Handballers van Oranje nemen het op tegen de veel langere Letse ploeg 22 Alsof David tegen Goliath vecht, zo oogt het morgen als de Nederlandse handballers hun laatste wedstrijd in de EK-kwalificatie spelen, thuis tegen Letland. Is het een ongelijke strijd? Luc Steins treft morgen een reus, zeker in verge lijking met zijn eigen lichaamslengte. Dainis Kristopans van Letland is 2.15 meter lang. De 24-jarige Steins meet 1.73 meter. En dan is er nog het gewicht: de Let is bijna twee keer zo zwaar: 135 kilo om 69. Nederland - Letland is dus behalve de strijd om een EK-ticket ook een gevecht tussen David en Goliath. Steins merkt soms dat tegen standers proberen hem te intimi deren. ,,Dan hebben ze in een tac tische bespreking gezegd: geef hem de eerste keer maar een harde tik, dan zal hij de volgende keer wel wegblijven." Moet je net Steins hebben. ,,Zo steek ik niet in elkaar. Ik zal altijd terugkomen en blijven proberen." Onbevreesd Tijdens tactische besprekingen van zijn eigen ploeg hoort de middenopbouwspeler vaak juist het volgende: ,,Luc, probeer jij die grote jongen maar te pakken." Steins knikt dan onbevreesd. Het is geen bluf, het is geen waanzin, hij weet: wat een zwakte lijkt, kan ook een kracht worden. ,,lk ben het snelst op de benen. Als mijn tegenstander alleen staat en ik kom eraan met mijn snelheid, heeft hij een probleem. Dan loop ik hem zo voorbij." Dat is althans het spel dat Steins morgen hoopt te spelen tegen de Letten, een team met overwegend lange spelers. Nederland staat mo menteel derde in de poule voor kwalificatie voor het EK in 2020. Er zijn vijf wedstrijden gespeeld, plek 2 is buiten bereik voor de ploeg van bondscoach Erlingur Richardsson. Om zich te kwalificeren moet Ne derland morgen in de slotwed strijd winnen van Letland en is de formatie vervolgens afhankelijk van de resultaten van landen uit de zeven andere groepen. Alleen de vier beste nummers 3 gaan -net als alle nummers 1 en 2- door. In het handbal zijn lange man nen eerder de standaard dan de uitzondering. ,,Al is deze man wel heel erg groot. Er zijn er niet zo- Lengte Wtyj/r Gewicht Een grote speler voelt zich sneller vernederd als hij het bos wordt ingestuurd, omdat ik hem op het verkeerde been zet veel als hij", zegt Steins met een blik op de foto van zijn eerdere confrontatie met Kristopans, een paar jaar geleden. Voor sommigen lijkt de foto amusant, voor Steins is het bijna normaal. ,,Ik speel in Frankrijk met mijn club Fenix Toulouse tegen iets kleinere jon gens, maar niet veel kleiner." Waar Kristopans met zijn 215 centimeter tot de grootsten uit zijn sport behoort, hoort Steins bij de kleinsten. Zijn lengte beperkt hem. ,,Als ik al vijf centimeter lan ger zou zijn, zou het een heel groot voordeel opleveren. Om vrij voor de keeper te komen moet ik nu veel meer vooruitdenken. Ik denk dat wij kleinere spelers daardoor ook op tactisch gebied iets voorlig gen ten opzichte van de grotere." Er waren vroeger mensen die verwachtten dat Steins nooit de nationale top zou halen. ,,Joop Fiege bijvoorbeeld, de vorige trai ner van de nationale ploeg, zag me KWALIFICATIE Programma spelen bij jeugdselecties en dacht: op het hoogste niveau zal zijn lengte zwaarder tellen, is hij te klein om de echte top te halen. Hij wilde me niet selecteren voor de nationale ploeg, terwijl ik bij toer nooien wel tot beste speler werd verkozen. Een andere jeugdtrainer zei toen dat het belachelijk was. Dat ik een eerlijke kans verdiende. Toen ben ik er ingerold en nooit meer weggegaan. Ik ben blij dat het zo liep." Op mijn rug De Limburger Steins is fit. Hij doet veel krachttraining om zijn lijf sterk te maken en te houden. Hij moet wel, gezien de risico's als er iemand van pakweg 135 kilogram tegen hem aanhangt. „Bij het min ste of geringste contact kan ik op mijn rug liggen, dus ik investeer erin dat mijn lijf sterk is." Bang voor blessures is Steins echter niet. ,,Ik denk dat ik door mijn manier van trainen nog wel beter klappen kan opvangen dan die grote jongens als ze om zouden vallen. Zij liggen niet snel. Ik lig vaak op de grond, maar hou er niks aan over." Het voordeel van spelen tegen overwegend langere mannen: ,,Als het ene spel de standaard is, val je op met ander spel. Je wordt als kleinere, behendigere speler vaker gezien door toeschouwers. Tegelij kertijd voelt een grote speler zich sneller vernederd als hij helemaal het bos wordt ingestuurd, omdat ik hem op het verkeerde been zet. Dat is waar het bij mij om draait: ik moet het aan laten komen op voetenwerk, niet het gevecht aan gaan op basis van fysiek contact." zaterdag 15 juni 2019 PC 'Luc, jij pakt die grote, hè' Lisette van der Geest Rotterdam -Luc Steins (24) Morgen, laatste speelronde Nederland - Letland (1 8.00 uur, Almere) Slovenië - Estland Stand groep D 1Slovenië 5-8 2. Letland 5-8 3. Nederland 5-4 4. Estland 5-0 De eerste twee landen gaan naar het EK 2020 in Zweden, Oostenrijk en Noorwegen. Van de acht nummers 3 gaan de beste 4 ook naar het EK. Bij een zege morgen maakt Oranje, dat hoe dan ook derde in de poule wordt, een zeer goede kans om bij die beste vier te komen. Luc Steins toont geen ontzag voor de reus Dainis Kristopans tijdens het EK-kwalificatieduel van Oranje met Letland in 2017. FOTO HENK SEPPEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 22