Merel van Dongen strijdt ook 18 SJOERD MOSSOU WK VOETBAL NEDERLAND - KAMEROEN Bij winst vandaag op Kameroen is Nederland zeker van een plek bij de laatste 16 van het WK. Na de stroeve start tegen Nieuw- Zeeland mogen alle remmen los. Zeker omdat het Stade du Hainaut massaal Oranje zal kleuren. Column Op weergaloze, briljante, onovertroffen wijze schoot ze de bal in het doel. Daarna juichte ons ge boren supertalent als een dolle, ongeveer zoals Jill Roord dat een uurtje eerder deed. Het zal geen toe val zijn: we hadden samen naar Nederland tegen Nieuw-Zeeland zitten kijken (strategisch afgewis seld met Casper en Emma op de iPad). Dat is wat het vrouwenvoetbal doet, blijkbaar. Het inspireert. Meisjes die voetballen, doet meisjes voetballen. Dat is niks nieuws natuurlijk. Voetballende mei den zijn al vrij lang vanzelfsprekend. Mijn zoon (11) speelt wekelijks met of tegen meisjes, niet zelden zeer talentvol. Voetbalkantines zijn er enorm van opgefleurd bovendien: in mijn jeugdjaren was ieder voetbalfeest een hengstenbal, tegen woordig hangt er lente in de lucht. Die nieuwe re clame van Nike, met dat meisje aan de hand van haar heldinnen? Hart verwarmend. Ik kan werkelijk niet één man bedenken die zich bedreigd voelt door de opmars van vrouwenvoetbal Gisteren las ik in de krant dat man nen 'bang' zijn voor de opmars van vrouwenvoetbal, omdat het hun eigen mannelijke machowereldje aantast en bedreigt. Of zoiets. Nou vind ik collega Angela de Jong hartstikke leuk en aardig, maar het is de meest hilarische lariekoek die ik ooit over vrouwenvoetbal las. Ik kan werkelijk niet één man bedenken die zich, zelfs maar in de verste verte, bedreigd of geïmponeerd voelt door de opmars van vrouwenvoetbal. Integendeel, sinds de doorbraak van Jackie Groenen is het levensgeluk van iedere Nederlandse heteroman juist significant gegroeid. Iedereen ziet dat de top van het vrouwen voetbal zich de laatste jaren fantastisch heeft ont wikkeld. Speelsters zoals Groenen, Vivianne Mie- dema en Lieke Martens hebben ongeveer net zoveel trainingsuren gemaakt als jongens van hun leeftijd. Ze kunnen écht voetballen. Maar een ander verhaal is het niveau in iets bredere zin, van de teams en speelsters onder de wereldtop. Wedstrijden zoals China tegen Zuid-Afrika zijn domweg niet om aan te zien. Een soort kelderklassevoetbal op zondag ochtend is het. In slowmotion. Dat de kijkcijfers goed zijn, zegt uiteraard niets, want voetbal is in Nederlandse huiskamers als be hang. Iedereen die ook maar enigszins aandachtig kijkt, herkent de speltechnische armoe. Vrijwel iedere Nederlander is opgegroeid met man- nenvoetbal op televisie. Die geoefende voetbalkijker is gewend geraakt aan een zeker basisniveau. Lo gisch, mannenvoetbal is al sinds eind negentiende eeuw in ontwikkeling, vrouwenvoetbal wordt pas sinds een jaar of twintig serieus beoefend. In spor ten zoals hockey of tennis trekken vrouwen en mannen al decennialang vrijwel synchroon op, in het (top)voetbal liggen de vrouwen bijna 100 jaar achter. Probeer anno 2019 maar eens een mannen- wedstrijd uit de jaren 20 te kijken: óók niet om aan te zien. Count your blessings, zou ik zeggen. Vrouwenvoet bal is razend populair, het wordt steeds serieuzer genomen, en daarmee steeds serieuzer beoordeeld. Die hype van nu is leuk en aardig, slim opgepompt door marketeers en media. Maar hoe eerlijker de kritiek, des te oprechter de liefde. J0rgensen tekent bij in de Kuip Oranje stijgt naar plek 14 Vivianne Miedema inspecteert de grasmat van het Stade du Hainaut en jongleert met een flesje water op haar voorhoofd. De 25.000 rode stoeltjes om haar heen zijn nu nog leeg, maar vanmiddag even voor de aftrap om 15.00 uur zal er een oranje gloed over dit stadion liggen. Als je wilt kun je altijd wel een noviteit rond het Nederlands vrou wenvoetbalelftal ontdekken, sim pelweg omdat alles nieuw is, groter en groter bovendien. De