Vooroordelen tegen christelijke hulpverlening KORTING 8 ZEELAND Regenboogschool op bezoek bij vmbo'ers optiek de |onge TILROE optiek HAARWERKEN Monnikenwerk ti m Phebe, Alicia en Noortje (vlnr) hebben een maskertje gekregen van Lotte. foto lex de meester Beide scholen liggen op nog geen honderd meter van elkaar, maar contact was er nauwelijks. „Alleen als er wel eens een bal over het hek De scholen hadden alleen contact als er eens een bal over het hek vloog vloog", vertelt afdelingshoofd Jan Piet de Klerk van het Toorop Talent College. Maar op initiatief van de basisschool is daar gisteren veran dering in gekomen. Kinderen in de leeftijd van 8 t/m 12 jaar van de Re- genboogschool kregen voor het eerst les van vmbo-scholieren van het Toorop Talent College. Doel van de middag: het negatieve imago van het vmbo oppoetsen en laten zien dat samenwerken loont. Verbeteren imago ,,Het mes snijdt hier aan twee kan ten", vertelt De Quelerij. ,,Het moet leiden tot een structurele samen werking en het verbeteren van het imago van het vmbo. Met je handen werken is net zo waardevol als met je hoofd. We willen werken vanuit talent en onze leerlingen hier laten binnenkijken. We hopen dat het vmbo een boost krijgt. Beide scho len moeten wat aan de samenwer king hebben, maar nu ik hier zo om me heen kijk komt dat wel goed." Ook De Klerk van het Talent Col lege, waar 350 leerlingen rondlo pen, ziet dat er door ouders en van uit de samenleving soms neerbui gend wordt gedaan over het vmbo. ,,Er wordt gedacht dat je alleen met een hoge cito-score maatschappe lijk succesvol kunt zijn. Maar kijk eens om je heen waar je met vmbo allemaal terecht kunt. In de tech niek, horeca, middenstand, overal is vraag naar mensen die goed zijn met hun handen. Iedereen heeft zijn talenten." Inkopen doen ,,Onze derdeklassers bereiden de lessen voor, doen inkopen en ma ken een begroting", vervolgt De Klerk. „Uiteindelijk krijgen ze daar een cijfer voor. Ze vinden het wel spannend om te doen. De leerlin gen van de Regenboogschool mochten zelf kiezen welke work- shop ze wilden volgen. We bie den er zes aan: natuur, koken, schoonheid, ict, sport en tech niek." Dat de workshops aanslaan is binnen tien minuten wel duide lijk. Vmbo-leerlinge Lotte rei nigt de gezichten van een aantal kinderen. ,,Ik wil later ook iets met kinderen doen, dus dit is een goede oefening. Het is de eerste keer dat ik dit nu doe, maar van mij mag het wel vaker gebeuren. De kinderen vinden het ook geweldig." Vijfentwintig jaar geleden is de stichting MGB opgericht. Het is geen eendagsvlieg deze in Vlissingen gevestigde orga nisatie voor maatschappelijk werk, woonbegeleiding en dagbesteding. Met name mensen die moeite heb ben om zelfstandig te wonen, soci aal of maatschappelijk te functio neren maken gebruik van de dien sten. Dat kunnen mensen zijn met een moeilijk karakter of psychiatri sche problemen, ex-verslaafden en mensen voor wie zelfstandig leven een (financiële) chaos wordt. MGB staat voor 'Met Gods Bege leiding'. De naam fascineert me. Stel dat er een cliënt niet op gang komt, dat het ondanks de professio nele begeleiding niet lukt, halen de mensen van MGB dan de schou ders op? 