II i 7 ZORGBOERDERIJ OUWERKERK Ze hebben maar net de overstap gemaakt van jampotjes naar trekpaarden en iedereen op De Stelle is gelukkiger. versluis willeboer Het is pas negen maan den geleden dat paar denman Jaco Groe nendijk en zorgboe- rin Astrid van Kleeff elkaar tegen het lijf liepen bij het ringsteken in Ouwerkerk. ,,Onze kinderen zijn al jaren vrienden, maar haar kende ik alleen als het vrouwtje van De Stelle. Ze zei: 'Kom een keertje kijken op de boerderij, ik zou graag iets gaan doen met paarden.' Twee weken later was ik daar. En eigenlijk ben ik niet meer weggegaan." Tijdens het brainstormen over hoe cliënten van de zorgboerderij, van schooluitvallers tot ex-gedeti neerden, baat zouden kunnen hebben bij het verzorgen van paar den, ontstonden niet alleen de be ste ideeën, er sloeg ook een vonk over tussen Jaco en Astrid. ,,Bin- nen drie weken deden we al een sessie met de geschorste Pontes- jongeren. Zij praatte vanuit het ge zinsperspectief, ik vanuit de paar den. En dat werkte. We bleken nog een goed team ook." Opbloeien De fruitboomgaard, waar De Stelle tot dan toe om draaide, maakte let terlijk plaats voor de paarden: Jaco trok een hoop bramen- en bessen- struiken uit de grond en haalde zijn trekpaarden naar Ouwerkerk. Eenentwintig paarden staan er nu aan de Stelweg. ,,We laten cliënten de dieren verzorgen, waarmee we ze een stuk verantwoordelijkheid geven. Dat doet iets met die men sen. Je ziet ze opbloeien." Dat klopt, zegt Jacomien Borger die er al bijna tien jaar werkt als begeleider. ,,Ik merk dat onze cliënten dingen veel sneller oppik ken dan met bijvoorbeeld het snoeien van fruitbomen. Ik zie cliënten die agressief waren, hele maal rustig worden door de paar den. Maar ook dat paarden hele maal mak zijn, als ze worden be naderd door iemand die bang van ze is. Alsof ze het aanvoelen." Daar is Jaco van overtuigd. ,,Bij Ik zie cliënten die agressief waren, helemaal rustig worden paarden krijg je wat je geeft. Ze spiegelen. Geef je voer en liefde, dan krijg je warmte en liefde te rug. Het is een soort therapie, ze ker ook voor die jongeren. Als die leren met paarden om te gaan, gaat dat met mensen ook steeds beter." Behalve de cliënten groeien ook de paarden. ,,In omvang, omdat ze nu in zo'n goed milieu staan, maar ook in geestelijke zin. Ze krijgen nu veel meer aandacht, er wordt op ze gereden en in plaats van tweehonderd vierkante meter hebben ze nu 4,2 hectare tot hun beschikking. Ze voelen zich fijn." Droom Alsof het zo had moeten zijn. Jaco: ,,Ja, echt. Met alles. Ik had een huis dat ik aan de straatstenen niet kwijtraakte en vlak nadat ik Astrid ontmoette, was het ineens ver kocht. Dat ik nu hele dagen met paarden kan werken, is een droom die uitkomt. Dat de cliënten ervan opbloeien, is het mooiste wat ik had kunnen bedenken. Zelfs met de Pontes-jongeren is het goed ge komen. Eentje is nu mijn wing- man, zeg maar mijn knecht, een ander volgt een opleiding tot paar- denverzorger. Astrid is uniek in het bedenken van oplossingen. We zijn zielsgelukkig samen. Ik kan het soms allemaal niet gelo ven." kindcentrum 2-4 jaar 13 jaar .bezoek onze website: www.koozie.nl. Beglazing Kunststof kozijnen Aluminium kozijnen uitvaartzor Jannie Ruitenburg - den Ouden Karin Wouters - Kleinepier www.compassieuitvaartzorg.nl zaterdag 15 juni 2019 Alles valt op zijn plek bij De Stelle Wendy Wagenmakers Ouwerkerk Kleeff op zorgboerderij De Stelle. foto dirkjan gjeltema Jaco Groenendijk en Astrid van - Jacomien Borger, begeleider HL De Zompe 2a, Serooskerke 0118 - 629 056 www.versluisenwilleboer.nl 0118-563209 Melsesweg 1 4374 NG Zoutelande

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35