Geen zonneparken op akkers Noord-Beveland Bewoners van Cederhof leven op door muziek 7 SMERDIEK FESTIVAL^ De Markt in Sint Maartensdijk stond gisteren in het teken van het Waterpoortfestival. Voor het derde jaar achtereen vindt dat plaats in het gebied rondom het Volkerak- Zoommeer. Nieuwe mural op gymzaal Thorbeckelaan zaterdag 15 juni 2019 Muziekvereniging Euterpe onder leiding van Monique de Rooij vermaakt het publiek bij het minifestival Waterpoort in Sint-Maartensdijk. Michiel Bouwman Sint-Maartensdijk Waterpoort is kort ge zegd een samenwer king tussen de pro vincies Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland en tussen de gebieden die grenzen aan het Volkerak-Zoommeer. Tho- len is er daar één van. Was het Waterpoortfestival op Tholen vorig jaar nog verspreid over de hele gemeente en over het hele weekend, nu is alles op één dag en op één locatie: de Markt in Sint-Maartensdijk. Hoewel: wie een stukje op de solex gaat, komt ook in het buitengebied aan de zuidkust van het eiland. En de vaartocht naar het Verdronken Land van Reimerswaal blijft uiter aard ook niet beperkt tot de omge ving van de smalstad. De rest van het weekend zijn er ook in de gemeenten Bergen op Zoom, Halderberge, Steenbergen, Moerdijk en op Goeree-Overflak- kee van zulke minifestivals. Tevreden Als aan het einde van de middag het voltallige Thoolse gemeente bestuur het minifestival officieel opent, kijkt Roland van Tilborg te vreden toe. Hij is één van de orga nisatoren. De volle markt maakt 'm trots, zegt hij. ,,Dat zie je anders alleen bij de braderie. Dit is goede promotie voor Sint-Maartensdijk." Volksdansvereniging Dodi- Dodi, een shantykoor uit Dor drecht, buikdanseressen en na tuurlijk een streekproductenvei ling: op de Markt is doorlopend wat te zien of te doen. Scheepsmo delbouwvereniging Tholen heeft zelfs een bassin opgebouwd om de miniatuurboten te showen. Het idee om het Waterpoort- Misschien doen we het volgend jaar wel in Tholen-stad of Stavenisse -André van Ast, medeorganisator weekend in Tholen op één plek te houden is in ieder geval een blij vertje, verklapt medeorganisator André van Ast alvast. ,,Misschien doen we het volgend jaar wel in Tholen-stad of Stavenisse. Vorig jaar was de aftrap op het strandje in Sint-Annaland. Dat weekend waren er allemaal verschillende activiteiten op verschillende plaat sen. De ene was een succes, de an dere wat minder. Dat had niet de uitstraling van Waterpoort." Het was te versplinterd, wil Van Ast maar zeggen. Het festival kon zich beter richten op één plek. Met versgerookte paling in de hand lopen de vriendinnen Corrie en Annet uit Tholen-stad een rondje over de Markt. Wat Water poort nou eigenlijk is, weten ze niet goed te vertellen. ,,We hebben in de krant gelezen dat het festival vandaag was", zegt Annet. ,,We komen voor de gezel ligheid. Net hebben we de Oranje kamer bezocht. Het was al lang ge leden dat ik daar was." GOES De Culturele Raad Goes wil nog dit jaar een grote muur schildering laten aanbrengen op de gymzaal aan de Thorbeckelaan in de Goese Polder. Het is een ca deautje aan de wijk, die vijftig jaar bestaat. In 2020 wil de raad weer, voor de tweede keer, een Mural Festi val houden. Dan komen op mu ren in de buurt van het Erasmu- spark in de Goese Polder waar schijnlijk nog vier of vijf zogehe ten murals. In Goes-Zuid komen er dit jaar nog drie, waarvan twee in de Ap pelstraat. ,,Daarna zijn we in die wijk klaar'', zegt Wim Bakker van de Culturele Raad. KAPELLE Zorgorganisatie Cederhof in Kapelle heeft het certificaat Music Memory behaald. Het certificaat geeft aan dat de instelling structu reel werkt met muziek van en voor de bewoners. ,,Muziek doet heel veel voor onze dementerende bewo ners", vertelt directeur/be stuurder Inge van den Boo- men van Cederhof. ,,Je ziet bewoners vrolijk worden, soms raken ze ook ontroerd. En sommige mensen beginnen spontaan te vertel len. Het helpt ook om weer in contact te komen. Dus het doet eigenlijk heel veel." Vorig jaar kwam Cederhof in contact met de organisatie Music Memory Nederland. ,,Die is bezig met de inzet van muziek in verpleeghuizen. Daar hebben we een heel pro gramma mee opgezet. Onze medewerkers zijn er speciaal voor geschoold." ,,Naomi Oranje, een stu dente van de Hogeschool, heeft ons geholpen bij de in voering van de muziek in de dagelijkse praktijk. We zijn de eerste Zeeuwse zorginstelling met het certificaat van de lan delijke organisatie." WISSENKERKE Zonnepanelen zijn niet langer welkom op Noord- Bevelandse akkers. Landbouw grond is bedoeld voor gewassen en niet voor stellingen vol glimmende zonnepanelen, vindt de gemeente raad. Het is niet de enige schone ener gievorm die de gemeente Noord- Beveland een halt toeroept. Exploi tanten die nieuwe windmolens willen neerzetten, krijgen in de toekomst ook 'nee' te horen. Het verbeteren van bestaande turbines blijft wel mogelijk, net als zonne panelen op daken. Ook blijft de ge meente inwoners door middel van voorlichting en subsidieregelingen stimuleren duurzaam te leven. De maatregelen maken deel uit van het nieuwe 'Ambitiedocu ment Duurzame Energie', dat het toekomstige energiebeleid van Noord-Beveland schetst. Ondanks de beperkingen op het gebied van wind- en zonne-energie lijken er genoeg manieren over te blijven om het eiland klimaatneutraal te maken. Het moet wel heel gek lopen, wil Noord-Beveland het klimaatdoel van 2030 niet halen (een CO2-re- ductie van 49 procent ten opzichte van 1990). Met 47 procent ligt de gemeente op schema. Om ook het doel van 2050 te halen (helemaal CO2-neutraal zijn), moet nog wel heel wat werk verzet worden. BE Markt loopt vol door Waterpoort FOTO MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 140