dffföv - 16 ZEELAND AFSCHEID LENY POPPE-DE LOOFF Na ruim twaalf jaar neemt Leny Poppe- de Looff vrijdag afscheid als burgemeester van Zundert. Met echtgenoot Piet blikt ze terug. ,,Er waren moeilijke momenten''. Zoals de bedreigingen in de tijd dat ze aan het roer stond van de ontmanteling van Fort Oranje. Maar: ,,We koesteren ook veel mooie herinneringen." Eén ding is duidelijk: ,,We gaan Zundert zeker missen. zaterdag 15 juni 2019 Edine Wijnands Zundert Carnaval 2017. In Rijs- bergen woont de Zundertse burge meester Leny Poppe- de Looff samen met haar man Piet de carnavalsmis bij. Zodra de pastoor haar ziet, spreekt hij met een kwinkslag zijn steun uit voor haar inspanningen om (de inmiddels ontmantelde) camping Fort Oranje aan te pakken. Piet Poppe: ,,De hele kerk viel hem bij, begon te applaudisseren. Dat raakte me. Die steun." Poppe-de Looff knikt. ,,Ik voelde me gedragen door de gemeen schap." Op dat moment was Poppe-de Looff tien jaar burgemeester van Zundert. Een functie waar ze, zo vertelt ze, aanvankelijk samen met Piet even over had moeten naden ken. Niet dat het haar niet aantrok. Integendeel. Zodra de kabinetchef van de provincie Noord-Brabant haar had gewezen op de vacature, was haar interesse gewekt. Piet Poppe: ,,Ik vond het ook echt wat voor jou. Ik had een documentaire gezien over de bestuurlijke crisis in Zundert. Zo'n uitdaging, wist ik, past bij jou." Poppe-de Looff: ,,En ik dacht: Zundert, dat is wat voor Piet. Het Brabantse. Hij praat makkelijk, lacht graag. Trouwens: hij kende Breda al door zijn tijd op kunstaca demie Sint Joost." Glazen Huis Maar? ,,Ja'', zegt Poppe: ,,Als burge meestersechtpaar kom je wel in een Glazen Huis terecht." Poppe-de Looff: ,,Het is niet zo maar een baantje dat je van je af kunt leggen wanneer je de huis deur achter je dicht slaat. Burge meester ben je 24 uur per dag. Je staat altijd 'aan'. We realiseerden ons dat ons leven er anders uit zou gaan zien." Als je je laat intimideren is het hek van de dam Toch trok het burgemeester schap. ,,Het past me'', zegt Poppe- de Looff. ,,Ik had in Vlissingen er varing opgedaan als loco-burge meester. Had voor hete vuren ge staan. Neem het containerschip met giftige stoffen dat in 2005 vastliep in de Westerschelde." Het echtpaar besloot de sprong te wagen. Maar hield het eigen huis in Vlissingen aan. ,,Nog steeds is dat een haven waar we soms even neerstrijken om op adem te komen'', zegt Poppe-de Looff. Op kleine afstand van Zun- dert. Het kwam dan ook als een klap, toen, tijdens de ontmanteling van Fort Oranje, juist dat huis doelwit werd van een, zoals Piet Poppe het ziet 'gerichte bedreiging'. De wo ning was op grove wijze binnen gedrongen. In de kamer trof het echtpaar een geconstrueerde uit stalling van foto's aan, waarop het stel zelf prominent stond afge beeld. Het paste in een reeks bedrei gingen waar de Zundertse burge meester in de zomer van 2017 mee te maken had. Verbaal, maar ook fysiek. Zoals een auto die op de Achtmaalseweg de burgemeester volgde. Er kwamen camera's. Poppe-de Looff kreeg persoonlijke beveiliging. Niet aangenaam, zegt ze anno 2019. Maar haalt onmid dellijk de schouders laconiek op. ,,Als je je laat intimideren is het hek van de dam'', zegt ze. En dus leidden zij en Piet hun leven in die tijd zo gewoon mogelijk door. Be zochten openbare gelegenheden als de Aardbeienfeesten, zaten op terrasjes. ,,Wat moet je anders?" Fort Oranje Nooit twijfelde ze aan de nood zaak om Fort Oranje aan te pak ken. ,,Er gebeurden daar vreselijke dingen." Als burgemeester en voorzitter van de GGD West-Brabant liet ze in 2013 een en ander uitzoeken. De conclusies waren schokkend. Uit buiting, gedwongen prostitutie, verwaarloosde kinderen. ,,Er moest wat gebeuren." Ze vertelt over de branden. ,,Die waren er veel. Als je dan ontdekt dat een caravan uitbrandt en in het tuinhuis ernaast kinderen liggen te slapen. Die risico's. Die kun je niet toestaan." VL 'Er waren moeilijke momenten, maar Zundert was een warm bad'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 145