'Wout van Aert rijdt nu ook bergop gruwelijk hard' m 23 Eerste NBA- titel Toronto Klaas Vriend (66) overleden Streep door GP Den Haag WIELRENNEN CRITÉRIUM DU DAUPHINÉ Alle weersomstandigheden heeft Steven Kruij swijk hier alvast voor bij zien komen. De Dauphiné be gon onguur - grauw, wind, maar vooral regen, veel regen. Het werd beter. Donderdag stapte hij zelfs de bus uit met een flinke dot zonne brandcrème op zijn neus. Was hij vergeten uit te smeren. Gisteren was het opnieuw bar, beginnend in de regen, maar met een droge fi nale in de door Julian Alaphilippe gewonnen etappe. Van Kruijswijk mag het wel wat zonniger zijn, maar hij maakt zich er niet druk om. Niets haalt hem in de Franse rittenkoers uit zijn even wicht, op weg naar zijn hoofddoel van het seizoen, de Tour. Hij schaaft aan zijn vorm, zet de lijnen uit als verwacht mag worden van een echte kopman. Bemoeide zich zelfs met de Tour-selectie (zie ka der). Laat zijn gemoed niet afhan gen van het weer, of een mindere uitslag of een topdag. ,,In mijn ach terhoofd weet ik: het is nog altijd vijf weken tot de laatste week van de Tour. Daar wil ik écht goed zijn. Neemt niet weg dat ik elke wed strijd liever met de eersten meega." Vorig jaar was hij vijfde in de Tour, reed hij even virtueel in het geel op weg naar de Alpe d'Huez, en werd hij in september ook nog eens vierde in de Vuelta. Kruijs- wijk haalde in 2018 volgens zijn ploeg een hoger niveau dan in de Giro van 2016, waar zijn val in de sneeuwmuur hem de eindzege kostte. Het probleem: de concur rentie is óók sterker. Maar hij droomt groot. Over het winnen van de Tour wordt niet ge sproken, over het podium wel. «i m UITSLAGEN ,,Het podium zou wel echt mooi zijn", zei hij al tijdens hoogtestage op de Sierra Nevada. Na een sterk voorjaar (3de in de Ruta del Sol, 5de in Catalonië, 6de in Romandië) meet hij zich deze rittenkoers voor het eerst sinds lange tijd met zijn rivalen in de Tour. Tijdens de cha otische tweede rit hier kon hij niet mee met mannen als Chris Froome, Nairo Quintana, Adam Yates, Jakob Fuglsang en Thibaut Pinot, maar op dag vier was er dan weer een uitstekende vierde plaats in de tijdrit. ,,Die ene dag kwam ik bergop net tekort. Dat was jammer, even ba len, maar ik heb er niet lang over ingezeten." Ook al niet omdat hij in de 26,1 kilometerlange tijdrit in Ro- anne uitstekend reed en vierde werd, één plaats achter Tom Du- moulin. ,,Dat was wel fijn. Het ge voel was gewoon goed en daar kreeg ik de bevestiging dat het in- derdaad goed zit. Zeker omdat er in de Tour een tijdrit over vergelijk bare afstand in zit. Als je dan voor de j ongens eindigt die ook voor het klassement in de Tour gaan, is dat heel mooi." De vele Tourfavorieten die hier zijn, willen zich testen. Tom Du- moulin zal benieuwd zijn hoe zijn knie reageert. Hij liet gisteren vol gens plan vroeg los, omdat hij van daag voluit wil gaan. Mannen als Quintana, Pinot en Fuglsang zul len klassementsleider Yates willen aanvallen. En ook Kruijswijk ver wacht een pittig tweeluik. ,,Het wordt nog een heel zwaar week end. Zondag kunnen we pas echt de balans opmaken.'' Kruijswijk ging ook nog in op de zware val van Chris Froome deze week. De Brit mist sowieso de Tour. ,,Zo'n val gun je niemand, want hij is er behoorlijk slecht aan toe. Ik hoop dat hij herstelt.'' ,,Ik wist dat er wat twijfels beston den bij Primoz (Roglic, red.) en heb gezegd: als ik het voor het zeg- gen zou hebben, zou ik Wout dub bel en dwars meenemen'', vertelt Kruijswijk. De twee leerden elkaar tijdens de drie weken op hoogte in de Sierra Nevada pas echt kennen, als kamergenoten en trainingsmaat jes. In december was er slechts de korte ontmoeting in Girona toen de transfer van Van