IN DE REGIO Voorlopig geen nieuwe mfa's Extra geld moet Porthos drijvend houden 6 RENOVATIE EDELSTENENBUURT MIJN DORP, MIJN STAD Wethouder Bert van Halderen be nadrukte tijdens de presentatie van de collegeplannen voor 2020 dat nog niets vast staat. En dat er samen met de dorpsgemeen schappen wordt gekeken naar wat precies nodig is om ervoor te zor gen dat inwoners in goede gebou wen les krijgen en kunnen spor ten, vergaderen en knutselen. Maar de insteek is wel dat er tot nu toe voor gekozen wordt om de huidige gebouwen als scholen, gymzalen en dorpshuizen op te knappen, aan te passen en duurza mer te maken. Clusteren De gemeente wil dat in alle dorpen en stadjes goede mfa's komen. De oorspronkelijke gedachte was om veel voorzieningen te clusteren zo dat in een gebouw les kan worden gegeven en dat daar ook verenigin gen kunnen sporten en allerlei an dere activiteiten uitvoeren die ten goede komen aan de leefbaarheid. Het vorige college ging uit van een bedrag van twintig miljoen euro dat daarvoor nodig is. Het nieuwe ontdekte vorig jaar tot zijn schrik dat er zeker gerekend moet worden op het dubbele. Dat vindt het veel te veel. Zoveel uitgeven tast volgens wethouder Marcel Steketee (financiën) de positie van Veere erg aan. Echt nodig Het college liet de afgelopen tijd onderzoeken wat echt nodig en mogelijk is in de verschillende dorpen. Het concludeert dat in Oostkapelle de sporthal en het ver enigingsgebouw nog te gebruiken zijn na een opknapbeurt. En on derzoek is nodig om te weten te komen of de beide schoolgebou wen energiezuiniger te maken zijn. Het college gaat er tot nu van uit dat de gymzaal in Aagtekerke na een opknapbeurt weer goed te ge bruiken is voor allerlei activiteiten. Ook gaat het onderzoeken welk gebouw dienst kan doen als dorps huis. Ook in Serooskerke wil het col lege de bestaande panden vooral opknappen en duurzamer maken. Maar het sluit niet uit dat er daar nieuwbouw van de basisschool in clusief de gymzaal nodig is. In Westkapelle wil het college ook vooral de bestaande gebouwen blijven gebruiken na een opknap beurt. En het wil ook op zoek naar een pand dat dienst kan doen als dorpshuis. De komende maanden volgt meer onderzoek en moet duidelijk worden wat de concrete plannen zijn voor de voorzieningen in de verschillende dorpen. VLISSINGEN De zorg en de werknemers van het Walcherse zorgloket Porthos dreigen in het laatste bestaansjaar kopje onder te gaan. De drie Walcherse gemeen ten zijn bang dat hun eigen zorglo- ketten in januari 2020 met forse achterstanden in zorgtoewijzing moeten beginnen. Er moet dit jaar daarom 424.000 euro bij dat te voorkomen. Porthos worstelde steeds al om de groei ende hoeveelheid werk te klaren en voldoende mensen te vinden. Dat wordt enkel erger nu Porthos wordt ontbonden. Achterstanden Er dreigen grote achterstanden in de zorgtoewijzing te ontstaan. Veere, Middelburg en Walcheren moeten elk een eigen zorgloket optuigen en daar is veel werk aan, maar bovendien stijgen de zorg vragen hard. Nu zijn er al zijn er negen pro- cent meer zorgtoewijzingen ge daan dan in dezelfde periode vorig jaar. Bovendien gaan al veel men sen weg bij Porthos en zijn er veel zieken. De wettelijke termijnen voor het beantwoorden van zor- gaanvragen dreigen te worden overschreden. De gemeenten willen niet dat hun eigen loketten in januari 2020 beginnen met grote achterstanden en problemen die Porthos achter laat. Sponsorloop voor KWF Rondleiding Westhove Kunstroute en sjezenrijden Zaterdag Zondag zaterdag 15 juni 2019 WA Veere gaat vooralsnog opknappen In Aagtekerke, Serooskerke en Oost- en Westkapelle komen vooralsnog geen nieuwe multi functionele accommodaties (mfa's). Het dagelijks bestuur van de gemeente Veere kiest er voor bestaande gebouwen gron dig op te knappen. Alleen als blijkt dat dat echt te duur wordt of geen oplossing biedt aan het ruimtegebrek voor