ACHTER DE SCHERMEN 9 Zeilmaker Frank Clarijs. Bomvol staat het. Met zeilen, luifels, tenten, zelfs rugzakken. Met een scheurtje, of een kapotte rits. Aan zeilmaker Frank Clarijs (60) de vraag of hij ze een tweede leven kan geven. ,,Na een storm weet ik het meteen. Dan is het flink aanpoten." De telefoon in zijn werkplaats staat roodgloeiend. Frank laat 'm rinkelen. Nu even niet. Voor het eind van de dag moet hij nog een zeil repareren. En een luifel van een voortent. Het voormalige koetshuis aan de Herengracht in Middelburg staat bomvol met re paratieobjecten. Het resultaat van een stevige voorjaarsstorm. ,,Van- ochtend stonden de mensen in de rij voor de deur." Met dubbelzijdig tape plakt Frank het zeil van een boot aan elkaar. ,,Het is ouderwets knippen en plakken", zegt hij. ,,Zo moei lijk is het niet. Kwestie van aan el kaar naaien en klaar." Veel ge reedschap gebruikt hij niet. Een schaar, garen, naalden. En twee onverwoestbare naaimachines van minstens een halve eeuw oud. Dan heb je het belangrijkste wel gehad. Clarijs is een no-nonsense man. Een harde werker die geen re clame maakt voor zijn werk. Niet nodig ook. Toch komt hij om in het werk. Werkdagen van elf tot twaalf uur zijn eerder regel dan uitzondering. Zijn plannen om af te bouwen gaan voorlopig de ijs kast is. Sterker nog, hij heeft het dit jaar drukker dan ooit. Niet met zeilen van boten. Dat is bijzaak voor de Middelburgse zeilmaker. Huifjes Zijn het niet de campinggasten die aankloppen met reparaties, dan krijgt hij wel bestellingen voor het maken van huifjes voor bakfietsen. Hij maakt ze in serie, voor fabrikanten in het land. ,,Na- dat die elektrische bolderkar in de ban is gegaan door dat ongeluk in Oss, zijn mensen massaal overge stapt op de bakfiets. En daar ho ren huifjes bij. Dan blijven de kinderen droog." Hij maakt ze van zwart pvc, hetzelfde materiaal waar vracht wagentrailers van zijn gemaakt. Net als zijn fietstassen. Want daar is Clarijs wereldbekend mee ge worden. Pluk in Walcheren een fiets met tassen van straat, grote kans dat de naam Clarijs er op prijkt. Zijn dochter Diana, die in Serooskerke een campingwinkel runt, maakt en verkoopt ze in middels wereldwijd. Bewuster Serieproductie geeft Clarijs rust. ,,Het is een stressvol beroep. Men sen met een gat in de tent, die op vakantie zijn, willen zo snel mo gelijk droog zitten. Dat begrijp ik, dus die krijgen altijd voorrang." Hij ziet dat mensen tegenwoordig bewuster omgaan met spullen. Eerder nadenken over reparatie, voordat ze iets nieuws kopen. ,,In veel gevallen is iets te herstellen. Aan een parasol van een paar tientjes begin ik niet. Maar een tent is een ander verhaal." Clarijs runt de zeilmakerij nu 36 jaar. Zijn opa startte op de zelfde plek, aan de Herengracht, in 1948 als zadelmaker voor trek paarden. Met de opkomst van de mechanisatie, verdwenen de paarden. Franks vader ziet kansen in het maken van zeilen. En zo rolt Frank als kleine jongen het vak in. ,,Uit bittere noodzaak, hoor. Mijn vader was met 53 jaar helemaal op." In de beginjaren runt hij het bedrijf samen met zijn broer. De laatste twintig jaar alleen. Stopt hij, dan verdwijnt een stukje am bacht. ,,Zonde, want de vraag blijft maar toenemen. En steeds minder mensen die het vak uitoe fenen." zaterdag 15 juni 2019 'Na storm staan in de Timo van de Kasteele Frank Clarijs in zijn atelier achter de naaimachine. FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN Frank Clarijs knipt een ka potte rits uit een voortent. „Mensen met een gat in de tent willen zo snel mogelijk droog zit ten. Die krijgen altijd voorrang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37