'Jammer, God had blijk baar een ander plan?' Is dit een con cept dat het makkelijk maakt om jezelf successen toe te eigenen en mislukkingen aan een hoger plan toe te dichten? Sjaukat van der Mull, initiatiefnemer en directeur bij MGB: ,,Het moeilijkste in dit werk is inderdaad dat mensen zo kapot kunnen zijn, dat het echt niet lukt om hun leven op de rails te krijgen. Maar, ons vertrouwen in God helpt ons te geloven dat voor elk mens, hoe hopeloos ook, een weg naar herstel mogelijk is op alle levensdomeinen. De cliënten hoe ven niet christelijk te zijn, ze mo gen hun eigen levensovertuiging hebben. Soms komen zij met een vroom verhaal binnen, met het idee dat dat nodig is. Daar prikken we meestal snel doorheen. Iemand hoeft zich niet anders voor te doen dan hij is, want iedereen is welkom. We maken ook geen onderscheid naar geaardheid of ras. Iedereen is ons lief. Voor elke cliënt doen we ons uiterste best. Onze circa dertig medewerkers delen wel de christe lijke waarden en normen, maar verschillen van elkaar in kerkelijke achtergrond. In de naam komt onze inspiratie ook tot uiting, maar we werken voor alles professioneel, ISO-gecertificeerd. In het seculiere werkveld bestaan nog weleens vooroordelen tegen christelijke hulpverleningsorganisaties. Bij voorbeeld dat we mensen zouden willen bekeren. In de loop van de jaren hebben we vertrouwen opge bouwd. We werken in Zeeland dan ook plezierig samen met GGZ- voorzieningen, sociale dienst, re classering, UWV en gemeenten." In de Badhuisstraat heeft MGB tien kleinschalige studio's en elders in de stad nog vijfentwintig wonin gen en een groepshuis waar men sen begeleid kunnen wonen. Voor hen is zorg 24/7 nabij, onder andere door een noodtelefoonvoorziening. We hebben goede relaties met wo ningcoöperaties en makelaars, niet in de laatste plaats doordat MGB garant staat voor betaling van huur en zorgt voor nette bewoning." Van de Mull geeft een rondlei ding langs de houtbewerking en een professioneel ingerichte opna mestudio. Ik zie computerwerk plekken maar ook ruimte waar mensen zich creatief kunstzinnig kunnen uiten. ,,We zoeken steeds naar activiteiten die de cliënt aan spreken. Moeten we daarvoor een investering doen, dan is dat vaak wel mogelijk." Het verbaast me in een tijd van verschraling in de zorg. Van der Mull: ,,Geld verspillen zit niet in ons DNA. We hebben geen dure overhead en onze kantoor ruimtes zijn functioneel. Voor het binnenhalen van giften organise ren we geen campagnes en we doen eigenlijk niks in de pers. We doen gewoon ons werk." Al vijfen twintig jaar: met Gods begeleiding? Tel.: (0113) 21 12 72 Mob.: 06 83 87 51 44 op de complete bril Kapsalon de Jonge zaterdag 15 juni 2019 José Baars Ook werken met je handen waardevol Directeur Annemiek de Quelerij van de Regenboogschool stapt de schoolkeuken van de CSW Toorop Talent College binnen en hoeft niet eens te vragen wat haar leerlingen aan het doen zijn. „Koekjes bakken!", klinkt het in koor. Even verderop wor den geitjes gevoerd en andere kinderen krijgen een maskertje aangemeten dat het gezicht rei nigt. Hier wordt lesstof in de praktijk gebracht, bij de buren nog wel. Maurice Steketee Middelburg -Jan Piet de Klerk, Toorop José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk Lange Vorststraat 40, 4461JP Goes www.optiekdejonge.nl WALSTRAAT 81 VLISSINGEN WWW.TILROE.NL 0118-412370 Kijk op pzc.nl/video Jong leert van oud door unieke samenwerking Wij bieden al 50 jaar oplossingen voor tijdelijk of permanent haarverlies. U wordt ontvangen in een aparte ruimte of komen bij u aan huis. Tevens verzorgen wij declaraties voor alle zorgverzekeraars. Gravenstraat 23-A, Middelburg Telefoon: 0118612074 www.kapsalondejonge.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36