allerlei activi teiten in de dorpen, dan wordt er gekozen voor nieuwbouw, aldus de drie Veerse wethouders. Emile Calon Domburg MIDDELBURG De Edelstenenbuurt is popu lairder geworden. Dat zei directeur Eric de Ceuster van Woongoed Middelburg gisteren tij dens het feest ter gelegenheid van de afsluiting van een groot renovatieproject. Daarbij zijn ruim driehonderd woningen onder handen genomen. De Ceuster ziet dat mensen langer in de buurt blijven wonen dan een paar jaar geleden. toen had het wijkje een slechte naam wegens veel criminaliteit. Nu steken volgens hem alle par tijen energie in de buurt. Van bewoners die meer organiseren tot en met de gemeente die veel aandacht geeft aan het groenonderhoud. ,,En wij als woningcorporatie komen ook snel in actie als we horen of merken dat het ergens of bij iemand mis dreigt te gaan." Bewoner Theo Stam merkt ook dat het beter gaat met zijn buurt dan een paar jaar terug. Wel vindt hij dat er nog verbeteringen mogelijk zijn. ,,Niet over mensen praten, maar ze helpen als er iets aan de hand is. Gewoon een handje toeste ken." Hij hoopt wel dat de huurprijzen niet gaan stijgen. ,,Want duurdere woningen zorgen voor problemen bij bewoners. Hier wonen toch al veel mensen die het niet zo breed hebben." Hij benadrukt wel dat het 'gewoon goed wonen is' in de wijk. De laatste 85 opgeknapte woningen zijn veel energiezuiniger geworden. Ze kregen onder an dere nieuwe kunststof kozijnen, HR glas, dakisolatie en mechanische ventilatie. Het ener- gielabel van de woningen in de buurt stijgt daar door naar label A. Angim Randa en Zahwai (vlnr) vermaakten zich tijdens het feest bij het springkussen. FOTO LEX DE MEESTER MIDDELBURG Cliënten en medewer kers van SVRZ locatie Ter Poorteweg verzor gen vandaag een mini sponsorloop voor het KWF. Van 13.00 tot 16.00 uur kan gelopen worden voor het goede doel. De deelnemers starten en eindigen aan de Ter Poorteweg en lopen een uitgestippelde route. De kosten bedra gen 7,50 euro per per soon, de opbrengst gaat volledig naar het KWF fonds. Er is koffie, thee en frituur. Aanmelden kan ter plaatse. OOSTKAPELLE Een gids van Staatsbos beheer geeft morgen een rondleiding door het eeuwenoude Kasteel Westhove in Oostka pelle. Het bezoek duurt ongeveer anderhalf uur en is alleen geschikt voor mensen die trap pen kunnen lopen. De rondleiding begint om 10.30 uur. Deelname kost 7,50 euro voor een volwassene en vijf euro voor een kind. Aanmelden is verplicht en kan via staatsbosbeheer.nl/ activiteiten. y.-* Kasteel Westhove. archieffoto ruben oreel RITTHEM Dorpsraad Ritthem houdt vandaag het eve nement 'Ritthem Heeft Meer'. Vanaf 10.00 uur kan men onder meer de kunstroute bezoeken, de open tuin bewonderen, sjezenrijden en de kerk en de bunker bezichti gen. MIDDELBURG Markt, vanaf 10.00 uur: Beach rugby toer nooi; De Spot en an dere locaties vanaf 14.00 uur: Zeeuwse Jazzdagen; Hof Mon driaan, 10.00-16.00 uur: Wijkfair; Park Toorenvliedt, 13.30 uur: Rondleiding; Schouwburg, 13.30 en 19.00 uur: Dans voorstelling DIOS; Markt voor de Druk- kery, 14.00 uur: Wan deling langs monu mentale bomen OOSTKAPELLE Di- verse locaties: Open tuindag SEROOSKERKE Par keerplaats bij Molen de Jonge Johannes, 10.00-14.00 uur: Kof ferbak verkoop VLISSINGEN Wal- straat en Schelde- plein, 08.00-15.00 uur: Versmarkt; Par keerplaats Machine fabriek, 09.30 uur: Rondleidingen Schel- dekwartier; Kenau Hasselaarstraat 557, 10.30-12.00 uur: Open dag ballets chool Isabelle Zwaan; Oude Markt, 12.00 uur: Stadspicknick, 14.00 en 15.30 uur: stadswandeling WESTKAPELLE Moriakerk, 19.30 uur: Koorzangavond MIDDELBURG Kou- dekerkseweg 139, 13.30 uur: Jeu de Boules bij CJBM; Plein 40, 14.00 uur: Zeeuwse Jazzdagen OOSTKAPELLE Terra Maris, 13.00-14.00 uur: 'Papa wat vliegt daar?' VLISSINGEN Arse naaltheater, 15.00 uur: Voorstelling 'Cir cus BFF'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34