5 VAKANTIEHUISJES WOLPHAARTSDIJK .w-, Hoewel hij zelf zegt dat er veel draagvlak is voor zijn plan, stuit het idee van akkerbouwer Bastiaan van 't West einde voor buitendijks gelegen vakantiehuisjes bij Wol- phaartsdijk ook op verzet. 'De tegenstanders zouden mijn plan juist moeten omarmen' vindt hij. ^Hoet je daar eens kijken!'. Basti- aan van 't West einde wijst naar de overkant van het Veerse Meer. Aan de Noord- Bevelandse zijde is een lang lint van veelal spierwitte caravans te zien. ,,Dat iemand dSt niet mooi vindt, kan ik begrijpen. Maar de huisjes die ik hier wil bouwen, zijn straks bijna niet te zien.'' De 35-jarige ondernemer loopt met hond Luna over het buiten dijks gelegen deel van de Zuid- vlietpolder bij Wolphaartsdijk. Grond die zijn inmiddels overle den opa tientallen jaren geleden kocht. Inmiddels runnen Van 't Westeinde en zijn vader het bijbe horende akkerbouwbedrijf aan de andere kant van de dijk. ,,Maar in de toekomst ga ik ook andere in komsten nodig hebben, want het wordt steeds moeilijker om als ak kerbouwer je hoofd boven water te houden.'' De inwoner van Wolphaartsdijk wil in het buitendijks gelegen deel van de polder 28 zogeheten eco- lodges bouwen. Het is als één van de 'grote plannen' opgenomen in de inmiddels veelbesproken re creatievisie voor Wolphaartsdijk. Hoewel Van 't Westeinde protes teert tegen het woord 'groot'. ,,Mijn plan is helemaal niet groot'', vindt hij. ,,Wat Driestar aan het Veerse Meer bij Arnemuiden wil doen (950 recreatiewoningen en ap partementen, red), dat is groot! Wat ik voor ogen heb, is te vergelijken met een minicamping.'' Daar denken een aantal dorpsbe woners en organisaties als Zeeuwse Milieufederatie (ZMf) en Vereniging Bescherm de Delta anders over. Die laatste twee lieten vorige week tij dens een commissievergadering in Goes weten dat ze de geplande be bouwing aan de oevers van het Veerse Meer niet zien zitten. Van 't Westeinde zegt zich mateloos te heb ben geërgerd. ,,De ZMf is bij mij langsgekomen, maar iemand als Jan Kollaart van Bescherm de Delta slaat mijn uitnodiging om te komen pra ten steevast af. Maar vervolgens staat zijn club in de raadzaal wel mijn plan af te kraken. Ze zeggen dat ik het niet persoonlijk moet opvatten. Nou, dat doe ik wel! Ik probeer met veel passie de toekomst van mijn bedrijf veilig te stellen. Dat proberen zij te dwarsbo men!'' Lastig onderwerp Tijdens de genoemde vergadering besloten de fracties uit de ge meenteraad unaniem een be sluit over de recreatievisie uit te stellen. Hoewel Van 't West einde zegt te begrijpen dat het een lastig onderwerp be treft, is dat bij hem hard aangekomen. ,,Ik praat al zes jaar met de gemeente over Wij willen dat die plek donker blijft en die huisjes gaan hoe dan ook licht uitstoten hoewel ik nog relatief jong ben, wil ik er wel eens aan beginnen. De bouw van de lodges gaat in fases, dat gaat vele jaren duren. Bovendien moet eerst nog een hele bestemmingsplan procedure worden doorlopen.'' Omdat hij zijn eigen plan als klein schalig ziet en het gebied volgens hem in eerdere visies al is opgeno men als locatie voor verblijfsrecrea- tie, is het volgens Van 't Westeinde helemaal niet nodig om te wachten tot de brede Veerse Meer-visie er is, zoals veel fracties willen. De bewo ner van de Zuidvlietpolder laat een boekwerkje zien. 'Kaderdocument recreatiezone Wolphaartsdijk', staat op de kaft. Het is een tien jaar gele den vastgestelde gemeentelijke visie op het gebied. ,,Kijk, op dit kaartje is heel de polder aangewezen als gebied voor verblijfsrecreatie. De ontwikke laars zaten hier destijds aan tafel, maar wij zijn nooit met ze in zee ge gaan. Ik heb tekeningen voorbij zien komen waarop het hele gebied was volgebouwd met vakantiehuisjes. Daar valt mijn plan voor 28 vakantie huisjes, die ik allemaal in eigen be heer wil houden, bij in het niet.'' De ondernemer zegt organisaties als de ZMf en Bescherm de Delta niet te begrijpen. ,,Ik snap dat ze tegen massale bebouwing aan het Veerse Meer zijn. Dat ben ik ook. Die huisjes bij het Zilveren Schor, dat vind ik ook pure verstede lijking. Daarmee zijn de 28 eco-lodges met glooiende grasdaken die ik wil bou wen niet te vergelijken. - Ze vallen straks groten- (éf— deels weg in het land- (f schap. Eigenlijk zou den die organisaties mijn plan juist moeten omarmen als een ma nier waarop het ook kan.'' Het beeld dat zijn plan op massale tegenstand stuit, klopt volgens Van 't Westeinde niet. Hij zegt bijna alleen maar positieve reacties te krij gen. ,,De tegenstanders die je hoort, zijn steeds dezelfde mensen. Ze zijn op twee handen te tellen. Ik ben er van overtuigd dat er veel draagvlak is.'' Maar wat als hij uiteindelijk toch geen toestemming krijgt om zijn plan uit te voeren? ,,Dat zal een fi nanciële domper zijn, want ik heb al veel geld in onderzoeken gestoken. Maar het zal vooral een emotionele klap zijn.'' Jan Kollaart van de Vereniging Be scherm de Delta laat in een reactie weten dat het in zijn ogen geen zin heeft om met Van 't Westeinde te gaan praten. ,,Wij zijn tegen buiten dijks bouwen. Het zal niet zo zijn dat we na een gesprek ineens zeggen: 'nou, doe dan maar de helft van het aantal huisjes, dan zijn we tevreden.' Nee, je bent voor of tegen buitendijks bouwen.'' Dat de vereniging het plan juist zou moeten omarmen, vindt Kollaart niet. ,,Wij willen dat die plek donker blijft. En die huisjes gaan hoe dan ook licht uitstoten.'' Van 't Westeinde is deze week ver wijderd als lid van de Faceboekgroep 'Kritisch Wolphaartsdijk', onder meer omdat hij zich tot Kollaart per soonlijk richtte en in dat verband woorden als 'links extremisme' ge bruikte. Dat past volgens de beheer der van de groep niet binnen de re gels van respectvol met elkaar om gaan. De ondernemer heeft er geen spijt van. ,,Zo ben ik. Als ik iets niet oké vind, zeg ik dat. Als dat tactisch gezien niet he lemaal verstandig is, dan is dat maar zo.'' miin plan. En zaterdag 15 juni 2019 'Ik wil toekomst voor m'n bedrijf' Veerse Meer ziet 'verrijzen'. i - FOTO ZUIDVLIET u/l "J. Rob Paardekam Wolphaartsdijk -Jan Kollaart, Vereniging bescherm de Delta Bastiaan van 't Westen ,,Als ik iets niet oké vind, ze' dat.'' FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN De ecolodges zoals Van 't Westeinde ze graag aan het t- >1te#- j -lS:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33