Treinplasser meldt zich: misschien dagje meelopen met schoonmaker NIEUWS 13 Cura9ao nog niet gedwongen te bezuinigen VVD'er Klaas Dijkhoff, die niet alleen binnen zijn eigen partij met vernieuwing bezig is, vervult nu ook de rol van klusjesman voor de coalitie. Hij gaat de dagen erna langs bij alle collega-fractieleiders. Op welke terreinen is er meer mogelijk? Wat wil len zij nog? In het Catshuis, die avond in april, toont hij via een powerpointpresentatie zijn bevindingen. Het stuk heet Vertrouwen in de Toekomst 2.0, de up date van het regeerakkoord met dezelfde titel. Vicepremiers Hugo de Jonge (CDA), Kajsa Ol- longren (D66) en Carola Schouten (CU) luisteren aandachtig. Net als Rob Jetten (D66), Gert-Jan Se- gers (CU) en - toen nog - Sybrand Buma (CDA). De sheets gaan veelal over lastenverlichting. Daarna vult de rest aan. De woningmarkt wordt genoemd. Migratie en integratie ook. Net als arti kel 23 van de grondwet: de vrijheid van onderwijs. De consensus aan tafel: het kabinet moet niet kleurloos naar het einde boemelen. Uit Lubbers III kwam op het laatst helemaal niets meer, weet Sy- brand Buma (CDA). ,,Dat kabinet was nog te lui om naar de koning te lopen'', zegt hij binnenska mers. Er worden koppels gemaakt om de onderwerpen 'op te pakken'. Segers gaat met Dijkhoff kijken naar de vrijheid van onderwijs en lastenverlichting. Jet ten met Dijkhoff naar integratie en immigratie. Kajsa Ollongren duikt met minister van Financiën Het kabinet Lubbers III was nog te lui om naar de koning te lopen Hoekstra in de woningmarkt. En die laatste pakt samen met Schouten en Wouter Koolmees (D66, Sociale Zaken) lastenverlichting op. Ze worden gekscherend toch al 'de nerds' genoemd, omdat ze in de formatie berekeningen deden. ,,Voor alles moet dekking zijn'', laat Hoekstra die avond nog gedecideerd vallen. Gasdossier Overigens is het niet allemaal hosanna. De partijen benoemen ook waar het tot nu toe fout is gegaan. Het gasdossier is in de beeldvorming 'verprutst', stelt iemand. Groningers voelen zich nog altijd in de steek gelaten, alle beloofde schadecompensatie ten spijt. Aan de dividendbelasting werd te lang vastgehouden. En de klimaatdiscussie ontglipte het kabinet, vindt men. Maar het clubje wil niet te lang somberen. De werkafspraak is: zodra er een plan is dat naar buiten kan, doen we dat. „Niemand wil voor een zwart gordijn gaan staan om een soort tweede re geerakkoord te presenteren. Gewoon, hup, per on derwerp naar buiten ermee'', aldus een ingewijde. Zo is er hoop dat er opnieuw gekeken kan wor den naar de vrijheid van onderwijs, vanwege het Cornelius Haga Lyceum in Amsterdam. Inlichtin gendiensten vermoeden contacten tussen school bestuurders en terreurbeweging, maar de school sluiten kan wettelijk niet. ,,Dat probleem gaat blij- ven opspelen. Dan kunnen we beter zelf met iets komen.'' Al is het geen must, benadrukt een ander. Zeker voor de ChristenUnie ligt het gevoelig, omdat die partij het christelijk onderwijs wil beschermen. ,,Het gaat erom: laten we kijken. Wordt het niets, dan vallen we terug op het regeerakkoord.'' Lastenverlichting, net zoiets. De coalitie hoopt het 'deurmatmoment' voor te kunnen gaan zijn, zoals ze dat zijn gaan noemen. ,,Het moment dat je de rekening op te mat krijgt. Er is gewoon geld te besteden, maar dat moeten burgers dus ook gaan merken.'' Ook de VVD, die de rekening hiervoor toch niet graag bij (grotere) bedrijven legt, zal een discussie erover dulden. Inmiddels zijn de eerste koppelgesprekken ge weest. Nog voor het zomerreces moet er een tweede sessie komen op het Catshuis. Dat het voornemen van het ververste regeerakkoord op straat ligt, vindt men niet erg. ,,Mensen mogen best weten dat we ambitie hebben.'' Een ingewijde zegt ook: ,,Ook als het pensioen akkoord lukt en we met klimaatmaatregelen zijn gekomen, moeten we nog wel even door. Dan gaan we niet achteroverleunen tot de volgende verkie zingen.'' UTRECHT De jongen die door NS gezocht werd omdat hij een trein had ondergeplast, heeft zich gemeld. Dat laat een woordvoerder we ten. Van de actie versche nen gisteren beelden online op filmpjesweb site Dumpert. NS over weegt de jongen een dagje met een schoon maker te laten meelo pen. Of dat echt gebeurt, is nog niet zeker. ,,We willen eerst met hem in contact komen, daarna kijken we wat we gaan doen'', zegt een woord voerder. NS zette gisteroch tend een tweet online waarin werd verwezen naar de Dumpert-video. ,,Zou u zo vriendelijk willen zijn ons te helpen deze 'jongeheer' te vin den?'', schreef NS. ,,We bieden hem bij @NS_online op de #DagvandeSchoonma- ker namelijk graag een meeloopstage van 200 uur aan.'' In het filmpje zegt de jongen: ,,We gaan even lekker over deze stoel heen pissen. Deze stoel is echt kankergay.'' Op de achtergrond is gelach te horen, en iemand die zegt: ,,Dit kan echt niet!'' Onduidelijk is waar en wanneer het incident precies plaatsvond. De tweet met daarin de foto van de jongen is inmiddels verwijderd. Een woordvoerder wil wel uitleggen waarom NS tot de opmerkelijke actie overging. ,,We vin den het onbegrijpelijk dat iemand dit doet. We willen laten zien dat we voor onze collega's op komen.'' Op de vraag of NS zorgvuldiger met de pri vacy van de jongen had moeten omgaan, zegt de woordvoerder dat de beelden al openbaar wa ren gemaakt door Dum- pert. ,,Wij gaven dat be richt alleen maar een zetje. Soms besteden we liever helemaal geen aandacht aan zulke din gen, maar vandaag von den we het nodig.'' DEN HAAG Curasao wordt nog niet verplicht te bezuinigen om zijn begroting op orde te brengen. De gezamenlijke ministerraad van Eu ropees en Caribisch Nederland heeft besloten het eiland nu nog geen aanwijzing te geven, hoewel dat wel werd verwacht. De partijen praten volgende maand verder. Toen Curasao in 2010 een zelf standig land werd, maakten Neder land en het eilandbestuur afspra ken over het schatkistbeheer. In ruil daarvoor schold Nederland de schulden van Curasao kwijt. Maar het eiland houdt zich niet aan die afspraken. Voor dit jaar dreigt een tekort van 50 miljoen euro. zaterdag 15 juni 2019 GO 4 In het Catshuis werkt Rutte III in stilte aan een verversing van het regeerak koord. FOTO'S HARRY VERKUY- LEN, ROBIN UTRECHT, ANP, AN DREAS TERLAAK/LUMEN, GUUS SCHOONEWILLE - Sybrand Buma, CDA Dit stuk is gebaseerd op gesprekken met zeven betrokkenen. iiwilte HM.' Het beeld uit de NS-tweet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13