Aert naar Jumbo na een lange soap eindelijk rond was. Daarna reden ze in het voorjaar een ander programma. Kruijswijk: ,,Maar de afgelopen drie weken heb ik Wout vaker ge zien dan mijn vrouw en het klikt heel goed tussen ons. En ik wist al dat Wout een heel goede klassieke renner was, maar hij rijdt bergop ook gewoon gruwelijk hard. Die jongen is zo sterk, die kan in de Tour een uitslag rijden en heel be langrijk zijn voor ons als team." Binnen de ploeg was het oog ook al op Van Aert gevallen, in de zoektocht naar een vervanger van Roglic, die volledig leeg was na zijn derde plaats in de Giro. ,,Mijn opmerking zal niet doorslagge vend geweest zijn, maar ik ben blij dat hij meegaat. En het is super- mooi hoe hij deze week rijdt." zaterdag 15 juni 2019 BASKETBAL Toronto Rap tors hebben hun eerste kampioenschap in de NBA in de wacht gesleept. De ploeg uit Canada won de zesde wedstrijd van de best-of-sevenserie van Golden State Warriors, waardoor de finale met 4-2 werd beslist. In Oakland werd het 114-110. Golden State begon als grote favo riet aan de finale. De ploeg stond de afgelopen vier jaar in de finale en be haalde drie keer de titel. Voor Toronto was het de eerste keer dat ze in de fi nale stond van de NBA. SCHAATSEN Voormalig langebaan- en marathon schaatser Klaas Vriend is overleden. De in Enkhuizen geboren Vriend werd 66 jaar. Vriend veroverde twee keer brons op het NK all round en plaatste zich in 1976 voor de Olympische Spelen van Innsbruck. De schaatser moest daar ech ter verstek laten gaan van wege een griepvirus. In zijn schaatsloopbaan deed Vriend vijf keer mee aan zowel het EK als WK allround. In 1985 voltooide hij de Elfstedentocht, die gewonnen werd door Evert van Benthem. JUDO De Grand Prix Judo in Den Haag houdt op te bestaan. De internationale judofederatie (IJF) trekt de licentie in wegens ver wachte financiële tekorten bij de komende edities. De kosten van het judo toernooi liggen op 950.000 euro per jaar. ,,Alle ingre diënten zijn er voor een topevenement in eigen land. Daarom is het triest te moeten constateren dat de financiële uitdaging ge woonweg te groot is geble ken'', zegt Felix Thieme, voorzitter van Judo Bond Nederland. De GP zou ook gelden ook als onderdeel van de olympische kwalifi catie voor de Spelen van 2020. Dit jaar zou de derde editie plaatsvinden. Kruijswijk knutselt alvast aan zijn Tour Pim Bijl Saint-Michel-De-Maurienne Hij is op weg naar misschien wel zijn beste vorm ooit, want hij droomt van het podium in Parijs. Vandaag en morgen kan Steven Kruijswijk (32) zich tijdens het slot van het Critérium du Dau- phiné ook in de bergen testen ten opzichte van zijn Tour-riva len. o VI wm Kruijswijk eerder deze week in de Dauphiné, waar hij sterk rijdt. ,,Na het weekeinde kunnen we pas echt de balans opmaken.'' FOTO COR VOS Dauphiné Zesde etappe (229 km): 1. Alaphilippe (Fra/Dec) 2. Mühlberger (Oos/Bor) 3. De Marchi (Ita/CCC) 4. Poels (Ned/Ins) 5. Izagirre (Spa/Ast) 6. Fuglsang (Den/As) 7. Haig (Aus/Mit) 8. Yates (GB/Mit) 9. Quintana (Col/Mov) 19. Kruijswijk (Ned/Jum) Algemeen klassement: 1. Yates (GB/Mit) 2. Teuns (Bel/Bhr) 3. Van Garderen (VS/Edu) 4. Fuglsang (Den/Ast) 5. Kruijswijk (Ned/Jum) 6. Pinot (Fra/Grp) 6.00.54 z.t. +0.22 +6.10 z.t. z.t. z.t. z.t. z.t. z.t. 23.35.04, +0.04 +0.06 +0.07 +0.24 +0.25 Wout van Aert was een week ge leden, nog voor zijn twee knappe ritzeges in deze Dau- phiné, de verrassende naam in de Tour-selectie van Jumbo- Visma. Het was Steven Kruijs wijk die bij de staf aanklopte en een goed woordje voor de 24-ja- rige Belg deed. Pim Bijl Saint-Michel-de-Maurienne Kruijswijk en Van Aert (rechts) voelen een klik. foto cor vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23