie de namen van daders van de aanslag woensdag bekendmaakt en de weg naar vervolging vrij is. Ik denk dat ze klaar zijn met diplomatie en de druk op Rusland opvoeren Bijna vijf jaar lang wachten nabe staanden van de MHi7-ramp op ge rechtigheid. Woensdag presenteert het Joint Investigation Team (JIT) een doorbraak in het strafrechtelijk onder zoek. Niet eerder kwam de uitnodiging van het JIT voor een informatiebijeen komst zo kort van tevoren binnen bij nabestaanden. Het internationale on derzoeksteam presenteert woensdag op een besloten bijeenkomst in Nieu- wegein 'ontwikkelingen in het straf rechtelijk onderzoek', schrijft Fred Westerbeke, hoofdofficier van justitie van het Landelijk Parket en coördina tor van het JIT. Een maand voor de vijfde herdenking van de vliegramp. 'Graag hadden we deze uitnodiging eerder verstuurd om u de tijd te geven om voorbereidingen te treffen', staat in de gisterochtend verstuurde brief. 'Vanwege de fase waarin het strafrech telijk onderzoek zich thans bevindt en het belang van geheimhouding heb ben we besloten dit pas nu te doen.' Volgens RTL Nieuws zal het JIT be kendmaken dat justitie enkele ver dachten gaat vervolgen. Niemand wil of kan dat bevestigen. Maar stiekem is dat wel de mededeling waar nabe staanden van de 298 slachtoffers op zitten te wachten. ,,Ik hoop en verwacht ook dat ze na men bekend gaan maken en dat ze een begin kunnen maken met de rechts zaak'', zegt Silene Frederiksz, die haar zoon Bryce en diens vriendin Daisy verloor. „We wachten er al vijfjaar op. Het idee dat er ^ets gaat gebeuren, zou al geruststellend zijn.'' Achter de schermen zijn de voorberei- dingen voor een rechtszaak in volle gang. De beoogde locatie, de recht bank bij Schiphol, is gereserveerd als locatie. De stichting Vliegramp MH17, justitie en advocaten zijn al maanden bezig om te organiseren hoe het spreekrecht van nabestaanden inge vuld moet worden. Wie vervolgd gaan worden? Daar over laat het JIT nog niets los. Maar justitie meldde vorig jaar al wel dat de BUK-raket afkomstig was uit Rus land. ,,Van de 53e Luchtafweerge- schutbrigade. Die is onderdeel van de Russische krijgsmacht'', meldde Wil- bert Paulissen, hoofd van de Nationale Recherche toen. Hij zei nog op zoek te zijn naar meer informatie: wie was de bemanning, met welke opdracht gin gen ze op pad, wie was er verantwoor delijk voor de brigade? 'Naar de hel' Een deel van dat antwoord kwam een dag later al. Onderzoekscollectief Bel- lingcat noemde in zijn eigen perscon ferentie een naam: Oleg Ivannikov, een officier van de Russische geheime dienst GRu. De onderzoekers identi ficeerden hem als de man die te horen is op door de Oekraïense geheime dienst afgeluisterde telefoongesprek ken in de dagen rond de aanslag. Hij zou de baas zijn geweest in rebellen- regio Luhansk. ,,We hebben een Buk, we schieten ze naar de hel'', zei hij on der meer, enkele dagen voor het drama. Hij was niet de man die op de lanceerknop drukte, maar wel de hoogste in rang. Het was vorig jaar onduidelijk waar Ivannikov toen uithing. Of hij een van de mensen is die het JIT op de korrel heeft, wordt woensdag mogelijk dui delijk. Bellingcat presenteert volgende week ook nieuwe feiten en bewijzen over de daders. „Theoretisch kan het JIT nog zeggen dat er wel bewijzen zijn, maar dat ze niet kunnen vervolgen'', zegt nabe staande Robbert van Heijningen. Zijn broer Erik, schoonzus Tina en neef Ze- ger kwamen om. ,,Dat verwacht ik niet. Ik denk dat ze klaar zijn met di- fy\ j plomatie en de druk op Rusland wil len opvoeren. Vervolging zou een grote doorbraak zijn. Of ze veroor deeld worden is een tweede. Maar als justitie duidelijke bewijzen heeft dat Rusland betrokken is, is het voor mij al klaar.'' Stichting Vliegramp MH17 gaat niet mee in speculaties. ,,Maar vervolging zou een logische stap künnen zijn'', zegt voorzitter Piet Ploeg, broer van de nog niet geïdentificeerde Alex Ploeg. ,,Onder nabestaanden is de behoefte aan de volgende stap in het proces heel groot. Het is vooral belangrijk dat het JIT met duidelijkheid komt, gezien alle desinformatie.'' Pijn Nabestaanden worden overspoeld met speculaties. Onlangs trok de pre mier van Maleisië de betrokkenheid van Rusland in twijfel. Ook Rusland weigert medewerking aan het straf rechtelijk onderzoek. Ploeg: ,,De voortdurende ontkenning door Rus land doet nog het meest pijn. Dan is het goed als een rechtbank daarover een oordeel kan vellen.'' Russische media reageren tamelijk lauw op het nieuws. Pro-Kremlin krant Pravda herhaalt de twijfel van de Maleisische premier. Nieuwssite URA.ru herinnert er aan dat 'de Ne derlandse oppositieleider Thierry Baudet' diezelfde mening is toege daan. Evert van Zijtveld, die zijn zoon Ro bert-Jan en dochter Fréderique ver loor bij de ramp, vindt het hoog tijd voor een strafproces. ,,Als ze nu niet met zoiets tastbaars komen, wordt het vertrouwen van nabestaanden verder ondermijnd.'' zaterdag 15 juni 2019 20 juli 2014: De wrakstukken van vlucht MH17 liggen in een veld bij het Oekraïense dorp Grabovo. foto epa 'Noem en vervolg daders, we wachten nu al vijf jaar' Tonny van der Mee Cyril Rosman Koen Voskuil Rotterdam -Robbert van Heijningen ^*1 -* Van boven naar be neden: Evert van Zijt- veld, Silene Frede riksz, Piet Ploeg en Robbert van Heijnin gen. FOTO'S JACQUELINE DE HAAS, ROBIN UTRECHT, ANP, MH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3