mijlpaal in Valenciennes, net over de grens tussen België en Frankrijk en dus heel goed aan te rijden vanuit ons land, blijft niettemin noemens waardig. Minimaal 13.500 Neder landse fans (kaarten besteld via de KNVB) zijn vanmiddag in het sta dion. De verwachting is dat dit aan tal flink zal oplopen door suppor ters die op een alternatieve manier aan hun toegangsbewijzen komen. Hoe dan ook: het is een record. Nooit reisden zoveel supporters de Leeuwinnen achterna. Je mag er bijpassend spel van Oranje door verwachten. Min of meer terug in de flow die Oranje twee jaar geleden de Europese titel bracht. De onbevangenheid die af gelopen dinsdag zo ontbrak, toen Nederland piepend won van Nieuw-Zeeland. Al zijn de teksten van de bondscoach én van de speel- sters nu een stuk genuanceerder dan het zo vlak na de wedstrijd te gen Nieuw-Zeeland was. Alsof er collectief was afgespro ken: we gaan niet mee in het nega tieve sentiment en gaan met frisse moed richting de confrontatie met Kameroen. Maar zo zit het niet, be zweert Miedema. ,,Iedereen weet dat ik kritisch ben, dus daar zou ik sowieso niet aan meedoen. Na zo'n wedstrijd zit je in de emotie en ben je misschien te hard. We hebben al les goed nabesproken en er gingen ook genoeg dingen goed. We moe ten ook niet te veel in die eerste wedstrijd blijven hangen.'' Zeker als Merel van Dongen net een interview heeft gegeven, krijgt ze veel berichtjes via social media. Directe berichten via Face- book, Twitter of Instagram. ,,Mei- den en jongens die sturen: ik heb me nooit begrepen gevoeld en dat gaat nu een stuk beter, heel erg be dankt. Als ik één iemand bereik die zoiets stuurt, denk ik al: wow, mooi. Maar het zijn er dus meer. Ja, ik krijg ook nare berichten, maar dat boeit me niet. Die leg ik zo naast me neer.'' Haar boodschap: wees wie je bent. Schaam je niet voor je homo seksualiteit. Al weet Van Dongen, die zelf een relatie heeft met een ploeggenote bij haar club Real Be- tis, ook wel dat het niet zo makke lijk is. Juist door er openlijk over te praten, hoopt ze anderen te hel pen. Van Dongen was ook onder deel van de FIFA-campagne Heroes of Football. ,,Ik krijg ook reacties van mensen die geen homo zijn. Mensen die het een fijn en verfris send geluid vinden.'' Van Dongen is nooit bewust op de barricades gaan staan. ,,Vier jaar geleden had ik dezelfde normen en waarden. Maar toen stond mijn verhaal in het plaatselijke suf ferdje. Toen had ik persoonlijk ge sprekken met mensen over hun zaterdag 15 juni 2019 GO @sjoerdmossou Lariekoek Tot voor kort had ze nog geen vleugje inte resse getoond, maar dinsdag rende mijn dochter (4) opeens achter een bal aan. Daar is niets badinerend of behoudzuchtig aan. FEYENOORD Feyenoord heeft met aanvaller Ni- colai J0rgen- sen een prin cipeakkoord bereikt over een langer verblijf in Rot terdam. De 28-jarige Deens inter national zet na zijn vakan tie een hand tekening onder een contract dat hem tot 2022 aan de club verbindt, zo meldt Feyen- oord. VOETBAL Het Neder lands man- nenvoetbal- elftal is op de wereldrang lijst twee plaatsen ge stegen. De ploeg van bondscoach Ronald Koe man (foto) staat samen met Italië veertiende. België blijft de wereld ranglijst van de FIFA aan voeren, voor Frankrijk, Bra zilië en Enge land. o a 0) Oranje gloed in Daniël Dwarswaard Valenciennes Het Nederlands elftal trainde gistermiddag in het Stade Muni cipal Saint Amand Les Eaux in Valenciennes. Later op de dag inspecteerden de speelsters de grasmat waarop ze vanmiddag Kameroen treffen. foto anp International Merel van Dongen (26) voetbalt zielsgraag, maar de studente psychologie kijkt ook verder dan dat. Ze strijdt voor homoacceptatie. ,,Het doet me pijn dat mensen niet uit de kast durven te komen.'' Daniël Dwarswaard Valenciennes Merel van Dongen in een hoogstaand duel met Catherine Bott van Nieuw-Zeeland. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18