O \^m DE WEEK VAN PHLIPPEN 14 Bijna elk uit de kluiten gewassen dorp of stadje heeft een Zeeman in het winkelbestand. Maar de oer-Hollandse textielsuper heeft last van de sterke opkomst van online winkelen. We moeten realistisch zijn, het is een gegeven dat kleinere winkels die weinig omzet draaien, zullen sluiten, dit proces is nog niet ten einde I k heb een meevaller in onze berekeningen, waardoor we op I de lange termijn waarschijn lijk 4 miljard meer in kas hebben dan we dachten. Ik dacht ik meld het je alvast vertrouwelijk. Doe er je voordeel mee zou ik zeggen'. Meer dan deze paar zinnen zal het niet zijn geweest. Een luchtige uitwisseling van informatie tussen het hoofd van het CPB, Laura van Geest, en minister Wouter Kool mees van Sociale Zaken. Een luch tig dwarrelend puzzelstukje dat zo maar na tien jaar polderen op zijn plek valt en er een pensioen akkoord is. Hopelijk blijkt het van daag een historisch moment. Natuurlijk is er geen sprake van een complottheorie. De boze stemmen die beweren dat het CPB een cijfer heeft geproduceerd om een politiek besluit af te dwingen, die weten echt niet hoe Den Haag werkt of ze zijn bewust uit op repu tatieschade. De meevaller was toe vallig, maar wat natuurlijk geen toeval was, is de beslissing van Van Geest om het alleen aan Koolmees te melden. Alleen door deze fluiste rende zinnetjes in de wandelgan gen had de minister een argument op zak om de FNV tegemoet te ko men. Als ze de meevaller officieel naar buiten had gebracht dan was ieder een erop afgestormd. Nu kon Kool mees deze gebruiken om de oude ren tevreden te stellen over de ver hoging van de AOW-leeftijd: van ieder jaar dat we ouder worden in de toekomst, krijgen we vier maan den pensioen cadeau. En als de FNV vanmiddag akkoord gaat, dan kunnen de jongeren ook gaan mee profiteren, want hun premie-inleg heeft langer de tijd om te renderen en wordt dus meer waard. De partijen en FNV leden die nu nog blijven zeggen dat het alle maal niet genoeg is, die realiseren zich niet dat zonder medeverant woordelijkheid te dragen voor het feit dat we echt heel snel veel ouder worden, het stelsel het begeeft. FNV-baas Han Busker heeft daad- werkelijk het onderste uit de kan gehaald. Maar dat hij dat onderste beetje kreeg, kwam enkel en alleen door het CPB. En toen kwam daar de commissie Dijsselbloem met zijn rekenrente- advies. Als een fanfare die een me ditatiecentrum binnen banjert, liet die weten dat ouderen zich niet rijk mogen rekenen met een hogere re- kenrente. Inhoudelijk heeft de commissie gelijk. Maar hoe onge voelig voor timing kun je zijn. Als de FNV akkoord gaat, dan kunnen de jongeren eindelijk ook gaan meeprofiteren Mijn hoop is gevestigd op de jonge freelancejournalisten die vaak bij de FNV lid zijn. Ik hoop dat zij in zien dat de verplichte zzp arbeids ongeschiktheidsverzekering een gouden kans voor hen is, ook al is het vreemd dat dit in het akkoord is terechtgekomen. Een verplichte verzekering is goedkoop en geldt voor iedereen, dus je concurreert jezelf niet uit de markt. De arbeids markt is nu zo krap dat de werkge ver die verzekering voor een groot deel gaat betalen. Maar het belang rijkste argument is dat een jonge freelancer die verzekering gewoon nodig heeft. Freelancen is hollen en stilstaan, nachten doortrekken, en wachten op een beetje erkenning van de op drachtgever. Het maakt onzeker. Een gevaarlijke cocktail voor een burn-out, dus een tip van Sandra: omarm deze kans op arbeidsonge schiktheidsverzekering, ook als je niks met pensioenen hebt. TKH Vopak ASML De chipmachine maker was één van de grotere dalers bij de hoofdfondsen. Besi INTERVIEW ERIK-JAN MARES eeman was jaren lang een zeker- heidje in de Ne derlandse winkel straat. Bijna ieder dorp of provincie stadje heeft een Zeeman in het winkelbestand. Het aantal fysieke winkels in Neder land neemt gestaag af. Maar top man Erik-Jan Mares (50) bena drukt dat textielsuper Zeeman nog steeds een kerngezond familiebe drijf is. ,,In Spanje groeien we juist als kool.'' ,,Dat weten we nog niet, maar dit proces is zeker nog niet ten einde. We moeten realistisch zijn, het is een gegeven dat kleinere winkels die weinig omzet draaien, de deu ren zullen sluiten. Klanten zijn nu eenmaal anders gaan winkelen, dus we investeren in grotere win kels en online. We doen het wel netjes en gaan pas tot sluiting over als het huurcontract is afgelopen. Niemand is tot nu toe zijn baan kwijtgeraakt en de verwachting is ook dat er geen gedwongen ontsla gen zullen vallen. Zeeman is en blijft een gezond bedrijf. In eigen land en ook in Duitsland hebben we het lastig met onze fysieke winkels, maar in Zuid-Europa groeien we juist als kool. In Frank rijk en zeker in Spanje zijn we ont zettend populair.'' ,,We hebben weinig concurrentie in dit land. Er zijn weinig andere winkels die hetzelfde verkopen, dat helpt. Daarnaast hebben we goed nagedacht over de locatie van onze winkels. We zijn in Spanje niet gevestigd in de grote winkel centra, maar we hebben er juist een buurtfunctie, net als de bak ker, slager of kleine supermarkt. Veel Spanjaarden doen hun bood schappen dicht bij huis. En ze waarderen onze producten, kwali teit voor weinig geld.'' ,,Inderdaad, het zou lastig zijn om er tussen te komen als buiten landse retailer, maar niets is min- @sandraphlippen uitwisseling van informatie Vandaag volgt de stemuitslag. Sandra Phlippen is hoofd Neder land bij het Economisch Bureau van ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. O zaterdag 15 juni 2019 GO Beleggers be loonden de technologie- groep. Het olieopslag- bedrijf sloot de beursweek af als sterkste stij- ger in de AEX. De hele chipindu strie verloor na de noodkreet van Broadcom over de handelsoorlog met China. o Gezond Zeeman vaart wel in Spanje Sanne Schelfaut Alphen aan den Rijn Zeeman telt ruim vijfhonderd winkels in Nederland, maar de laatste jaren zijn er meer dan dertig gesloten. Hoeveel filialen gaan er nog dicht? Hoe verklaart u het succes van Zeeman in Spanje? Terwijl jullie vooraf het advies kregen om het vooral niet in Spanje te proberen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 14